۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

واکسن کوبایی «سوبرانا ۲» که انستیتو پاستور ایران نیز در تولید آن مشارکت دارد «۶۲ درصد» کارآیی نشان داد

شرکت دولتی کوبایی «بیوکوبافارما» با استناد به داده‌های اولیه آزمایش‌های بالینی فاز آخر اعلام کرد که واکسن کرونای «سوبرانا ۲» این شرکت ۶۲ درصد کارآیی داشته است. کوبا، در حال حاضر پنج واکسن در فاز آخر آزمایش‌های بالینی دارد که دوتای آن – سوبرانا ۲ و عبدالا – در مراحل پایانی آزمایش‌های بالینی فاز هستند. مدیر انستیتو فینلای کوبا که تولید کننده واکسن «سوبرانا ۲» است گفته است که طی چند هفته آینده، نتایج کارآیی را با سه دز اعلام خواهند کرد که انتظار می‌رود بیشتر باشد. ماه گذشته، مجید بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران که یکی از طرفین تولید این واکسن با کوبا است گفته بود «واکسن کوبایی- ایرانی»، پس از مصرف دو دز، « ۸۴ درصد کارآیی» نشان داده است. آقای بیگلری همچنین ادعا کرد این تنها واکسنی است که با دز یادآور همراه است و در صورت تزریق این دز «صد در صد ایمنی و اثربخشی» خواهد داشت. واکسن کرونای پاستور با ۸۴ درصد کارآیی دکتر بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران: نتایج حاصل از فاز‌های قبلی واکسن پاستور، کارآیی ۸۴ درصدی این واکسن را در دو دوز به ثبت رسانده است. pic.twitter.com/R7AhXA8sms — خبرآنلاين (@kh..

شرکت دولتی کوبایی «بیوکوبافارما» با استناد به داده‌های اولیه آزمایش‌های بالینی فاز آخر اعلام کرد که واکسن کرونای «سوبرانا ۲» این شرکت ۶۲ درصد کارآیی داشته است.

کوبا، در حال حاضر پنج واکسن در فاز آخر آزمایش‌های بالینی دارد که دوتای آن – سوبرانا ۲ و عبدالا – در مراحل پایانی آزمایش‌های بالینی فاز هستند.

مدیر انستیتو فینلای کوبا که تولید کننده واکسن «سوبرانا ۲» است گفته است که طی چند هفته آینده، نتایج کارآیی را با سه دز اعلام خواهند کرد که انتظار می‌رود بیشتر باشد.

ماه گذشته، مجید بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران که یکی از طرفین تولید این واکسن با کوبا است گفته بود «واکسن کوبایی- ایرانی»، پس از مصرف دو دز، « ۸۴ درصد کارآیی» نشان داده است. آقای بیگلری همچنین ادعا کرد این تنها واکسنی است که با دز یادآور همراه است و در صورت تزریق این دز «صد در صد ایمنی و اثربخشی» خواهد داشت.

واکسن کرونای پاستور با ۸۴ درصد کارآیی
دکتر بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران: نتایج حاصل از فاز‌های قبلی واکسن پاستور، کارآیی ۸۴ درصدی این واکسن را در دو دوز به ثبت رسانده است. pic.twitter.com/R7AhXA8sms

— خبرآنلاين (@khabaronlinee) May 12, 2021

در واکنش به کارآیی نه چندان بالای این واکسن، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران در توییتی شیوع گونه‌های جهش‌یافته کرونا در کوبا را دلیل کارآیی پایین این واکسن عنوان کرد و گفت واکسن آسترازنکا در مقابل این گونه‌ها، ده درصد اثربخشی دارد.

واریانت های کرونای فعلی در کوبا ۵۰ درصد واریانت آفریقای جنوبی و نیم دیگر واریانت نیویورکی است که تاثیر واکسن ها بر آنها کم است چنانکه واکسن آسترازنکا در مقابل این دو واریانت، حدود ده درصد تاثیر دارد لذا اثر بخشی #واکسن پاستوکووک، فراتر از انتظار، مطلوب و حتی قابل توجه است. https://t.co/THYSQJGV2B

— Kianush Jahanpur, MD 🇮🇷 (@drjahanpur) June 20, 2021

کوبا که یازده میلیون نفر جمعیت دارد و شمار مبتلایانش در آن زمان برای انجام آزمایش‌های بالینی کافی نبود، تصمیم گرفت این آزمایش‌ها را در کشورهای دیگر انجام دهد. ایران موافقت کرد که در ازای انتقال فن‌آوری که می تواند منجر به تولید میلیون‌ها دز واکسن در ایران شود، میزبان فاز سوم آزمایش‌های بالینی این واکسن باشد.

این واکسن قرار است در ایران با نام تجاری «پاستوکووک» عرضه شود.

The supervisor of the Coviran Barekat Covid-19 vaccine research team, Dr. Monoo Mohraz, receives the vaccine during the third…مجوز استفاده اضطراری واکسن «برکت» در ایران صادر شد؛ کارشناسان در مورد آن چه می‌گویند؟سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران از صدور مجوز استفاده اضطراری واکسن «کوو ایران برکت» خبر داد. او در پی اعلام این خبر گفت: « شب‌های زیادی نخوابیدم اما اکثر شب‌ها از اضطراب بود، اما دیشب از ذوق این نخوابیدم.»