۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پخش ویدیویی از هاشمی رفسنجانی درباره «فشار نیروهای امنیتی» برای رد صلاحیت او؛ عقب‌نشینی حیدر مصلحی از اظهارات جنجالی

واکنش‌ها به اظهارات وزیر سابق اطلاعات ایران درباره چگونگی رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ روز سه شنبه ۲۵ خرداد و پس از انتشار ویدیویی منتشر نشده از هاشمی رفسنجانی ابعاد تازه‌ای به خود گرفت. در این ویدیو، اکبر هاشمی رفسنجانی که در آن زمان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، دلیل «عدم احراز صلاحیت» خود در انتخابات ریاست جمهوری را «فشار نیروهای امنیتی و نظامی» می‌داند. هاشمی در این ویدیو می‌گوید که وزارت اطلاعات می‌دانست که «بیش از ۷۰ درصد مردم در دور اول» به او رای می‌دهند، و از این رو او را از صحنه انتخابات کنار گذاشتند. این ویدئو یک روز بعد از عدم احراز صلاحیت مرحوم #هاشمی ضبط شده است. *با فشار نهادهای امنیتی و نظامی و با توجه به گزارش وزارت اط. مبنی بر استقبال ۷۰ درصدی مردم، صلاحیت من احراز نشد *من برای انجام وظیفه آمده بودم، برای خدمت به مردم آمده بودم وقتی نگذاشتند، طبعا مسئولیتی ندارم pic.twitter.com/sCZ4hnfJ7O — متولد آبان؛دهه شصت (@Hamid_Be44) June 14, 2021حیدر مصلحی که دو روز پیش در یک گفت‌وگو به صراحت گفته بود هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ بنا بر توصیه..

واکنش‌ها به اظهارات وزیر سابق اطلاعات ایران درباره چگونگی رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ روز سه شنبه ۲۵ خرداد و پس از انتشار ویدیویی منتشر نشده از هاشمی رفسنجانی ابعاد تازه‌ای به خود گرفت.

در این ویدیو، اکبر هاشمی رفسنجانی که در آن زمان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، دلیل «عدم احراز صلاحیت» خود در انتخابات ریاست جمهوری را «فشار نیروهای امنیتی و نظامی» می‌داند. هاشمی در این ویدیو می‌گوید که وزارت اطلاعات می‌دانست که «بیش از ۷۰ درصد مردم در دور اول» به او رای می‌دهند، و از این رو او را از صحنه انتخابات کنار گذاشتند.

این ویدئو یک روز بعد از عدم احراز صلاحیت مرحوم #هاشمی ضبط شده است.
*با فشار نهادهای امنیتی و نظامی و با توجه به گزارش وزارت اط. مبنی بر استقبال ۷۰ درصدی مردم، صلاحیت من احراز نشد
*من برای انجام وظیفه آمده بودم، برای خدمت به مردم آمده بودم وقتی نگذاشتند، طبعا مسئولیتی ندارم pic.twitter.com/sCZ4hnfJ7O

— متولد آبان؛دهه شصت (@Hamid_Be44) June 14, 2021

حیدر مصلحی که دو روز پیش در یک گفت‌وگو به صراحت گفته بود هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ بنا بر توصیه او به شورای نگهبان رد شد، روز سه شنبه در یک رشته توییت مدعی شد آن چه در این گفت‌وگو عنوان کرده است بخشی از نظرات او «در خصوص فرایند تایید صلاحیت ها در سال ۹۲ می باشد که ناقص بیان شده است.»

بسمه تعالی
مردم شریف ایران اسلامی سلام
فیلم منتشر شده در فضای مجازی بخشی از نظرات اینجانب در خصوص فرآیند تایید صلاحیت ها در سال ۹۲ می‌باشد که ناقص بیان شده است.

— حیدر مصلحی (@MOSLEHI__IR) June 14, 2021

مصلحی در گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش گفته بود که وزارت اطلاعات در سال ۱۳۹۲ پیش‌بینی کرده بود که رفسنجانی در انتخابات برنده می‌شود و به همین دلیل او با حضور در شورای نگهبان از اعضای این نهاد خواست با توجه به «هزینه‌ها و فواید» تایید یا رد صلاحیت رفسنجانی، او را رد صلاحیت کنند.

در واکنش به این اخبار، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران که در سال ۱۳۹۲ رییس ستاد انتخاباتی رفسنجانی بود، در یک رشته توییت از شورای نگهبان خواست فیلم و صوت جلسه‌ای که حیدر مصلحی به آن اشاره کرده را منتشر کند.

همچنین، محسن هاشمی رفسنجانی، پس اکبر هاشمی رفسنجانی، روز دوشنبه نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و از او «تظلم خواهی» کرد.