۲۸ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پرزیدنت بایدن می‌گوید چین، پاکستان،‌ روسیه و ایران به دنبال توافق با طالبان هستند

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا نگران حمایت مالی طالبان از سوی چین است یا نه، گفت چین، پاکستان، روسیه و ایران با طالبان مشکل واقعی دارند ولی در همین حال به دنبال نوعی توافق هستند. رئیس جمهوری ایالات متحده عصر سه‌شنبه ۱۶ شهریور و پس از بازگشت به کاخ سفید با این پرسش روبرو شد که آیا نگران است طالبان از حمایت مالی چین برخوردار شود و در پاسخ گفت: «چین مشکلی واقعی با طالبان دارد و آنها تلاش خواهند کرد با طالبان به نوعی توافق برسند.» پرزیدنت بایدن افزود: «این درباره پاکستان، روسیه، و ایران نیز صدق می‌کند. آنها همه در تلاش هستند که ببینند حالا باید چه کار کنند. بنابراین، مشاهده آن‌چه روی می‌دهد جالب خواهد بود.» به گزارش خبرگزاری رویترز، «وانگ یی»، وزیر خارجه چین در ۲۹ اوت و در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته بود جامعه جهانی باید با طالبان گفت‌وگو کرده «به شکل مثبتی آن‌ها را هدایت کند.» بامداد چهارشنبه ۱۷ شهریور، ساعتی بعد از اظهارنظر پرزیدنت بایدن، خبرگزاری رویترز گزارش داد سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که این کشور آماده برقراری ارتباط با رهبران دولت جدید طالبان..

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا نگران حمایت مالی طالبان از سوی چین است یا نه، گفت چین، پاکستان، روسیه و ایران با طالبان مشکل واقعی دارند ولی در همین حال به دنبال نوعی توافق هستند.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر سه‌شنبه ۱۶ شهریور و پس از بازگشت به کاخ سفید با این پرسش روبرو شد که آیا نگران است طالبان از حمایت مالی چین برخوردار شود و در پاسخ گفت: «چین مشکلی واقعی با طالبان دارد و آنها تلاش خواهند کرد با طالبان به نوعی توافق برسند.»

پرزیدنت بایدن افزود: «این درباره پاکستان، روسیه، و ایران نیز صدق می‌کند. آنها همه در تلاش هستند که ببینند حالا باید چه کار کنند. بنابراین، مشاهده آن‌چه روی می‌دهد جالب خواهد بود.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، «وانگ یی»، وزیر خارجه چین در ۲۹ اوت و در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته بود جامعه جهانی باید با طالبان گفت‌وگو کرده «به شکل مثبتی آن‌ها را هدایت کند.»

بامداد چهارشنبه ۱۷ شهریور، ساعتی بعد از اظهارنظر پرزیدنت بایدن، خبرگزاری رویترز گزارش داد سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که این کشور آماده برقراری ارتباط با رهبران دولت جدید طالبان در افغانستان است.

چین هنوز به شکل رسمی طالبان را به عنوان حاکمیت جدید افغانستان رسمیت نشناخته ولی وزیر خارجه چین در ماه ژوئیه با ملا برادر که از آن زمان تاکنون به منصب معاون نخست وزیر منصوب شده دیدار کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه برای بازدید از مناطق آسیب‌دیده به ایالت‌های نیوجرسی و نیویورک سفر کرده بود.