۲۸ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پرواز اولین هواپیمای مسافری پس از خروج آمریکا؛ ۱۱۳ تبعه خارجی از کابل به دوحه منتقل شدند

پرواز اولین هواپیمای مسافری پس از خروج آمریکا؛ ۱۱۳ تبعه خارجی از کابل به دوحه منتقل شدند بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی قطر در فرودگاه بین المللی کابل نخستین هواپیمای تجاری حامل بیش از ۱۰۰ مسافر پنجشنبه ۱۸ شهریور پس از ترک فرودگاه بین المللی کابل، در فرودگاه دوحه قطر بر زمین نشست. محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ثانی٬ وزیر خارجه قطر در اسلام آباد پایتخت پاکستان گفت، ما توانستیم یک ساعت پیش اولین پرواز مسافربری را انجام دهیم. محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی همچنین از همکاری حکومت طالبان در این زمینه تقدیر کرده است. یک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود در این‌باره گفت: حدود ۱۱۳ مسافر از جمله شهروندان آمریکایی، کانادایی، اوکراینی، آلمانی و بریتانیایی در نخستین پرواز به دوحه منتقل شدند. الجزیره هم می‌گوید این پرواز که توسط شرکت یک هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی دولتی قطر انجام شد و این هواپیما در فرودگاه بین المللی حمد دوحه فرود آمد. بیشتر در این باره: موافقت حکومت طالبان با پرواز هواپيمای حامل ۲۰۰ تبعه خارجی‌ از کابل این منبع مطلع اضافه کرده است، پس از توافقات انجام شده با طالبان برای عبور امن مسافران، این ا..

پرواز اولین هواپیمای مسافری پس از خروج آمریکا؛ ۱۱۳ تبعه خارجی از کابل به دوحه منتقل شدند

بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی قطر در فرودگاه بین المللی کابل
بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی قطر در فرودگاه بین المللی کابل

نخستین هواپیمای تجاری حامل بیش از ۱۰۰ مسافر پنجشنبه ۱۸ شهریور پس از ترک فرودگاه بین المللی کابل، در فرودگاه دوحه قطر بر زمین نشست.

محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ثانی٬ وزیر خارجه قطر در اسلام آباد پایتخت پاکستان گفت، ما توانستیم یک ساعت پیش اولین پرواز مسافربری را انجام دهیم.

محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی همچنین از همکاری حکومت طالبان در این زمینه تقدیر کرده است.

یک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود در این‌باره گفت: حدود ۱۱۳ مسافر از جمله شهروندان آمریکایی، کانادایی، اوکراینی، آلمانی و بریتانیایی در نخستین پرواز به دوحه منتقل شدند.

الجزیره هم می‌گوید این پرواز که توسط شرکت یک هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی دولتی قطر انجام شد و این هواپیما در فرودگاه بین المللی حمد دوحه فرود آمد.

با پایان آخرین پروازهای عملیات تخلیه اتباع خارجی در روز ۳۰ اوت فرودگاه کابل عملا تعطیل شد. بیشتر در این باره:

موافقت حکومت طالبان با پرواز هواپيمای حامل ۲۰۰ تبعه خارجی‌ از کابل

این منبع مطلع اضافه کرده است، پس از توافقات انجام شده با طالبان برای عبور امن مسافران، این افراد با یک کاروان قطری به فرودگاه کابل منتقل شدند.

این گزارش می‌افزاید، مسافران پس از پیاده شدن از هواپیما به یک مجتمع خاص در نزدیکی در فرودگاه دوحه منتقل شدند.

رویترز می‌گوید، هر چند طی روزهای اخیر پروازهایی به فرودگاه بین المللی حامد کرزی کابل و از این فرودگاه به خارج انجام شده است، اما این نخستین پرواز مسافربری است که پس از خروج نیروهای آمریکایی در پایان ماه اوت، انجام می‌شود.

به دنبال تسلط طالبان بر کابل در ۲۴ مرداد ماه سال جاری، نیروهای آمریکایی تا زمان خروج از افغانستان طی حدود سه هفته توانستند ۱۲۴ هزار نفر را از فرودگاه کابل به خارج منتقل کنند.

در همین زمینه، مطلق بن ماجد القحطانی، فرستاده ویژه قطر گفته است که پرواز مسافربری انجام شده در روز پنجشنبه از کابل به دوحه یک پرواز عادی است و عملیات تخلیه افراد نبود.

مطلق بن ماجد القحطانی تاکید کرد که روز جمعه نیز یک پرواز دیگر انجام خواهد شد.

فرستاده ویژه قطر گفت، شما هرچه دلتان می خواهد می توانید اسمش را بگذارید، ولی یک پرواز تجاری انجام شد که مسافران هم بلیت و هم شماره صندلی داشتند.

او ابراز امیدواری کرد که «زندگی در افغانستان به وضعیت عادی» بازگردد.

پیش از این یک مقام آمریکایی که حاضر نشد نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفته بود، زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان، گروه طالبان را تحت فشار قرار داده تا اجازه خروج این افراد را صادرشود.

به گفته مقام‌های قطری فرودگاه بین المللی حامد کرزی کابل ۹۰ درصد برای از سرگیری فعالیت خود آماده است ولی بازگشایی آن به مرور صورت خواهد گرفت.

از زمان سقوط کابل و خروج نظامیان خارجی، بازگشایی فرودگاه کابل یکی از اولویت‌های طالبان بوده است.

این پرواز دو روز پس از اعلام کابینه موقت حکومت طالبان در افغانستان انجام می‌شود.

اعلام ترکیب کابینه موقت حکومت طالبان و از جمله این که تعدادی از این وزیران در فهرست تحت تحریم سازمان ملل یا تحت پیگرد قانونی به اتهام تروریسم از سوی آمریکا قرار دارند، واکنش‌های گسترده بین المللی در پی داشته است.

سخنگوی کاخ سفید هم روز گذشته گفته بود که کابینه اعلام شده توسط طالبان نتوانسته است احترام جامعه جهانی را کسب کند.

با استفاده از رویترز