۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پسر معمر قذافی لیبی را به مقصد ترکیه ترک کرد

مقامات لیبی، ساعدی قذافی پسر معمر قذافی رهبر پیشین این کشور را از زندان آزاد کردند. معمر قدافی در قیام سال ۲۰۱۱ علیه حکومتش دستگیر شد و مخالفان او را کشتند، ولی ساعدی قذافی موفق به فرار شد. به گزارش رویترز، او در جریان این قیام که مورد حمایت سازمان ناتو نیز بود، به نیجر گریخت ولی در سال ۲۰۱۴ به لیبی بازگردانده شد و از آن هنگام در طرابلس زندانی بود. به گفته منابع رسمی، ساعدی قدافی پس از آزادی با هواپیما راهی استانبول در ترکیه شد. مقامات قضایی لیبی در سال ۲۰۱۸ او را از اتهام یک قتل تبرئه کرده بودند. لیبی یک دهه پس از این قیام، درگیر هرج و مرج، تفرقه و خشونت است. این کشور قصد دارد در ماه دسامبر انتخاباتی برگزار کند. ماه ژوئیه گذشته، سیف الاسلام‌، پسر دیگر معمر قذافی که سالها در لیبی زندانی بود از احتمال حضورش در انتخابات ریاست جمهوری در ماه دسامبر خبر داد. عبدالحمید دبیبه، نخست وزیر دوره انتقالی شد؛ حمایت پارلمان لیبی از تشکیل دولت وحدت ملیاعضای پارلمان لیبی در شهر سرت، از تشکیل یک دولت موقت که وظیفه اش، متحد کردن این کشور است، حمایت کردند. لیبی حدود یک دهه است که درگیر هرج و مرج، خشونت ..

مقامات لیبی، ساعدی قذافی پسر معمر قذافی رهبر پیشین این کشور را از زندان آزاد کردند. معمر قدافی در قیام سال ۲۰۱۱ علیه حکومتش دستگیر شد و مخالفان او را کشتند، ولی ساعدی قذافی موفق به فرار شد.

به گزارش رویترز، او در جریان این قیام که مورد حمایت سازمان ناتو نیز بود، به نیجر گریخت ولی در سال ۲۰۱۴ به لیبی بازگردانده شد و از آن هنگام در طرابلس زندانی بود. به گفته منابع رسمی، ساعدی قدافی پس از آزادی با هواپیما راهی استانبول در ترکیه شد. مقامات قضایی لیبی در سال ۲۰۱۸ او را از اتهام یک قتل تبرئه کرده بودند.

لیبی یک دهه پس از این قیام، درگیر هرج و مرج، تفرقه و خشونت است. این کشور قصد دارد در ماه دسامبر انتخاباتی برگزار کند.

ماه ژوئیه گذشته، سیف الاسلام‌، پسر دیگر معمر قذافی که سالها در لیبی زندانی بود از احتمال حضورش در انتخابات ریاست جمهوری در ماه دسامبر خبر داد.

Libya's new Prime Minister Abdulhamid Dbeibeh speaks in parliament in Sirteعبدالحمید دبیبه، نخست وزیر دوره انتقالی شد؛ حمایت پارلمان لیبی از تشکیل دولت وحدت ملیاعضای پارلمان لیبی در شهر سرت، از تشکیل یک دولت موقت که وظیفه اش، متحد کردن این کشور است، حمایت کردند. لیبی حدود یک دهه است که درگیر هرج و مرج، خشونت و جنگ داخلی است.