۶ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پلیس هائیتی اعلام کرد قاتلان رئیس‌جمهوری را شکار کرده است

پلیس هائیتی اعلام کرد قاتلان رئیس‌جمهوری را شکار کرده است جوونیل میس، رئیس‌جمهوری هائیتی که بامداد چهارشنبه از سوی گروهی ناشناس ترور شد. پلیس هائیتی روز پنجشنبه ۱۷ تیر اعلام کرد شش «مزدوری» را که جوونیل مویس، رئیس‌جمهوری این کشور، را ترور کردند کشته و یا دستگیر کرده است. همزمان با تداوم عملیات پلیس برای یافتن سایر مظنونان به مشارکت در ترور جووینل مویس، نخست‌وزیر هائیتی وضعیت فوق‌العاده در این کشور اعلام کرد. درگیری مسلحانه پلیس با مظنونان به قتل رئیس‌جمهوری هائیتی از اوایل روز چهارشنبه در پورتو پرنس، پایتخت کشور، آغاز شد. جوونیل مویس حوالی ساعت یک نیمه شب چهارشنبه در حمله افراد ناشناس به اقامتگاهش به قتل رسید و همسرش نیز در این حمله به ضرب گلوله مجروح شد. فرمانده پلیس هائیتی روز پنجشنبه گفت چهار فرد مسلح توسط نیروهای پلیس کشته و دو نفر ديگر نیز بازداشت شده‌اند. به گفته او سایر اعضای گروه مهاجم فراری هستند. مقامات هائیتی تاکنون هویت مهاجمان و یا انگیزه‌های احتمالی این ترور را اعلام نکرده‌اند. ترور رئیس‌جمهوری هائیتی بی‌ثباتی در این کشور فقیر منطقه کارائیب را تشدید کرده است. کلود ژو..

پلیس هائیتی اعلام کرد قاتلان رئیس‌جمهوری را شکار کرده است

جوونیل میس، رئیس‌جمهوری هائیتی که بامداد چهارشنبه از سوی گروهی ناشناس ترور شد.
جوونیل میس، رئیس‌جمهوری هائیتی که بامداد چهارشنبه از سوی گروهی ناشناس ترور شد.

پلیس هائیتی روز پنجشنبه ۱۷ تیر اعلام کرد شش «مزدوری» را که جوونیل مویس، رئیس‌جمهوری این کشور، را ترور کردند کشته و یا دستگیر کرده است.

همزمان با تداوم عملیات پلیس برای یافتن سایر مظنونان به مشارکت در ترور جووینل مویس، نخست‌وزیر هائیتی وضعیت فوق‌العاده در این کشور اعلام کرد.

درگیری مسلحانه پلیس با مظنونان به قتل رئیس‌جمهوری هائیتی از اوایل روز چهارشنبه در پورتو پرنس، پایتخت کشور، آغاز شد. جوونیل مویس حوالی ساعت یک نیمه شب چهارشنبه در حمله افراد ناشناس به اقامتگاهش به قتل رسید و همسرش نیز در این حمله به ضرب گلوله مجروح شد.

فرمانده پلیس هائیتی روز پنجشنبه گفت چهار فرد مسلح توسط نیروهای پلیس کشته و دو نفر ديگر نیز بازداشت شده‌اند. به گفته او سایر اعضای گروه مهاجم فراری هستند.

مقامات هائیتی تاکنون هویت مهاجمان و یا انگیزه‌های احتمالی این ترور را اعلام نکرده‌اند. ترور رئیس‌جمهوری هائیتی بی‌ثباتی در این کشور فقیر منطقه کارائیب را تشدید کرده است.

کلود ژوزف، نخست‌وزیر هائیتی، با اعلاخم وضعیت فوق‌العاده گفته است که اداره امور کشور را به‌دست گرفته است.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است عصر روز پنجشنبه بحران در هائیتی را بررسی کند.

نخست‌وزیر و رئیس پلیس در سخنان خود وعده دادند که مسئولان قتل جوونیل مویس را دستگیر و مجازات خواهند کرد.

جوونیل مویس، رئیس‌جمهوری ۵۳ ساله هائیتی به ضرب گلوله افراد ناشناس به قتل رسیده است. بیشتر در این باره:

رئیس‌جمهوری هائیتی در محل اقامت خود کشته شد؛ آمریکا محکوم کرد

فرودگاه پایتخت تعطیل شده است و شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفتند خیابان‌های شهر بسیار خلوت است ولی حضور نیروهای امنیتی در سطح شهر افزایش نیافته است.

پلیس و ماموران دادستانی تحقیقات در محل وقوع حمله را ادامه می‌دهند. یک مقام قضایی نیز به رسانه‌های محلی گفت در جسد جوونیل مویس اثر دوازده گلوله سلاح‌های مختلف از جمله اسلحه کمری کالیبر ۹ میلی متری و تفنگ پیدا شده و گلوله‌ها به پیشانی، سینه، کمر و ناحیه شکم او شلیک شده است.

همسر آقای مویس که در این حمله مجروح شده است با هواپیما به بیمارستانی در شهر میامی منتقل شده است. نخست‌وزیر هائیتی اعلام کرد که وضعیت او باثبات و خطر جانی برطرف شده است.

کلود ژوزف در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «افرادی که رئیس‌جمهوری را به قتل رساندند مزدوران خارجی بودند که به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی حرف می‌زدند».

سفیر هائیتی در واشینگتن نیز گفت قاتلان رئیس‌جمهوری «مزدوران حرفه‌ای» بودند که خود را به جای ماموران اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا جا زده بودند.

دولت هائیتی به ریاست‌جمهوری جوونیل مویس محبوبیت نداشت و او از سال ۲۰۱۸ و در پی به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی، با صدور فرمان‌های ریاست‌جمهوری بر کشور حکومت می‌کرد.

در ماه‌های اخیر علاوه بر بی‌ثباتی سیاسی، آدم‌ربایی و باج گیری و درگیری‌های مسلحانه بین دسته‌های تبهکار افزایش یافته است.

دولت هائیتی به مناسبت مرگ رئیس‌جمهوری از روز پنجشنبه دو هفته عزای عمومی اعلام کرد.

کلود ژوزف که اکنون اداره امور کشور را به دست گرفته، نخست‌وزیر موقت است و پس از تعیین نخست‌وزیر جدید در روز دوشنبه توسط رئیس‌جمهوری مقتول قرار بود به زودی این مقام را ترک کند.

علاوه بر انتخابات ریاست‌جمهوری، پارلمانی و شهرداری‌ها که به دلیل بحران کرونا به تعویق افتاده‌اند قرار بود همه‌پرسی مربوط به قانون اساسی نیز در ماه سپتامبر برگزار شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، ضمن محکوم کردن قتل «فجیع» جووینل مویس آمادگی آن کشور برای کمک به مردم هائیتی را اعلام کرد. وزارت خارجه آمریکا نیز خواستار برگزاری انتخابات و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به رئیس‌جمهوری آینده شد.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از مردم هائیتی خواست که اتحاد خود را حفظ کرده و تمامی اشکال خشونت را طرد کنند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در مورد خطر گسترش بی‌ثباتی و خشونت در هائیتی هشدار داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.ر