۶ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پنتاگون از «حملات دفاعی» آمریکا به تاسیسات «شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران» در مرز عراق و سوریه خبر داد

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، عصر روز یکشنبه ۶ تیر به وقت واشنگتن با صدور بیانیه‌ای از حمله نظامی ایالات متحده در این روز به مواضع «شبه نظامیان مورد حمایت ایران» در مناطق مرزی عراق و سوریه خبر داد. بیانیه پنتاگون می‌گوید که این حمله به دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و در عصر یکشنبه صورت گرفت. وزارت دفاع آمریکا می‌گوید اهدافی که مورد «حملات هوایی دفاعی دقیق» قرار گرفت تاسیساتی بود که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در منطقه مرزی عراق و سوریه از آن استفاده می‌کردند. پنتاگون در بیانیه خود به گروه‌های «کتائب الحزب‌الله» و «کتائب سید الشهداء» اشاره کرده که از جمله گروه‌هایی هستند که از این تاسیسات استفاده کرده‌اند. پنتاگون گفته است که شبه نظامیان مورد حمایت ایران از این تاسیسات برای استفاده از حملات پهپادی علیه نیروها و تاسیسات ایالات متحده در عراق استفاده کرده‌اند. به گفته وزارت دفاع آمریکا، در حملات یکشنبه، تاسیسات عملیاتی و انبار تسلیحات در دو منطقه در سوریه و یک منطقه در عراق هدف قرار گرفت. این اهداف نزدیک مرز دو کشور قرار داشت. بیانیه وزارت دفاع آمریکا می‌گوید همانطور که حملات یکشنبه نش..

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، عصر روز یکشنبه ۶ تیر به وقت واشنگتن با صدور بیانیه‌ای از حمله نظامی ایالات متحده در این روز به مواضع «شبه نظامیان مورد حمایت ایران» در مناطق مرزی عراق و سوریه خبر داد.

بیانیه پنتاگون می‌گوید که این حمله به دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و در عصر یکشنبه صورت گرفت.

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید اهدافی که مورد «حملات هوایی دفاعی دقیق» قرار گرفت تاسیساتی بود که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در منطقه مرزی عراق و سوریه از آن استفاده می‌کردند. پنتاگون در بیانیه خود به گروه‌های «کتائب الحزب‌الله» و «کتائب سید الشهداء» اشاره کرده که از جمله گروه‌هایی هستند که از این تاسیسات استفاده کرده‌اند.

پنتاگون گفته است که شبه نظامیان مورد حمایت ایران از این تاسیسات برای استفاده از حملات پهپادی علیه نیروها و تاسیسات ایالات متحده در عراق استفاده کرده‌اند. به گفته وزارت دفاع آمریکا، در حملات یکشنبه، تاسیسات عملیاتی و انبار تسلیحات در دو منطقه در سوریه و یک منطقه در عراق هدف قرار گرفت. این اهداف نزدیک مرز دو کشور قرار داشت.

بیانیه وزارت دفاع آمریکا می‌گوید همانطور که حملات یکشنبه نشان می‌دهد، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روشن ساخته است که برای حفاظت از پرسنل آمریکا، اقدام می‌کند.

پنتاگون با اشاره به حملات جاری گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق به منافع آمریکا، می‌گوید که رئیس جمهوری ایالات متحده دستور اقدامات نظامی بیشتر برای اخلال در حملات به منافع آمریکا در عراق را صادر کرده است.

بیانیه وزارت دفاع آمریکا افزوده است که ایالات متحده به دعوت دولت عراق و صرفا با هدف کمک به نیروهای امنیتی عراق برای شکست دادن داعش در عراق حضور دارد.

این بیانیه تاکید کرده است که حمله آمریکا «لازم، مناسبت و عمدی بود و با هدف محدود کردن خطر» افزایش تنش طراحی شد اما یک هدف دیگر آن این نیز بود که «یک پیام بازدارنده، روشن و بدون ابهام» بفرستد. پنتاگون در بیانیه خود گفته است که این حمله مطابق با قوانین بین المللی صورت گرفت.

پیش از این حمله، کنسولگری آمریکا در اربیل روز شنبه، یک حمله پهپادی به این شهر و در نزدیکی محل کنسلوگری جدید در دست ساخت آمریکا را که در همان روز صورت گرفته بود، محکوم کرد. روز شنبه، شبه نظامیان مورد حمایت ایران یک رژه بزرگ نظامی برگزار کردند. شبه نظامیان مورد حمایت ایران بارها به تاسیسات و منافع آمریکا در عراق حملات راکتی و پهپادی کرده‌اند.