۲ بهمن ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پنتاگون: عناصر مورد حمایت ایران عامل حملات به نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه هستند

پنتاگون: عناصر مورد حمایت ایران عامل حملات به نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه هستند پایگاه عین الاسد در استان انبار عراق که میزبان نیروهای آمریکایی است (عکس از آرشیو) جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ، پنتاگون، و ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در مبارزه با داعش روز چهارشنبه ۱۵ دی‌ماه به طور جداگانه اعلام کردند که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه عامل حملات به نیروهای ائتلاف بین‌المللی در این دو کشور هستند. پایگاه‌های نظامی در عراق و سوریه که میزبان ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا هستند روز چهارشنبه نیز هدف حملاتی قرار گرفتند که به گفته مقامات نظامی تلفاتی در پی نداشتند. بیشتر در این باره: شلیک موشک به یک پایگاه آمریکا در شرق سوریه؛ شبه‌نظامیان هوادار ایران متهم اصلی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در مبارزه با داعش در بیانیه‌ای گفته است، بامداد روز چهارشنبه نیروهای این ائتلاف در روستای الخضر در دیرالزور با هشت راکت هدف قرار گرفتند. پایگاه در روستای الخضرا متعلق به نیروهای دموکراتیک کرد سوریه است که تعدادی از مستشاران نیروهای ائتلاف در آن حضور دارند. ائتلاف بین ..

پنتاگون: عناصر مورد حمایت ایران عامل حملات به نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه هستند

پایگاه عین الاسد در استان انبار عراق که میزبان نیروهای آمریکایی است (عکس از آرشیو)
پایگاه عین الاسد در استان انبار عراق که میزبان نیروهای آمریکایی است (عکس از آرشیو)

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ، پنتاگون، و ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در مبارزه با داعش روز چهارشنبه ۱۵ دی‌ماه به طور جداگانه اعلام کردند که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه عامل حملات به نیروهای ائتلاف بین‌المللی در این دو کشور هستند.

پایگاه‌های نظامی در عراق و سوریه که میزبان ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا هستند روز چهارشنبه نیز هدف حملاتی قرار گرفتند که به گفته مقامات نظامی تلفاتی در پی نداشتند.

بیشتر در این باره:

شلیک موشک به یک پایگاه آمریکا در شرق سوریه؛ شبه‌نظامیان هوادار ایران متهم اصلی

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در مبارزه با داعش در بیانیه‌ای گفته است، بامداد روز چهارشنبه نیروهای این ائتلاف در روستای الخضر در دیرالزور با هشت راکت هدف قرار گرفتند.

پایگاه در روستای الخضرا متعلق به نیروهای دموکراتیک کرد سوریه است که تعدادی از مستشاران نیروهای ائتلاف در آن حضور دارند.

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا می‌گوید این حملات تلفاتی در پی نداشته است و تنها خسارتی جزئی به بار آوردند.

این ائتلاف تاکید کرده است که محل پرتاب این راکت در المیادین سوریه را هدف حملات توپخانه‌ای خود قرار داده است.

در بیانیه ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا آمده است، عناصر شرور مورد حمایت ایران از داخل مناطق مسکونی نیروهای ائتلاف و نیروهای دموکراتیک سوریه را هدف قرار دادند بدون اینکه به امنیت غیرنظامیان توجهی کنند.

در همین حال٬ به گفته یک مقام محلی عراق در حمله جداگانه دیگری روز چهارشنبه حداقل پنج راکت به داخل پایگاه عین الاسد ارتش عراق در غرب استان انبار اصابت کرد. پایگاه عین الاسد میزبان نیروهای آمریکایی است.

یک منبع مطلع به سی‌ان‌ان گفته است که این راکت‌ها از روستایی در ۱۵ کیلومتری پایگاه عین الاسد شلیک شدند.

سخنگوی پنتاگون در واکنش به این حملات گفته است، حملات در سوریه و عراق علیه پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی توسط شبه نظامیان مورد حمایت ایران صورت می‌گیرد.

جان کربی تاکید کرده است، این نوع حملات بسیار شبیه به اقداماتی است که ما در ماه‌های اخیر، حتی سال‌ها، توسط گروه‌های شبه‌نظامی که از سوی ایران حمایت می‌شوند، شاهد آن بوده‌ایم و بنابراین فرض ما این است، اینها در واقع گروه‌های مورد حمایت ایران هستند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تصریح کرده است که نیروهای آمریکایی حق دفاع از خود دارند و اقدامات پیشگیرانه‌ای برای توقف حملات قبل از شروع آن انجام شده است.

جان کربی در خصوص انگیزه این حملات گفته است٬ احتمالاً ترکیبی از تداوم مخالفت بر سر باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق و همچنین دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه پاسداران و ابومهدی مهندس از فرماندهان حشد الشعبی توسط آمریکا است.

نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی در عراق و سوریه طی روزهای اخیر هدف حملاتی قرار داشته‌اند. پایگاه ویکتوریا در فرودگاه بین‌المللی بغداد روز گذشته با چهار راکت کاتیوشا هدف قرار گرفت.

در همین حال٬ خبرگزاری فارس می‌گوید یک گروه شبه نظامی ناشناس به نام «قاصم الجبارین»، مسئولیت حمله راکتی به پایگاه «عین الاسد» در غرب عراق را برعهده گرفته است.

با استفاده از سی ان ان و رویترز