۴ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

کارکنان معترض صنعت نفت: اعتصابات سراسری تا تحقق مطالبات ادامه می‌یابد

اعتصابات سراسری کارکنان صنعت نفت در ایران همچنان ادامه دارد و شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اعلام کرده است از آن‌جا که درخواست‌های معترضان بی‌پاسخ مانده، اعتراض و اعتصاب تا زمان رسیدن به مطالبات ادامه خواهد داشت. هم‌زمان، اعتراضات متعدد صنفی و مدنی دیگری در شهرهای مختلف کشور در جریان است. بر اساس بیانیه شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی، کارکنان رسمی وزارت نفت از تاریخ نهم تیر به اعتصابات سراسری خواهند پیوست واگر تا پایان مرداد ماه خواسته‌های معترضان برآورده نشود، دامنه اعتراضات گسترده‌تر خواهد شد. در این بیانیه از کارگران اعتصاب‌کننده که محل کار خود را ترک کرده‌اند، خواسته شده با بازگشت به خوابگاه‌های خود، از استخدام نیروهای جدید جایگزین توسط شرکت‌های پیمان‌کاری جلوگیری کنند. کارزار «بیست ده ۱۴۰۰» از شنبه، ۲۹ خرداد برای دست‌یابی به خواسته‌های کارگران پیمانی شرکت‌های وابسته به صنایع نفت، پتروشیمی آغاز شد و تا کنون بیش از ۶۰ شرکت به اعتراضات در این کارزار پیوسته‌اند. خبرگزاری ایلنا به نقل از یکی از کارگران ارکان ثالث عسلویه، نوشته است که به رغم همه اعتراض‌ها «بازهم..

اعتصابات سراسری کارکنان صنعت نفت در ایران همچنان ادامه دارد و شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اعلام کرده است از آن‌جا که درخواست‌های معترضان بی‌پاسخ مانده، اعتراض و اعتصاب تا زمان رسیدن به مطالبات ادامه خواهد داشت. هم‌زمان، اعتراضات متعدد صنفی و مدنی دیگری در شهرهای مختلف کشور در جریان است.

بر اساس بیانیه شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی، کارکنان رسمی وزارت نفت از تاریخ نهم تیر به اعتصابات سراسری خواهند پیوست واگر تا پایان مرداد ماه خواسته‌های معترضان برآورده نشود، دامنه اعتراضات گسترده‌تر خواهد شد.

در این بیانیه از کارگران اعتصاب‌کننده که محل کار خود را ترک کرده‌اند، خواسته شده با بازگشت به خوابگاه‌های خود، از استخدام نیروهای جدید جایگزین توسط شرکت‌های پیمان‌کاری جلوگیری کنند.

کارزار «بیست ده ۱۴۰۰» از شنبه، ۲۹ خرداد برای دست‌یابی به خواسته‌های کارگران پیمانی شرکت‌های وابسته به صنایع نفت، پتروشیمی آغاز شد و تا کنون بیش از ۶۰ شرکت به اعتراضات در این کارزار پیوسته‌اند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از یکی از کارگران ارکان ثالث عسلویه، نوشته است که به رغم همه اعتراض‌ها «بازهم ما را شهروند درجه چندم می‌دانند.» به گفته او، خواسته معترضان این است که «پیمانکاران را حذف کنند؛ با برخی که ماهیت کارشان پروژه‌ای است، قرارداد معین ببندند و باقی را قرارداد مستقیم کنند؛ هیچ راه میانبر دیگری هم وجود ندارد.»

همچنین ناصر آقاجری، فعال کارگری درباره خواسته‌های کارگران معترض، به ایلنا گفت: «پیمانکاران و واسطه‌ها مخالف قانون کار و قانون اساسی هستند و باید کامل از میان برداشته شوند؛ خصوصی و خصولتی ندارد، خصولتی بدتر از خصوصی، کارگران را از چاله به چاه نیندازند!»

بیش از ۸۰ سندیکا و تشکل کارگری در کشورهای مختلف که عضو «شبکه سندیکایی جهانی همبستگی و مبارزه» هستند، با انتشار بیانیه‌ای از کارگران و شورای سازمان‌دهی اعتصابات کارگران پیمانی نفت در ایران پشتیبانی کرده‌اند.

تشکل صنفی و کارگری در ایران، شامل سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، گروه اتحاد بازنشستگان، و کانون صنفی فرهنگیان اسلام‌شهر در بیانیه مشترکی از اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی حمایت کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، امروز، چهارشنبه نهم تیر، گروهی از کارکنان رسمی شرکت نفت و گاز گچساران با برگزاری تجمع اعتراضی در محوطه این شرکت، خواستار اصلاح نحوه افزایش حقوق کارکنان شدند.

اعتصاب کارکنان رسمی شرکت نفت – گچساران، به روایت کاربران شبکه‌های مجازی:

#تجمع اعتراضی #کارکنان رسمی شرکت نفت و گاز #گچساران
روز چهارشنبه نهم تیرماه ۱۴۰۰جمعی از کارکنان رسمی شرکت نفت و گاز گچساران در محوطه این شرکت تجمع اعتراضی برپا کردند.آنها به عدم اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف وزارت نفت اعتراض دارند و خواهان اصلاح نحوه افزایشات حقوق سال هستند. pic.twitter.com/ZSyMEi1DQL

— بگونه (@begoonaah) June 30, 2021

  • تجمع اعتراضی بازنشستگان شرکت واحد و خبرنگاران

جمعی از بازنشستگان شرکت واحد اتوبوس‌رانی، امروز مقابل اداره مرکزی شرکت واحد در تهران تجمع کردند. عدم پرداخت کامل حق سنوات و حق بیمه کارهای سخت و زیان‌آور از دلایل تجمع بازنشستگان معترض است.

نمونه‌ای از روایت کاربران شبکه‌های اجتماعی از تجمع اعتراضی بازنشستگان شرکت واحد:

تجمع جمعی از بازنشستگان شرکت واحد!
* توضیحات کامل در فیلم!#اعتصابات_سراسری#کمپین_۱۴۰۰pic.twitter.com/ma56FPIMKO

— شیرین (@Shirinbood) June 30, 2021

در این حال، در پی واژگون شدن اتوبوس حامل روزنامه‌نگاران محیط زیست و کشته شدن دو تن از آنان، امروز، چهارشنبه، نهم تیر، جمعی از خبرنگاران در اعتراض به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست با برپایی تجمع اعتراضی علیه عیسی کلانتری، رییس این سازمان، شعار «کلانتری استعفا استعفا» « کلانتری حیا کن، ریاست رو رها کن» سر دادند.

نمی‌بخشیم، پیگیری می‌کنیم.#ریحانه_یاسینی#مهشاد_کریمیpic.twitter.com/aqGJoWZE6t

— نيلوفر حامدی (@NiloofarHamedi) June 30, 2021

تجمع خبرنگاران
جمعی از خبرنگاران امروز در اعتراض به پاسخگو نبودن نهادهای مسئول در حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران و درگذشت خانم‌ها ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی، مقابل سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کردند.
تجمع‌کنندگان خواستار شناسایی مقصران این حادثه بودند.
@journalistsclub1 pic.twitter.com/URlhrkchMq

— leila margan (مرگن) (@Marganleila) June 30, 2021

ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت در اندیمشک و پالایشگاه لامرد فارسگسترش اعتصاب صنعت نفت ایران کارگران نصب نیرو اندیمشک و کارگران پالایشگاه لامرد فارس
اعتراضات کارگران صنعت نفت، سه‌شنبه ۸ تیر، لامرد و اندیمشک