۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

کره شمالی یک موشک جدید دوربرد آزمایش کرد

کره شمالی یک موشک جدید دوربرد آزمایش کرد تصویری آرشیوی از آزمایش‌های موشکی کره شمالی رسانه‌های دولتی کره شمالی اعلام کردند که ارتش این کشور در روزهای شنبه و یکشنبه دست به آزمایش یک موشک کروز جدید دوربرد زده و این آزمایش موفقیت‌آمیز بوده است. بر اساس گزارش این رسانه‌ها، موشک‌های مورد آزمایش پیش از آن که به آب‌های کره شمالی فروبیفتند، مسافتی به اندازه هزار و ۵۰۰ کیلومتر را طی کرده‌اند. این نخستین آزمایش موشکی کره شمالی از ماه مارچ به این سو محسوب می‌شود، زمانی که ارتش‌ این کشور دست به آزمایش یک موشک بالستیک میان‌برد زد. کره شمالی همچنین در ماه ژانویه، تنها ساعاتی پس از آن که جو بایدن کار خود را در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آغاز کرد، یک آزمایش موشکی انجام داد. خبرگزاری رویترز می‌نویسد که آزمایش اخیر، نشان از پیشرفت مداوم برنامه تسلیحاتی پیونگ‌یانگ در شرایطی دارد که مذاکرات بر سر برچیده شدن پایگاه‌های هسته‌ای کره شمالی و توقف برنامه موشکی بالستیک آن به ازای لغو تحریم‌های ایالات متحده به بن‌بست خورده است. این مذاکرات از سال ۲۰۱۹ متوقف مانده است. ردنوگ سینمون، روزنامه رسمی حزب حاکم ..

کره شمالی یک موشک جدید دوربرد آزمایش کرد

تصویری آرشیوی از آزمایش‌های موشکی کره شمالی
تصویری آرشیوی از آزمایش‌های موشکی کره شمالی

رسانه‌های دولتی کره شمالی اعلام کردند که ارتش این کشور در روزهای شنبه و یکشنبه دست به آزمایش یک موشک کروز جدید دوربرد زده و این آزمایش موفقیت‌آمیز بوده است.

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، موشک‌های مورد آزمایش پیش از آن که به آب‌های کره شمالی فروبیفتند، مسافتی به اندازه هزار و ۵۰۰ کیلومتر را طی کرده‌اند.

این نخستین آزمایش موشکی کره شمالی از ماه مارچ به این سو محسوب می‌شود، زمانی که ارتش‌ این کشور دست به آزمایش یک موشک بالستیک میان‌برد زد. کره شمالی همچنین در ماه ژانویه، تنها ساعاتی پس از آن که جو بایدن کار خود را در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آغاز کرد، یک آزمایش موشکی انجام داد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که آزمایش اخیر، نشان از پیشرفت مداوم برنامه تسلیحاتی پیونگ‌یانگ در شرایطی دارد که مذاکرات بر سر برچیده شدن پایگاه‌های هسته‌ای کره شمالی و توقف برنامه موشکی بالستیک آن به ازای لغو تحریم‌های ایالات متحده به بن‌بست خورده است. این مذاکرات از سال ۲۰۱۹ متوقف مانده است.

ردنوگ سینمون، روزنامه رسمی حزب حاکم کارگران در کره شمالی، روز یکشنبه تصاویری از این موشک جدید دوربرد را منتشر کرد.

به نوشته این روزنامه، موشک جدید یک سلاح استراتژیک محسوب می‌شود که در طول دو سال اخیر ساخته شده و بخشی کلیدی از یک برنامه پنج ساله برای پیشرفت علم دفاعی و تسلیحاتی به شمار می‌آید.

آزمایش این موشک یک روز قبل از دیدار مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشورهای ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن در توکیو انجام گرفته است. هدف از دیدار مذاکره‌کنندگان این سه کشور، پیدا کردن راه‌هایی برای شکستن بن‌بست مذاکرات با کره شمالی عنوان شده است.

دولت بایدن تاکید داشته که از ابتکارات دیپلماتیک برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی استقبال می‌کند، اما تاکنون موضعی نگرفته که نشان بدهد تمایلی به لغو تحریم‌ها دارد.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن