۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

کرونا در ایران – آغاز سال تحصیلی به صورت حضوری و صدور مجوز برای دو واکسن دیگر تولید داخلی

وزارت بهداشت ایران ‏از ۱۱ شهریور تا ۱۲ شهریور شناسایی ۲۷ هزار و ۶۲۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور را تأیید کرد. همچنین بر اساس این آمار، ۵۶۱ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند. بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات، معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران ایران نیز چندی پیش به نقل از استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشت آمار رسمی فوتی‌ها را باید هفت برابر کرد. صدور مجوز واکسن‌های ایرانی پیش از پایان فاز سوم مطالعات بالینیبهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، از صدور مجوز واکسن‌های رازی و سیناژن خبر داد. این در حالی است که روز گذشته، کیانوش جهانپور از سازمان غذا و دارو ایران در توییتی نوشت، واکسن رازی با تایید کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی وارد فاز ۳ مطالعات بالینی شده است؛ موضوعی که به ابهامات در مورد پروسه تأیید واکسن در ایران دامن زد. بعد می گویند چرا اعتمادی وجود ندارد. خب شما که تازه فاز سه را شروع کردید از کجا از الان می دانید این ها مجوز می گیرند؟ اگر فارغ از نتایج فاز سه قراره مجوز صادر بشه که ا..

وزارت بهداشت ایران ‏از ۱۱ شهریور تا ۱۲ شهریور شناسایی ۲۷ هزار و ۶۲۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور را تأیید کرد. همچنین بر اساس این آمار، ۵۶۱ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند.

بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات، معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران ایران نیز چندی پیش به نقل از استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشت آمار رسمی فوتی‌ها را باید هفت برابر کرد.

  • صدور مجوز واکسن‌های ایرانی پیش از پایان فاز سوم مطالعات بالینی

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، از صدور مجوز واکسن‌های رازی و سیناژن خبر داد.

این در حالی است که روز گذشته، کیانوش جهانپور از سازمان غذا و دارو ایران در توییتی نوشت، واکسن رازی با تایید کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی وارد فاز ۳ مطالعات بالینی شده است؛ موضوعی که به ابهامات در مورد پروسه تأیید واکسن در ایران دامن زد.

بعد می گویند چرا اعتمادی وجود ندارد. خب شما که تازه فاز سه را شروع کردید از کجا از الان می دانید این ها مجوز می گیرند؟ اگر فارغ از نتایج فاز سه قراره مجوز صادر بشه که اصلا چرا فاز سه برگزار می کنید؟ https://t.co/pEPFLiKLMZ

— Pouria Nazemi (@pnazemi) September 2, 2021

پیشتر در مورد صدور عجولانه مجوز مصرف اضطراری به واکسن برکت انتقادهای زیادی از سوی متخصصان مطرح شده بود.

وزیر بهداشت جدید ایران نیز واکسن‌های ایرانی کرونا را جزو «بهترین‌ها» دانست و گفت که «رهبر هم واکسن برکت تزریق کرد.»

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو ایران، هم تأکید کرده است که واکسن‌هایی که در ایران تزریق می‌شوند «هیچ کدام زیر ۷۰ تا ۷۵ درصد ایمنی‌زایی نداشتند.»

مقامات بهداشتی ایران در رابطه با واکسن‌هایی که در داخل تولید یا تزریق می‌شوند همواره از «ایمنی‌زایی» به معنای مشاهده آنتی‌بادی یا ایمنی سلولی صحبت می‌‌کنند.

این در حالی است که ارزیابی کارآیی واکسن در پیشگیری از بیماری دارای علائم در مطالعات فاز سوم انجام می‌شود که در مورد واکسن‌های تولید داخلی این اطلاعات در دست نیست.

  • اتمام موجودی واکسن و کاهش واکسیناسیون روزانه

میزان واکسیناسیون روزانه در ایران به دلیل کمبود واکسن در نقاط مختلف کشور به شدت کاهش ‌پیدا کرده است .

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۱ هزار و ۹۰۳ دز واکسن تزریق شده است. این رقم، دو روز پیش در ۱۰ شهریور، ۵۶۶ هزار و ۲۴۱ دز بود.

امروز نوبت دوم تزریق واکسنم بود
مراجعه کردم گفتند تمام شده، موجود نیست.
واقعا دست مریزاد به کسی که مانع ورود واکسن شد!

— 🇮🇷Abdollah Ramezanzadeh (@abdollahram) September 3, 2021

بالاخره بعد از چند ساعت معطلی و سه بار جابجایی مرکز واکسیناسیون، دوز دوم واکسن مامان و بابا تزریق شد.
همه ی این دردسرها بخاطر تعطیلی یهویی #ایران_مال و #کمبود_واکسن بود ⁦:-|⁩

— فرشاد (@chekhabar1989) September 3, 2021

مادر امروز برای دوز دوم #واکسن رفت #ایران_مال اما تعطیل بود. تقریبا همه مراکزی که می‌شناختیم تعطیل بودند. جایی در شرق تهران می‌شناختیم که باز بود اما فقط کارت واکسیناسیون شرق تهران را قبول می‌کرد. #وضعیت

— Hamid Reza Mirzadeh (@HRMirzadeh) September 2, 2021

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از کمبود شدید واکسن کرونا خبر داد. محمدحسین بحرینی گفت: «زحمات زیادی برای راه‌اندازی مراکز واکسیناسیون در مشهد کشیده شده، اما به دلیل فقدان واکسن برخی مراکز بدون استفاده مانده است.»

با این حال بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، روز جمعه ۱۲ شهریور گفت: «از فردا مشکل تامین واکسن نخواهیم داشت.» آقای عین‌اللهی همچنین خبر داد که در هفته آینده ۱۹ میلیون دز واکسن و تا آخر شهریور ۴۰ میلیون دز واکسن وارد کشور خواهد شد.

در همین حال، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از ورود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دز واکسن سینوفارم چین به کشور خبر داد.

این، بیشترین میزان واردات واکسن در قالب یک محموله است.

رضا زبیب، دستیار وزیر خارجه و مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه، در حساب توئیتری خود گفت: «تقریبا ۴۰۰ هزار دز در پرواز جا نشد و فردا ارسال میشود.»

@بسته ۵ م.د واکسن پس از ۲۴ ساعت پیگیری لحظه به لحظه، تا ساعتی دیگر به تهران میرسد. تقریبا ۴۰۰ هزار دوز در پرواز جا نشد.فردا ارسال میشود. بابت تاخیر ۱۴ ساعته‌ بدلیل اولین تجربه انتقال ۵ میلیونی عذرخواهی میکنم.
@ با اخبار خوب برای واردات بیشتر، جبران می کنیم. انشا الله خیلی زود🙏.

— R.zabib / رضا زبیب (@r_zabib) September 3, 2021

  • حضوری شدن تمامی مدارس از آبان ماه

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرده که تمامی مدارس از آبان حضوری خواهند بود.

آقای رئیسی همچنین گفت، واکسیناسیون برای دانش‌آموزان دارای بیماری زمینه‌ای انجام خواهد شد و افزود که «این موضوع هنوز در مراحل ابتدایی است.»

هر چند بسیاری با بازگشت بچه‌ها به مدرسه موافق هستند، اما وضعیت بحرانی کرونا و عدم اطمینان از ایجاد فضای بهداشتی مناسب در مدارس به نگرانی‌ها دامن می‌زند.

شما وقتی میتونی از باز شدن مدرسه ها حرف بزنی که والدین رو واکسینه کنی.وقتی که بچه ها رو بیمه کنی وهر بیماری گرفتن هزینه اش رو پرداخت کنی.وقتی که مدارس تهویه داشته باشن.وقتی که ثانیه به ثانیه بتونی چک کنی شرایط بهداشتی شون رو.وصد البته وقتی روزی ششصد کشته ندی!

— mohabbat (@moheb1414) August 21, 2021

جلسه شورای مدرسه! مدیر دستور دادند که همه تون باید دوست داشته باشین! کلاس حضوری بیاین، هفته بعد کلاسها با کل دانش اموزا تشکیل میشه، باید دوست داشته باشین، هیچکی اعتراض نکرد، جز من البته که اعلام کردم من! وضعیت کرونای شهر سیاه است. مجوز تشکیل کلاس هم ندادن، چقدر ترسویین اخه

— پر ادعا (@robat19hom) August 31, 2021

  • کرونا در اصفهان: فوت ۵۸ بیمار و ابتلای هزار و ۵۳۶ نفر در ۲۴ ساعت

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد که طی شبانه‌روز گذشته ۵۸ بیمار کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه جان خود را از دست دادند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین از ابتلای یک هزار و ۵۳۶ نفر به کرونا در ۲۴ ساعت اخیر در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد.

در حال حاضر، ۳ هزار و ۷۵۷ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های اصفهان بستری هستند و از این تعداد ۴۶۴ بیمار در بخش مراقبت‌ ویژه نگهداری می‌شوند.

در همین حال وزیر بهداشت اذعان کرده است که هر بیمار مبتلا به کووید-۱۹ برای درمان در بیمارستان بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان هزینه دارد.

COVID-19 vaccinations in Tehranکرونا در ایران- نزدیک به ۶۰۰ نفر در یک روز جان باختند؛ ابراهیم رئیسی: باعث ترس مردم نشویموزارت بهداشت ایران از ۱۰ شهریور تا ۱۱ شهریور، ۳۰ هزار و ۲۷۹ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور را تأیید کرد.
همچنین بر اساس این آمار، در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۹۵ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند. بسیاری از جمله تعدادی از خود مقامات معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.