۳۱ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

یکی از رهبران برجسته مخالف حکومت بلاروس به یازده سال زندان محکوم شد

ماریا کولسنیکووا، از رهبران تظاهرات گسترده خیابانی سال گذشته علیه الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس، به یازده سال زندان محکوم شد. صدور این حکم با اعتراض کشورهای غربی همراه بود. به گزارش رویترز، خانم کولسنیکووا ۳۹ ساله از هنگامی که گذرنامه خود را در مرز پاره کرد تا نیروهای امنیتی بلاروس او را به اوکراین اخراج نکنند، بازداشت شده بود. ماریا کولسنیکووا یکی از چهره‌های شاخص جنبش بزرگی بود که در اعتراض به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که با پیروزی الکساندر لوکاشنکو همراه شد، شکل گرفت. لوکاشنکو اتهام تقلب در انتخابات را رد کرده است. دولت بلاروس در ماه‌های گذشته به سرکوب خشونت‌آمیز مخالفان خود روی آورده و به دلیل همین رویکرد قهرآمیز خود با تحریم‌های گسترده‌ای مواجه شده است. ماریا کولسنیکووا و ماکسیم زناک، از چهره‌های ارشد اپوزیسیون، به اتهام افراط گرایی و تلاش برای تصرف غیرقانونی قدرت محاکمه شدند. آنها اگرچه این اتهامات را رد کرده‌اند، ولی در نهایت توسط قاضی دادگاه محکوم‌ شدند. ماکسیم زناک به ده سال زندان محکوم‌ شد. به گفته وکیل زناک، هر دو‌ نفر تقاضای تجدیدنظر خواهند کرد. صدور این..

ماریا کولسنیکووا، از رهبران تظاهرات گسترده خیابانی سال گذشته علیه الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس، به یازده سال زندان محکوم شد. صدور این حکم با اعتراض کشورهای غربی همراه بود.

به گزارش رویترز، خانم کولسنیکووا ۳۹ ساله از هنگامی که گذرنامه خود را در مرز پاره کرد تا نیروهای امنیتی بلاروس او را به اوکراین اخراج نکنند، بازداشت شده بود. ماریا کولسنیکووا یکی از چهره‌های شاخص جنبش بزرگی بود که در اعتراض به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که با پیروزی الکساندر لوکاشنکو همراه شد، شکل گرفت. لوکاشنکو اتهام تقلب در انتخابات را رد کرده است.

دولت بلاروس در ماه‌های گذشته به سرکوب خشونت‌آمیز مخالفان خود روی آورده و به دلیل همین رویکرد قهرآمیز خود با تحریم‌های گسترده‌ای مواجه شده است.

ماریا کولسنیکووا و ماکسیم زناک، از چهره‌های ارشد اپوزیسیون، به اتهام افراط گرایی و تلاش برای تصرف غیرقانونی قدرت محاکمه شدند. آنها اگرچه این اتهامات را رد کرده‌اند، ولی در نهایت توسط قاضی دادگاه محکوم‌ شدند.

ماکسیم زناک به ده سال زندان محکوم‌ شد. به گفته وکیل زناک، هر دو‌ نفر تقاضای تجدیدنظر خواهند کرد.

صدور این احکام با اعتراض اتحادیه اروپا، بریتانیا، و آمریکا همراه بود.

Vitaly Shishov, head of a Kyiv-based organisation that helps Belarusians fleeing persecution, is seen in Kyivجسد حلق‌آویز شده فعال بلاروسی مخالف دولت لوکاشنکو در اوکراین کشف شدجسد حلق‌آویز شده یک فعال بلاروسی که در اوکراین در تبعید زندگی می‌کرد، در یکی از پارک‌های اطراف منزلش در شهر کی‌یف پیدا شد. پلیس تحقیقات جنایی در این زمینه را آغاز کرده است.