۲۸ شهریور ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

یک نماینده مجلس می‌‌گوید دولت رئیسی طرحی برای انتقال آب خوزستان دارد؛ تهدید به استیضاح وزیر نیرو

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی می‌گوید اجرایی شدن طرحی که دولت برای انتقال آب خوزستان به مراحل پایانی رسانده است به استیضاح وزیر نیرو در مجلس منجر خواهد خواهد شد. تابستان امسال شهرهای گوناگون استان خوزستان صحنه اعتراضات گسترده مردم به بی‌آبی بود. به گزارش خبرگزاری مهر، کریم حسینی، نماینده اهواز، پنج‌شنبه ۱۸ شهریور، با بیان این که سازمان محیط زیست «یک طرح ظالمانه، غیرمنطقی، و غیرکارشناسانه» به نام طرح «ونک سولگان» برای صدور مجوز انتقال آب خوزستان در دست دارد، تأکید کرد: «به رئیس‌جمهور و همچنین وزیر کشور به‌عنوان وزیر ارشد اعلام می‌کنم تا زمانی که بحث انتقال آب در دولت‌ها مطرح باشد، مردم خوزستان ناراضی هستند و نباید اولین استیضاح نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اسم وزیر نیرو تمام شود.» خوزستان در تابستان جاری، در پی وخیم شدن بحران بی‌آبی، با اعتراضات گسترده در شهرهای گوناگون، مواجه بود که دو هفته به طور مداوم جریان داشت. این اعتراضات به شهرها و استان‌های دیگر کشیده شد و در پی سرکوب معترضان، با شعارهایی علیه کلیت جمهوری اسلامی ادامه یافت. یک هفته پس از جریان داشتن اعتراضات گسترده به ب..

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی می‌گوید اجرایی شدن طرحی که دولت برای انتقال آب خوزستان به مراحل پایانی رسانده است به استیضاح وزیر نیرو در مجلس منجر خواهد خواهد شد. تابستان امسال شهرهای گوناگون استان خوزستان صحنه اعتراضات گسترده مردم به بی‌آبی بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم حسینی، نماینده اهواز، پنج‌شنبه ۱۸ شهریور، با بیان این که سازمان محیط زیست «یک طرح ظالمانه، غیرمنطقی، و غیرکارشناسانه» به نام طرح «ونک سولگان» برای صدور مجوز انتقال آب خوزستان در دست دارد، تأکید کرد: «به رئیس‌جمهور و همچنین وزیر کشور به‌عنوان وزیر ارشد اعلام می‌کنم تا زمانی که بحث انتقال آب در دولت‌ها مطرح باشد، مردم خوزستان ناراضی هستند و نباید اولین استیضاح نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اسم وزیر نیرو تمام شود.»

خوزستان در تابستان جاری، در پی وخیم شدن بحران بی‌آبی، با اعتراضات گسترده در شهرهای گوناگون، مواجه بود که دو هفته به طور مداوم جریان داشت. این اعتراضات به شهرها و استان‌های دیگر کشیده شد و در پی سرکوب معترضان، با شعارهایی علیه کلیت جمهوری اسلامی ادامه یافت.

یک هفته پس از جریان داشتن اعتراضات گسترده به بی‌آبی خوزستان، یک عضو هیئت رییسه مجلس گفت: «در کجای دنیا ۲۵ شرکت فولادی در کویر کشور احداث می‌کنند و بعد هزاران کیلومتر آب را انتقال می دهند که آن جا را آباد کنند؟»

او تأکید کرد: «غصه‌آور است که دام مردم و میلیون‌ها آبزی در هورالعظیم از بین رفته، گریه‌آور است که پنج سد بزرگ وجود داشته باشد و ۷۰۰ روستا در خوزستان و ۲۵ شهر تنش آبی داشته باشند.»

در نخستین هفته اعتراضات سراسری نسبت به بی‌آبی در خوزستان، نت‌بلاکس، نهاد بین‌المللی نظارت بر اینترنت، تأیید کرد که سرویس اینترنت موبایل در مناطق مختلف ایران از آغاز اعتراضات مردمی، اختلال داشته است.

KHUZESTANهفتمین شب اعتراضات به رغم تهدید دادستانی خوزستان؛ نت بلاکس می‌گوید اینترنت موبایل دچار اختلال شده استاعتراضات گسترده در خوزستان شامگاه چهارشنبه در حالی ادامه یافت که ساعاتی قبل از آن، دادستانی عمومی و انقلاب اسلامی خوزستان با صدور بیانیه‌ای معترضان را تهدید به مقابله «قاطعانه» کرد و به آنها هشدار داد صف خود را «از صف ضد انقلاب» جدا کنند.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده، در چند استان ایران، از جمله تهران، آذربایجان شرقی، البرز، اصفهان، لرستان و کرمانشاه، شعارهایی برای حمایت مردم و اتحاد با خوزستان و شعارهایی مانند «رضا شاه روحت شاد»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر داده شد.

Isfahan Iran Khameneiسیزدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «رضا شاه روحت شاد» تا آتش زدن تصویر خامنه‌ای در اصفهاناعتراضات سراسری ایران که در پی وخیم شدن معضل بی‌آبی در چندین شهر خوزستان آغاز شد و پس از چند روز به استان‌های دیگر ایران گسترش یافت، سه‌شنبه ۵ مرداد سیزدهمین روز و شب خود را پشت سر گذاشت.

محمدباقر قالیباف، در واکنش به اعتراضات مردم گفت با توجه به کم‌کاری‌ها و سوءمدیریت‌ها در خوزستان، «به عنوان یک انقلابی هیچ پاسخی برای مردم» ندارد.

هرچند استاندار وقت خوزستان در آغاز اعتراضات گسترده را تکذیب کرده بود، اما روزنامه همشهری روز ۱۵ مرداد نوشت که اعتراضات مردم خوزستان نسبت به بی‌آبی بیش از ۲۰ سال است جریان دارد اما صدای اعتراض مردم شنیده نشده است.

به گزارش منابع حقوق بشری، در جریان اعتراضات بی‌آبی در خوزستان، دست‌کم هشت تن کشته و تعداد قابل توجهی زخمی و بازداشت شدند. روزنامه همشهری نوشت در جریان اعتراضات خوزستان تنها در سوسنگرد ۳۰۰ تن بازداشت شدند.

khuzestan water crisis | اعتراضات خوزستاناستاندار خوزستان می‌گوید مشکلات شناسایی و پروژه‌ها اجرایی شده‌اند؛ گزارش همشهری آنلاین از دستگیری ۳۰۰ نفر در سوسنگرداستاندار خوزستان که پیش از این اعتراضات گسترده در این استان را تکذیب کرده بود، می‌گوید «با بررسی پروژه‌های استانی و تشکیل جدول زمان‌بندی برای اجرای آنها، مشکلات استان شناسایی و طرح‌ها و پروژه‌های شهرستان‌ها که بیشتر آنها راکد بودند»، اجرایی شده‌اند.