۳ مرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

۱۵ سال زندان برای دو متهم پرونده «کودتا» علیه پادشاه اردن

۱۵ سال زندان برای دو متهم پرونده «کودتا» علیه پادشاه اردن ملک عبدالله، پادشاه اردن دادگاه امنیت دولتی اردن، دستیار سابق پادشاه و یک عضو خانواده سلطنتی را در ارتباط با پرونده کودتای نافرجام علیه پادشاه این کشور، به ۱۵ سال حبس محکوم کرده است. به گزارش عرب‌نیوز، دادگاه رسیدگی به اتهامات عوض‌الله، دستیار ارشد سابق پادشاه اردن و شریف حسن بن زید یکی از اعضای خانواده سلطنتی در حالی روز دوشنبه، ۲۱ تیر برگزار شد که بنا بر اعلام دادگاه، این دو متهم، به جرم خود مبنی بر «توطئه برای ایجاد بی‌ثباتی در کشور» و «آسیب رساندن به سلطنت» اعتراف کرده‌ بودند. این دو نفر فروردین امسال و پس از بحران سیاسی ۴۸ ساعتهٔ اردن که نقطه ‌اوج تنش‌های سیاسی و رقابت‌های دو برادر ناتنی در خانواده سلطنتی اردن بود، بازداشت شدند. در جریان این بحران، شاهزاده حمزه بن حسین، برادر ناتنی ملک عبدالله و ولیعهد سابق این کشور که ۱۶ سال قبل از این مقام کنار گذاشته شد، متهم شد که به همراه چندین تن دیگر از اعضای خانواده سلطنتی و مقامات سابق این کشور برای کودتا علیه ملک عبدالله، پادشاه اردن، تلاش کرده‌اند. بر اساس این گزارش‌ها، پس ا..

۱۵ سال زندان برای دو متهم پرونده «کودتا» علیه پادشاه اردن

ملک عبدالله، پادشاه اردن
ملک عبدالله، پادشاه اردن

دادگاه امنیت دولتی اردن، دستیار سابق پادشاه و یک عضو خانواده سلطنتی را در ارتباط با پرونده کودتای نافرجام علیه پادشاه این کشور، به ۱۵ سال حبس محکوم کرده است.

به گزارش عرب‌نیوز، دادگاه رسیدگی به اتهامات عوض‌الله، دستیار ارشد سابق پادشاه اردن و شریف حسن بن زید یکی از اعضای خانواده سلطنتی در حالی روز دوشنبه، ۲۱ تیر برگزار شد که بنا بر اعلام دادگاه، این دو متهم، به جرم خود مبنی بر «توطئه برای ایجاد بی‌ثباتی در کشور» و «آسیب رساندن به سلطنت» اعتراف کرده‌ بودند.

این دو نفر فروردین امسال و پس از بحران سیاسی ۴۸ ساعتهٔ اردن که نقطه ‌اوج تنش‌های سیاسی و رقابت‌های دو برادر ناتنی در خانواده سلطنتی اردن بود، بازداشت شدند.

در جریان این بحران، شاهزاده حمزه بن حسین، برادر ناتنی ملک عبدالله و ولیعهد سابق این کشور که ۱۶ سال قبل از این مقام کنار گذاشته شد، متهم شد که به همراه چندین تن دیگر از اعضای خانواده سلطنتی و مقامات سابق این کشور برای کودتا علیه ملک عبدالله، پادشاه اردن، تلاش کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، پس از افشای برنامه‌ریزی برای این کودتا، ۲۰ نفر از افراد درگیر با این پرونده از جمله عوض‌لله و شریف حسن بن زید بازداشت شدند.

پیش از این از شریف حسن بن زید، به عنوان عضو خانواده سلطنتی و از عوض‌الله به عنوان تحصیل‌کرده ایالات متحده و از چهره‌های مورد اعتماد ملک عبدالله نام برده شده بود که در مقاطعی سمت‌هایی چون وزیر اقتصاد اردن و مشاور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را برعهده داشته است.

در ارتباط با این «کودتای نافرجام» هم‌چنین شاهزاده حمزه بن‌ حسین، ولیعهد پیشین و برادر ناتنی پادشاه نیز تحت بازداشت خانگی قرار گرفت ولی پس از مدت کوتاهی با پادشاه اردن دوباره بیعت کرد.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن هاشمی، ۱۷ فروردین اعلام کرد که، «فتنه‌ اخیر، ختم به خیر شده» و این کشور این غائله را «پشت سر گذاشته است».

واژه «فتنه» در میان اعراب منطقه برای بیان انشقاق در میان برادران و اعضای یک فامیل و خاندان به کار می‌رود.

رسانه‌های دولتی اردن نیز روز یکشنبه ۲۲ فروردین شاهزاده حمزه را در کنار پادشاه اردن و سایر اعضای خانواده سلطنتی نشان دادند که در جشن صدمین سالروز استقلال اردن در کاخ پادشاهی رغدان در امان حضور یافته بود.