۱۰ مهر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

واکنش وزیر خارجه آمریکا به برگزاری نشست لویه جرگه افغانستان با حضور ریش‌سفیدان درباره مذاکرات صلح

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ افغانستان روز جمعه صحنه برگزاری یک لویه جرگه، یا شورای ریش سفیدان، است تا در باره آخرین مرحله دشوار پیش از آغاز مذاکرات صلح، یعنی آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان، تصمیم گرفته شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج شنبه در توئیتی از مشارکت لویه جرگه و گردهم آمدن آن ها در راستای تحکیم حمایت ملی از صلح در افغانستان تمجید کرد و گفت: «پس از ۴۰ سال جنگ، خونریزی، و ویرانی، طرفین آماده پیوستن به روندی سیاسی برای رسیدن به راه حلی برآمده از مذاکره هستند.» I commend the participants of the Loya Jirga as they gather to consolidate national support for peace in Afghanistan. After 40 years of war, bloodshed, and destruction, the parties are ready to embark on a political process to reach a negotiated settlement. — Secretary Pompeo (@SecPompeo) August 7, 2020مذاکره کنندگان آمریکا و طالبان اوایل سال جاری میلادی موافقت کردند که مذاکرات صلح می‌تواند شرایطی را فراهم کند که کابل ۵ هزار زندانی طالبان و طالبان ۱ هزار پرسنل دولتی را که ستیزه‌جویان در اختیار دارند، آزاد کنند. تاکنون دول..

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ افغانستان روز جمعه صحنه برگزاری یک لویه جرگه، یا شورای ریش سفیدان، است تا در باره آخرین مرحله دشوار پیش از آغاز مذاکرات صلح، یعنی آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان، تصمیم گرفته شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج شنبه در توئیتی از مشارکت لویه جرگه و گردهم آمدن آن ها در راستای تحکیم حمایت ملی از صلح در افغانستان تمجید کرد و گفت: «پس از ۴۰ سال جنگ، خونریزی، و ویرانی، طرفین آماده پیوستن به روندی سیاسی برای رسیدن به راه حلی برآمده از مذاکره هستند.»

I commend the participants of the Loya Jirga as they gather to consolidate national support for peace in Afghanistan. After 40 years of war, bloodshed, and destruction, the parties are ready to embark on a political process to reach a negotiated settlement.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) August 7, 2020

مذاکره کنندگان آمریکا و طالبان اوایل سال جاری میلادی موافقت کردند که مذاکرات صلح می‌تواند شرایطی را فراهم کند که کابل ۵ هزار زندانی طالبان و طالبان ۱ هزار پرسنل دولتی را که ستیزه‌جویان در اختیار دارند، آزاد کنند.

تاکنون دولت افغانستان ۴۶۰۰ زندانی و طالبان تمام زندانیان را آزاد کرده اند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، می گوید جرایم زندانی‌های باقیمانده طالبان بسیار جدی است و نیازمند حکم شورای سنتی، متشکل از ریش سفیدان قبائل، گروه‌های قومی، و جناح‌ها است.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اذعان کرد که آزادی این زندانیان کاری پر طرفدار نیست، اما تاکید کرد، این اقدام دشوار به نتیجه‌ای مهم که افغان‌ها و دوستان افغانستان سال‌ها در پی آن بوده‌اند – یعنی کاهش خشونت و مذاکرات مستقیم منتهی به یک توافق صلح و پایان جنگ – می انجامد.

لویه جرگه با وجود افزایش اخیر موارد ابتلا به کووید-۱۹، در کابل، جایی که نیمی از ساکنان آن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، گردهم می‌آید.