۲ مهر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

رئیس جمهوری افغانستان فرمان آزادی زندانیان طالبان را امضا کرد

رئیس جمهوری افغانستان فرمان آزادی زندانیان طالبان را امضا کرد محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، فرمان آزادی آخرین گروه زندانیان طالبان را که متهم به جرائم سنگین هستند، روز دوشنبه ۲۰ مرداد امضا کرد تا راه برای گفت‌وگوهای صلح در قطر هموار شود. یک منبع نزدیک به رئیس جمهوری افغانستان به خبرگزاری رویترز گفت: «این فرمان امضا شد.» اعضای لویه جرگه مشورتی افغانستان روز شنبه با خواسته آمریکا برای آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرده بودند. این امر به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، اجازه می‌دهد تا نیروهای آمریکایی را به خانه بازگرداند. بیشتر در این باره: استقبال آمریکا از مصوبه آزادی زندانیان طالبان؛ مذاکرات صلح افغانستان شروع شود سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، به خبرگزاری رویترز گفت: «هر زمان که شاهد آزادی زندانیان خود باشیم، آماده‌ایم که ظرف چند هفته وارد مذاکره شویم. ما آماده‌ایم.» هنوز مشخص نیست که آزادی این زندانیان چه زمانی رخ دهد. یک منبع دولتی افغانستان پیش از امضای این فرمان به رویترز گفته بود: «طبق برنامه اولیه قرار است که روز چهارشنبه سف..

رئیس جمهوری افغانستان فرمان آزادی زندانیان طالبان را امضا کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، فرمان آزادی آخرین گروه زندانیان طالبان را که متهم به جرائم سنگین هستند، روز دوشنبه ۲۰ مرداد امضا کرد تا راه برای گفت‌وگوهای صلح در قطر هموار شود.

یک منبع نزدیک به رئیس جمهوری افغانستان به خبرگزاری رویترز گفت: «این فرمان امضا شد.»

اعضای لویه جرگه مشورتی افغانستان روز شنبه با خواسته آمریکا برای آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرده بودند. این امر به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، اجازه می‌دهد تا نیروهای آمریکایی را به خانه بازگرداند.

زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان بیشتر در این باره:

استقبال آمریکا از مصوبه آزادی زندانیان طالبان؛ مذاکرات صلح افغانستان شروع شود

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، به خبرگزاری رویترز گفت: «هر زمان که شاهد آزادی زندانیان خود باشیم، آماده‌ایم که ظرف چند هفته وارد مذاکره شویم. ما آماده‌ایم.»

هنوز مشخص نیست که آزادی این زندانیان چه زمانی رخ دهد. یک منبع دولتی افغانستان پیش از امضای این فرمان به رویترز گفته بود: «طبق برنامه اولیه قرار است که روز چهارشنبه سفر به دوحه انجام شود و مذاکرات نیز از روز یکشنبه کلید بخورد.»

زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان که زمستان گذشته برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان با طالبان به توافق رسیده بود، از تصمیم لویه جرگه استقبال کرده است.

او در توییتر نوشت: «ما انتظار داریم که ظرف چند روز آزادی زندانیان انجام گیرد. پس از آن هیات نمایندگان جمهوری اسلامی [افغانستان] عازم دوحه می‌شود و آنجا مذاکرات بین الافغان بلافاصله آغاز خواهد شد.»

طالبان شروع مذاکرات صلح را منوط به آزادی آخرین گروه زندانیان خود کرده بود که ۴۰۰ نفر می‌شوند. مجموع این زندانیان پنج هزار نفر بود.

اما دولت افغانستان برای آزاد کردن این زندانی‌ها تردید داشت چرا که در برخی از خشونت‌های شدید مشارکت داشتند، از جمله انفجار بمب در نزدیکی سفارت آلمان در کابل که سه سال قبل منجر به مرگ بیش از ۱۵۰ نفر شد.