۵ مهر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پومپئو: چین به دلیل قدرت اقتصادی چالشی دشوارتر از اتحاد شوروی است

پومپئو: چین به دلیل قدرت اقتصادی چالشی دشوارتر از اتحاد شوروی است مایک پومپئو مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ مرداد در جریان دیدار از جمهوری چک گفت به دلیل قدرت و نفوذ اقتصادی چین مقابله با این کشور به نسبت اتحاد شوروی در دوران جنگ سرد دشوارتر است. به گزارش رویترز آقای پومپئو از تمام کشورهای اروپایی خواست در مقابله با حزب کمونیست چین که از برتری اقتصادی خود برای توسعه نفوذش در سراسر جهان بهره برداری می کند، متحد شوند. وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنرانی خود در مجلس سنای چک گفت:«وضعیت فعلی جنگ سرد دوم نیست. چالش مقابله با حزب کمونیست چین به برخی لحاظ دشوارتر است. حزب کمونیست چین به شکلی در اقتصاد، سیاست و جوامع ما ادغام شده که در مورد اتحاد شوروی وجود نداشت.» اشاره به حالت جنگ سرد احتمالا واکنشی به سخنان ماه گذشته سفیر چین در لندن است که هشدار داد دولت دونالد ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پی ایجاد تخاصم با چین است. مناسبات چین و آمریکا که به دلیل جنگ تجاری متشنج شده بود در سال جاری به دلیل اختلاف بر سر مدیریت بحران کرونا، تقویت حضور نظامی چین در دری..

پومپئو: چین به دلیل قدرت اقتصادی چالشی دشوارتر از اتحاد شوروی است

مایک پومپئو
مایک پومپئو

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ مرداد در جریان دیدار از جمهوری چک گفت به دلیل قدرت و نفوذ اقتصادی چین مقابله با این کشور به نسبت اتحاد شوروی در دوران جنگ سرد دشوارتر است.

به گزارش رویترز آقای پومپئو از تمام کشورهای اروپایی خواست در مقابله با حزب کمونیست چین که از برتری اقتصادی خود برای توسعه نفوذش در سراسر جهان بهره برداری می کند، متحد شوند.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنرانی خود در مجلس سنای چک گفت:«وضعیت فعلی جنگ سرد دوم نیست. چالش مقابله با حزب کمونیست چین به برخی لحاظ دشوارتر است. حزب کمونیست چین به شکلی در اقتصاد، سیاست و جوامع ما ادغام شده که در مورد اتحاد شوروی وجود نداشت.»

اشاره به حالت جنگ سرد احتمالا واکنشی به سخنان ماه گذشته سفیر چین در لندن است که هشدار داد دولت دونالد ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پی ایجاد تخاصم با چین است.

مناسبات چین و آمریکا که به دلیل جنگ تجاری متشنج شده بود در سال جاری به دلیل اختلاف بر سر مدیریت بحران کرونا، تقویت حضور نظامی چین در دریای جنوبی چین و تشدید سرکوب در هنگ کنگ تیره شده است.

دیدار آقای پومپئو از جمهوری چک اولین بخش از سفر منطقه‌ای او با هدف مذاکره در مورد امنیت سایبری و انرژی است. او از این فرصت برای حمله به چین و روسیه استفاده کرد و رهبران جمهوری چک را به دلیل مقابله با چین ستود.

آقای پومپئو به طور مشخص به گزارش هشدار دهنده نهادهای امنیتی جمهوری چک در مورد مشارکت شرکت چینی هوآوی در زیر ساخت‌های فناوری ارتباطی «جی فایو» و اقدامات این کشور برای تقویت استانداردهای امنیتی در عرصه ارتباطات اشاره کرد.

آقای پومپئو و آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک در ماه مه امسال بیانیه مشترکی در مورد امنیت شبکه ارتباطی «جی فایو» امضا کردند ولی این کشور مشارکت شرکت هوآوی در این پروژه را کاملا ممنوع نکرده است. میلوش زمان، رییس جمهور چک طرفدار مناسبات نزدیک تری با چین است.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال از سفر رییس مجلس سنای چک به تایوان که قرار است اواخر ماه اوت انجام شود قدردانی کرد. این سفر خشم دولت چین را برانگیخته است.

آقای پومپئو گفت برخی از کشورهای اروپایی دیرتر متوجه این خطر خواهند شد ولی وضعیت به نحو مثبتی در حال تغییر است.

او افزود:«فضا در آمریکا تغییر کرده و در اروپا نیز شاهد این تغییر هستیم. غرب در حال پیروزی است و نگذارید کسی به شما بگويد که غرب رو به زوال است. ما موظفیم شفاف و بدون هیچ هراسی با مردم خود صحبت کنیم. باید به سئوالات پیچیده‌ای پاسخ دهیم و این کار را باید با هم انجام دهیم.»

منبع: رویترز؛ ش.ر