۸ مهر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

مایک پمپئو پس از رای شورای امنیت: این نهاد در انجام اساسی‌ترین وظیفه خود ناکام ماند

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرد و گفت: این شورا در پاسخگو نگه داشتن ایران، ناکام ماند. مایک پمپئو شامگاه جمعه ۲۴ مرداد و با صدور بیانیه‌ای گفت: شورای امنیت سازمان ملل مسئولیت دارد حافظ صلح و امنیت بین‌المللی باشد. این شورا امروز در حفظ اساسی‌ترین مسئولیت خود،‌ ناکام ماند. مایک پمپئو افزود: این شورا قطعنامه‌ای منطقی برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ۱۳ ساله ایران را رد کرد و راه را برای دستیابی اصلی‌ترین حامی تروریسم حکومتی در جهان برای خرید و فروش تسلیحات متعارف بدون محدودیت خاص از سوی سازمان ملل را برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته،‌ هموار کرد. وزیر خارجه آمریکا گفت: این ناکامی شورای امنیت در اقدام قاطعانه برای دفاع از صلح و ثبات جهانی، قابل توجیه نیست. The @UN Security Council failed today to hold Iran accountable. It enabled the world’s top state sponsor of terrorism to buy and sell deadly weapons and ignored the demands of countries in the Middle East. America will continue to work to corre..

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرد و گفت: این شورا در پاسخگو نگه داشتن ایران، ناکام ماند.

مایک پمپئو شامگاه جمعه ۲۴ مرداد و با صدور بیانیه‌ای گفت: شورای امنیت سازمان ملل مسئولیت دارد حافظ صلح و امنیت بین‌المللی باشد. این شورا امروز در حفظ اساسی‌ترین مسئولیت خود،‌ ناکام ماند.

مایک پمپئو افزود: این شورا قطعنامه‌ای منطقی برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ۱۳ ساله ایران را رد کرد و راه را برای دستیابی اصلی‌ترین حامی تروریسم حکومتی در جهان برای خرید و فروش تسلیحات متعارف بدون محدودیت خاص از سوی سازمان ملل را برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته،‌ هموار کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: این ناکامی شورای امنیت در اقدام قاطعانه برای دفاع از صلح و ثبات جهانی، قابل توجیه نیست.

The @UN Security Council failed today to hold Iran accountable. It enabled the world’s top state sponsor of terrorism to buy and sell deadly weapons and ignored the demands of countries in the Middle East. America will continue to work to correct this mistake.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) August 14, 2020

مایک پمپئو افزود: ایالات متحده هیچ‌گاه دوستانش در منطقه را که بیش از این از شورای امنیت انتظار داشتند، رها نمی‌کند. ما به کار برای اطمینان یافتن از این که رژیم ترور دینی از آزادی خرید و فروش تسلیحاتی که تهدیدی برای قلب اروپا، خاورمیانه و فرای آن است، برخوردار نمی‌شود، ادامه می‌دهیم.

به گزارش خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا در سازمان ملل متحد، ایالات متحده و جمهوری دومینیکن به این قطعنامه رای مثبت دادند، چین و روسیه بر علیه این قطعنامه رای دادند، و ۱۱ عضو دیگر شورای امنیت نیز به آن رای ممتنع دادند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز دقایقی پس از اعلام نظر شورای امنیت سازمان ملل به آن واکنش نشان داد و اظهار تاسف کرد:

⚡️ رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز و در واکنش به رای شورای امنیت گفت: باورش سخت است که #ایران می‌تواند سلاح بخرد. ناامیدکننده است اما مایه تعجب نیست. ما بازگرداندن #تحریم ها را هنوز در اختیار داریم و این هنوز تمام نشده است. pic.twitter.com/nUwicvt4kI

— VOA Farsi (@VOAIran) August 14, 2020

وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش از رای‌گیری و در کنفرانسی خبری در وین گفت: «ما هرکاری در امکانات دیپلماتیک ما باشد انجام می‌دهیم تا اطمینان پیدا کنیم تحریم تسلیحاتی منقضی نمی‌شود.»