۲ مهر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پاپ فرانسیس خواستار برقراری عدالت در بلاروس شد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه ۲۶ مرداد خواستار اجرای عدالت و احترام به حقوق مردم در بلاروس شد. به گزارش رویترز، پاپ فرانسیس در سخنرانی مراسم نیایش روز یکشنبه در میدان سن پیتر واتیکان گفت: «من خواهان گفتگو، خوددرای از خشونت، و عدالت و احترام به حقوق [مردم] هستم.» پاپ افزود که اوضاع و شرایط کشور را بعد از انتخابات پیگیری کرده و فکرش پیش «بلاروس عزیز» بوده است. به گزارش رویترز، ده‌ها هزار نفر از شهروندان بلاروس به خیابان‌ها ریخته‌اند و از الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری آن کشور که در انتخابات ناعادلانه برای ششمین دوره متوالی انتخاب شده است، خواسته‌اند که از سمت خود کناره‌گیری کند. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، نیز هفته گذشته در سخنانی با اشاره به اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، بر خواست آمریکا مبنی بر برخورداری همه مردم جهان «از جمله مردم ایران، ‌روسیه، و چین» از فرصت و آزادی، تاکید کرد. آقای پمپئو گفت: «ما شاهد انتخاباتی در بلاروس بودیم که بسیار نگران آن بودیم. انتخاباتی که به شکل آزاد و منصفانه برگزار نشد. این امر از این نظر برایمان مهم ..

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه ۲۶ مرداد خواستار اجرای عدالت و احترام به حقوق مردم در بلاروس شد.

به گزارش رویترز، پاپ فرانسیس در سخنرانی مراسم نیایش روز یکشنبه در میدان سن پیتر واتیکان گفت: «من خواهان گفتگو، خوددرای از خشونت، و عدالت و احترام به حقوق [مردم] هستم.»

پاپ افزود که اوضاع و شرایط کشور را بعد از انتخابات پیگیری کرده و فکرش پیش «بلاروس عزیز» بوده است.

به گزارش رویترز، ده‌ها هزار نفر از شهروندان بلاروس به خیابان‌ها ریخته‌اند و از الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری آن کشور که در انتخابات ناعادلانه برای ششمین دوره متوالی انتخاب شده است، خواسته‌اند که از سمت خود کناره‌گیری کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، نیز هفته گذشته در سخنانی با اشاره به اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، بر خواست آمریکا مبنی بر برخورداری همه مردم جهان «از جمله مردم ایران، ‌روسیه، و چین» از فرصت و آزادی، تاکید کرد.

آقای پمپئو گفت: «ما شاهد انتخاباتی در بلاروس بودیم که بسیار نگران آن بودیم. انتخاباتی که به شکل آزاد و منصفانه برگزار نشد. این امر از این نظر برایمان مهم است که ما عمیقا برای مردم بلاروس اهمیت قائل هستیم. همان‌‌گونه که من در جمهوری چک هم گفتم، ما می‌خواهیم مردم بلاروس از آزادی‌ای که آن را مطالبه می‌کنند و فکر می‌کنند که تامین‌کننده منافع آن‌ها است، برخوردار شوند.»

People, many holding old Belarusian national flags as they gather at Independent Square in the center of Minsk, Belarus, Friday…ادامه اعتراضات در بلاروس برای چندمین شب پیاپی؛ معترضان خواستار انتخابات دوباره هستندبلاروس برای چهارمین شب پیاپی صحنه تظاهرات هزاران معترض بود. آنها مدعی‌اند که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، برای پیروز شدن در دور ششم ریاست جمهوری‌اش در انتخابات تقلب کرده است.

در پی برخوردهای خشونت آمیز حکومت بلاروس با مردم که موجب کشته شدن دست کم دو نفر و بازداشت هزاران نفر از معترضان شد، اتحادیه اروپا به در حال بررسی تحریم بلاروس است.

U.S. Secretary of State Pompeo visits Austriaپمپئو: آمریکا و اتحادیه اروپا شرایط بلاروس را بررسی می‌کنندمایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حال بررسی شرایط بلاروس هستند.

پاپ فرانسیس همینطور در سخنرانی روز یکشنبه گفت که برای لبنان و دیگر نقاط جهان که از شرایط وخیم رنج می برند دعا می کند.

لبنان پس از انفجار ۴ اوت که موجب کشته شدن بیش از ۱۷۲ نفر، جراحت ۶ هزار نفر، و بی خانمانی ۳۰۰ هزار نفر از شهروندان بیروت شد در شرایط آشفته ای بسر می برد، به خصوص که این کشور مدت ها است که با بحران شدید مالی دست و پنجه نرم می کند.

یک مقام آمریکایی در سفر به لبنان: اف‌بی‌آی در تحقیقات انفجار بیروت کمک می‌کندیک مقام آمریکایی در سفر به لبنان: اف‌بی‌آی در تحقیقات انفجار بیروت کمک می‌کند