۱۰ مهر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

یک افسر پیشین سی‌آی‌ای متهم به جاسوسی برای چین شد

یک افسر پیشین سی‌آی‌ای متهم به جاسوسی برای چین شد این تصویر لابی مقر اصلی سی‌آی‌ای در لانگلی را نشان می‌دهد یک افسر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که اخیرا خبر بازداشت او منتشر شده، متهم به ارائه راه‌ و کارهای جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات، و منابع اطلاعاتی به جاسوسان چینی شده‌است. بنا به گزارش رسانه‌ها در آمریکا، الکساندر یوک‌ چینگ‌ ما، ۶۷ سال دارد علاوه بر همکاری با سی‌آی‌ای به‌عنوان زبان‌شناس پیمانکار با پلیس فدرال ایالات متحده، اف‌بی‌آی، نیز همکاری می‌کرد. او مستقیما متهم است که در ازای جاسوسی پول دریافت کرده و در ضمن به یک مقام اطلاعاتی که خودش را افسر اطلاعاتی چین جا زده بود، گفته خواستار موفقیت «سرزمین مادری» است. آقای «ما» زاده هنگ‌کنگ است و به گفته رسانه‌های هاوایی در سال ۱۹۶۸ به هونولولو نقل مکان کرده است. او از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۹ برای سی‌آی‌ای کار می‌کرد. دادستانی هاوایی پیشتر گفته بود او در سال ۲۰۰۱ شروع به همکاری با وزارت امنیت چین کرده‌است. وزارت امنیت کشور جمهوری خلق چین مسئول جمع‌آوری اطلاعات از منابع خارجی و ضد اطلاعات است، یکی از مخفیانه‌ترین نهادهای چینی به‌شمار می..

یک افسر پیشین سی‌آی‌ای متهم به جاسوسی برای چین شد

این تصویر لابی مقر اصلی سی‌آی‌ای در لانگلی را نشان می‌دهد
این تصویر لابی مقر اصلی سی‌آی‌ای در لانگلی را نشان می‌دهد

یک افسر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که اخیرا خبر بازداشت او منتشر شده، متهم به ارائه راه‌ و کارهای جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات، و منابع اطلاعاتی به جاسوسان چینی شده‌است.

بنا به گزارش رسانه‌ها در آمریکا، الکساندر یوک‌ چینگ‌ ما، ۶۷ سال دارد علاوه بر همکاری با سی‌آی‌ای به‌عنوان زبان‌شناس پیمانکار با پلیس فدرال ایالات متحده، اف‌بی‌آی، نیز همکاری می‌کرد.

او مستقیما متهم است که در ازای جاسوسی پول دریافت کرده و در ضمن به یک مقام اطلاعاتی که خودش را افسر اطلاعاتی چین جا زده بود، گفته خواستار موفقیت «سرزمین مادری» است.

آقای «ما» زاده هنگ‌کنگ است و به گفته رسانه‌های هاوایی در سال ۱۹۶۸ به هونولولو نقل مکان کرده است. او از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۹ برای سی‌آی‌ای کار می‌کرد.

دادستانی هاوایی پیشتر گفته بود او در سال ۲۰۰۱ شروع به همکاری با وزارت امنیت چین کرده‌است.

وزارت امنیت کشور جمهوری خلق چین مسئول جمع‌آوری اطلاعات از منابع خارجی و ضد اطلاعات است، یکی از مخفیانه‌ترین نهادهای چینی به‌شمار می‌رود و مقر آن نیز در پکن است.

الکساندر یوک‌ چینگ‌ ما متهم است در همکاری با یک عضو خانواده‌اش که او هم سابقا افسر اطلاعاتی بود، اطلاعات سری و مهمی را در اختیار وزارت امنیت چین گذاشته‌است.

نام این عضو خانواده مشخص نیست، اما وزارت دادگستری آمریکا گفته ۸۵ سال دارد و به‌دلیل «بیماری پیشرفته و اختلالات شدید عصبی-شناختی» تحت تعقیب قرار نمی‌گیرد.

اسوشیتدپرس از بیانیه جان دمرس، معاون دادستان کل آمریکا، نقل کرده که «محاکمه در مورد جاسوسی برای چین، طولانی، و متاسفانه مربوط به یک افسر اطلاعاتی پیشین است که به دوستان خود، میهن، و ارزش‌های دمکراتیک و لیبرال پشت کرد تا از یک حکومت خودکامه حمایت کند».

الکساندر یوک‌ چینگ‌ ما پس از پایان فعالیت برای سی‌آی‌ای در سال ۲۰۰۴ به اف‌بی‌آی پیوسته و همچنان با ماموران چینی در رابطه بوده است. او از جمله متهم است با استفاده از کامپیوتر محل کارش از تصاویر و اسناد موشک‌ها و فناوری‌های تسلیحاتی نمونه‌برداری کرده‌است.

او متهم است طی سال‌های فعالیت در اف‌بی‌آی با استفاده از دوربین از مدارک و مکانی در این نهاد عکاسی کرده‌، برخی اسناد مخفی را دزدیده و با خود به آسیا برده است.

ظاهرا برخی جزئیات مربوط به سفرهای الکساندر یوک‌ چینگ‌ ما به چین حساسیت و شک مقام‌های آمریکایی را برانگیخته است؛ از جمله در سال ۲۰۰۶ پس از بازگشت از شانگهای به هاوایی مشخص شده ۲۰ هزار دلار پول و برخی وسایل گلف، که قبلا صاحب آن‌ها نبود، همراه دارد.

این افسر پیشین سی‌آی‌اس در عین حال متهم به تلاش برای یافتن منابع اطلاعاتی برای نهاد امنیتی چین است.

الکساندر یوک‌ چینگ‌ ما ممکن است با حکم حبس ابد روبه‌رو شود.

در ماه نوامبر گذشته یک افسر پیشین سی‌آی‌ای به نام جری چان شینگ لی به اتهام جاسوسی و ارائه منابع اطلاعاتی به چین، به ۱۹ سال زندان محکوم شد.

با استفاده از اسوشیتدپرس، هاوایی‌نیوزناو، ساوث‌چاینا مورنینگ‌پست