۳ آبان ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

جمهوری‌خواهان سنا برای رأی‌گیری در مورد عضو دیوان عالی آمریکا آرا کافی را جلب کردند

جمهوری‌خواهان سنا برای رأی‌گیری در مورد عضو دیوان عالی آمریکا آرا کافی را جلب کردند نمایی از دیوان عالی آمریکا در واشینگتن جمهوری‌خواهان سنای آمریکا روز سه‌شنبه اول مهر برای رأی‌گیری در مورد صلاحیت نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ در دیوان عالی آمریکا آرا کافی را جلب کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی مخالفت دو جمهوری‌خواه میانه‌رو با انتصاب عضو جدید دیوان عالی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، رأی میت رامنی، یکی از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ، در فراکسیون جمهوری‌خواه مجلس سنا تعیین کننده شد. آقای رامنی روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن ابراز آمادگی برای شرکت در این رأی‌گیری گفت: «در بررسی صلاحیت نامزد پیشنهادی رئیس‌جمهوری برای دیوان عالی از قانون اساسی و عرف سیاسی کشور تبعیت خواهیم کرد و اگر رأی‌گیری در مورد نامزدها به صحن مجلس سنا برسد بر اساس صلاحیت آنها رأی خواهم داد». با این تصمیم میت رامنی امید دمکرات‌ها به جلوگیری از رأی‌گیری در مجلس سنا بر باد رفت. دونالد ترامپ تاکنون دو عضو دیوان عالی آمریکا را با حمایت جمهوری‌خواهان سنا منصوب کرده است و تعیین جایگزین برای روث بیدر گینزبرگ سومین م..

جمهوری‌خواهان سنا برای رأی‌گیری در مورد عضو دیوان عالی آمریکا آرا کافی را جلب کردند

نمایی از دیوان عالی آمریکا در واشینگتن
نمایی از دیوان عالی آمریکا در واشینگتن

جمهوری‌خواهان سنای آمریکا روز سه‌شنبه اول مهر برای رأی‌گیری در مورد صلاحیت نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ در دیوان عالی آمریکا آرا کافی را جلب کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی مخالفت دو جمهوری‌خواه میانه‌رو با انتصاب عضو جدید دیوان عالی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، رأی میت رامنی، یکی از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ، در فراکسیون جمهوری‌خواه مجلس سنا تعیین کننده شد.

آقای رامنی روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن ابراز آمادگی برای شرکت در این رأی‌گیری گفت: «در بررسی صلاحیت نامزد پیشنهادی رئیس‌جمهوری برای دیوان عالی از قانون اساسی و عرف سیاسی کشور تبعیت خواهیم کرد و اگر رأی‌گیری در مورد نامزدها به صحن مجلس سنا برسد بر اساس صلاحیت آنها رأی خواهم داد».

با این تصمیم میت رامنی امید دمکرات‌ها به جلوگیری از رأی‌گیری در مجلس سنا بر باد رفت.

دونالد ترامپ تاکنون دو عضو دیوان عالی آمریکا را با حمایت جمهوری‌خواهان سنا منصوب کرده است و تعیین جایگزین برای روث بیدر گینزبرگ سومین مورد خواهد بود. در صورت انتصاب یک قاضی محافظه‌کار دیگر تعداد آنها در دیوان عالی آمریکا که ۹ عضو دارد به شش نفر در برابر سه قاضی لیبرال افزایش خواهد یافت.

دونالد ترامپ اعلام کرده که گزینه پیشنهادی خود برای این مقام را روز شنبه معرفی خواهد کرد.

سناتور رامنی از معدود منتقدان جمهوری‌خواه دونالد ترامپ است و حتی به استیضاح او رأی داده است. ولی او استدلال دمکرات‌ها برای به تعویق انداختن انتصاب عضو جدید دیوان عالی به بعد از انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

بیشتر در این باره:

ترامپ گزینه خود برای دیوان عالی آمریکا را تا شنبه معرفی می‌کند

تعداد کرسی‌های جمهوری‌خواهان در مجلس سنا ۵۳ در برابر ۴۷ کرسی دمکرات‌هاست و با توجه به مخالفت دو سناتور جمهوری‌خواه با انتصاب عضو جدید دیوان عالی قبل از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تک تک آراء جمهوری‌خواهان برای اجرای تصمیم رئیس‌جمهوری حیاتی است.

دمکرات‌ها جمهوری‌خواهان را به دورویی متهم کرده و می‌گویند آنها در سال ۲۰۱۶ حتی حاضر نشدند رأی‌گیری در مورد صلاحیت گزینه پیشنهادی باراک اوباما برای دیوان عالی را بپذیرند و استدلال آنها همزمانی این انتصاب با سال انتخابات بود.

میت رامنی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به خبرنگاران گفت: «دوستان لیبرال من طی دهه‌های اخیر به ایده دیوان عالی لیبرال عادت کرده‌اند. ولی این یک حکم مطلق نیست».

دونالد ترامپ تاکنون به احتمال گزینش دو قاضی زن دادگاه‌های فرجام ایالتی به عنوان عضو جدید دیوان عالی اشاره کرده است. یکی از انها ایمی کنی برت قاضی دادگاه ایالتی ناحیه هفت آمریکا در شیکاگو و دیگری باربارا لاگوئا، قاضی دادگاه ایالتی ناحیه ۱۱ در آتلانتا است.

هر دو قاضی دیدگاه‌های محافظه‌کارانه دارند و در صورت پیوستن به اعضای دیوان عالی آمریکا تعادل آرا به طور قطع به نفع محافظه‌کاران تثبیت خواهد شد.