۳ آبان ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

چهار کشور عرب و اروپایی خواستار ازسرگیری مذاکرات فلسطین و اسرائیل شدند

چهار کشور عرب و اروپایی خواستار ازسرگیری مذاکرات فلسطین و اسرائیل شدند وزیران خارجه فرانسه، مصر و اردن در دیدار با پادشاه اردن. سوم مهر چهار وزیر خارجه از کشورهای عرب و اروپایی روز پنج‌شنبه تأکید کردند که راه حل ایجاد دو کشور، تنها راه چاره برای پایان دادن به مناقشه طولانی‌مدت خاورمیانه است و از اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها خواستند بر این اساس به میز مذاکره بازگردند. به گزارش خبرگزاری آلمان، وزیران خارجه فرانسه، مصر و اردن روز پنج‌شنبه سوم مهر، در امان، پایتخت اردن، جلسه‌ای برای بحث دربارهٔ مناقشه خاورمیانه برگزار کردند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نیز به صورت آن‌لاین به آنها پیوست زیرا او از یک روز پیش به خاطر ابتلای یکی از همکاران خود به کرونا مجبور به ماندن در قرنطینه شده است. به نوشته شبکه خبری الجزیره، ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن، پس از این نشست به خبرنگاران گفت که «بدون حل مناقشه بر اساس راه حل دو کشور» صلح جامع و پایداری وجود نخواهد داشت. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، نیز هم‌نظر با او گفت که «هیچ راه حل دیگری وجود ندارد» و افزود که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها باید..

چهار کشور عرب و اروپایی خواستار ازسرگیری مذاکرات فلسطین و اسرائیل شدند

وزیران خارجه فرانسه، مصر و اردن در دیدار با پادشاه اردن. سوم مهر
وزیران خارجه فرانسه، مصر و اردن در دیدار با پادشاه اردن. سوم مهر

چهار وزیر خارجه از کشورهای عرب و اروپایی روز پنج‌شنبه تأکید کردند که راه حل ایجاد دو کشور، تنها راه چاره برای پایان دادن به مناقشه طولانی‌مدت خاورمیانه است و از اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها خواستند بر این اساس به میز مذاکره بازگردند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزیران خارجه فرانسه، مصر و اردن روز پنج‌شنبه سوم مهر، در امان، پایتخت اردن، جلسه‌ای برای بحث دربارهٔ مناقشه خاورمیانه برگزار کردند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نیز به صورت آن‌لاین به آنها پیوست زیرا او از یک روز پیش به خاطر ابتلای یکی از همکاران خود به کرونا مجبور به ماندن در قرنطینه شده است.

به نوشته شبکه خبری الجزیره، ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن، پس از این نشست به خبرنگاران گفت که «بدون حل مناقشه بر اساس راه حل دو کشور» صلح جامع و پایداری وجود نخواهد داشت.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، نیز هم‌نظر با او گفت که «هیچ راه حل دیگری وجود ندارد» و افزود که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها باید تعهد خود را به گفت‌وگو ثابت کنند «و ما آماده حمایت از این روند هستیم».

چهار وزیر یادشده همچنین توافقات اخیر برقراری مناسبات بین اسرائیل و امارات متحده عربی و بحرین را ستودند.

هایکو ماس نیز از توافقاتی که «نشان می‌دهد صلح در منطقه امکان‌پذیر است» استقبال کرد.

کلی کرفت بیشتر در این باره:

سفیر آمریکا: در دو روز آینده یک کشور عرب دیگر با اسرائیل توافق صلح امضا می‌کند

سامح شُکری، وزیر خارجه مصر نیز گفت که توافقات اخیر «تحول مهمی است که پشتیبانی و تعامل بیشتر برای دستیابی به صلح فراگیر را فراهم می‌کند».

مصر اولین کشور عربی بود که در سال ۱۹۷۹ با اسرائیل معاهده صلح امضا کرد. اردن نیز پیمان صلح با اسرائیل را در سال ۱۹۹۴ امضا کرد.

هفته گذشته امارات متحده عربی و بحرین، با میانجی‌گری ایالات متحده، پیمان‌های صلحی را با اسرائیل امضا کردند؛ امری که اعتراض فلسطینیان را به دنبال داشت.

فلسطینی‌ها این دو توافق را «خیانت» به «آرمان‌های عربی» می‌دانند و خواستار خروج اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی و پذیرش ایجاد کشور فلسطین در آن مناطق هستند.

با این وجود، کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد که طی هفته جاری یک کشور عرب دیگر با اسرائیل توافق صلح امضا می‌کند. او اضافه کرد، تعدادی دیگر از کشورها نیز این روند را در پیش خواهند گرفت.

پیش از این گزارش‌هایی در خصوص احتمال عادی‌سازی روابط مراکش، عمان و سودان با اسرائیل منتشر شده است.

روز سه‌شنبه، فلسطین کرسی ریاست دوره‌ای خود در جلسات اتحادیه عرب را ترک کرد و هرگونه توافق کشورهای عرب با اسرائیل را «بی‌شرافتی» دانست.

در اوایل ماه جاری، فلسطینیان در متقاعد کردن اتحادیه عرب برای محکوم کردن کشورهای عضو این اتحادیه که با اسرائیل توافق رسمی امضا می‌کنند، ناکام ماندند.

منابع: خبرگزاری آلمان، الجزیره و رادیو فردا / پ.پ