۳ آبان ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

بیانیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره «وعده‌های پوچ» پکن در مورد دریای جنوبی چین

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای به پایبند نبودن پکن به وعده‌های خود در مورد دریای جنوبی چین اشاره کرده است. وی در این بیانیه که روز یکشنبه ۶ مهر با عنوان «وعده‌های پوچ چین در مورد دریای جنوبی چین» منتشر شد، گفته است که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، پنج سال پیش در کاخ سفید گفت که پکن قصد ندارد در آن آب‌های مورد مناقشه، رویکرد نظامی‌گری را در پیش بگیرد. خانم اورتگاس گفت که بر خلاف این ادعاها، «پکن، با استقرار موشک‌های ضدکشتی کروز و گسترش رادارهای نظامی و غیره، نظامی‌سازی تحریک‌آمیز و بی‌ملاحظه‌ای را در منطقه دنبال کرده است.» وی با بیان این که حزب کمونیست چین به حرف‌های خود پایبند نبوده است، خاطرنشان کرد، در ماه‌های اخیر شمار بی‌سابقه‌ای از کشورها اعتراض رسمی خود را در سازمان ملل متحد به ادعاهای غیرقانونی چین ابراز کرده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از جامعه بین‌المللی خواست مخالفت خود را با رفتار «غیرقابل قبول و خطرناک» چین اعلام کنند و گفت که آمریکا در این مناقشه همچنان در کنار متحدان خود در منطقه جنوب شرق آسیا خواهد ایستاد. وی همین مطلب را در توئیتر، به ..

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای به پایبند نبودن پکن به وعده‌های خود در مورد دریای جنوبی چین اشاره کرده است.

وی در این بیانیه که روز یکشنبه ۶ مهر با عنوان «وعده‌های پوچ چین در مورد دریای جنوبی چین» منتشر شد، گفته است که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، پنج سال پیش در کاخ سفید گفت که پکن قصد ندارد در آن آب‌های مورد مناقشه، رویکرد نظامی‌گری را در پیش بگیرد.

خانم اورتگاس گفت که بر خلاف این ادعاها، «پکن، با استقرار موشک‌های ضدکشتی کروز و گسترش رادارهای نظامی و غیره، نظامی‌سازی تحریک‌آمیز و بی‌ملاحظه‌ای را در منطقه دنبال کرده است.»

وی با بیان این که حزب کمونیست چین به حرف‌های خود پایبند نبوده است، خاطرنشان کرد، در ماه‌های اخیر شمار بی‌سابقه‌ای از کشورها اعتراض رسمی خود را در سازمان ملل متحد به ادعاهای غیرقانونی چین ابراز کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از جامعه بین‌المللی خواست مخالفت خود را با رفتار «غیرقابل قبول و خطرناک» چین اعلام کنند و گفت که آمریکا در این مناقشه همچنان در کنار متحدان خود در منطقه جنوب شرق آسیا خواهد ایستاد.

وی همین مطلب را در توئیتر، به همراه ویدئوی اظهارات ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۵ شی جین پینگ در کاخ سفید، منتشر کرد.

5 yrs ago on Sept 25, General Secretary Xi pledged China would not militarize the Spratly Islands in the South China Sea. This was another false promise from Beijing. We continue to stand with our Southeast Asian allies and partners in the South China Sea. https://t.co/ZABXrwoGy4

— Morgan Ortagus (@statedeptspox) September 27, 2020