۳ آبان ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

توافق دولت یمن و حوثی‌ها بر سر تبادل بیش از یک هزار زندانی

توافق دولت یمن و حوثی‌ها بر سر تبادل بیش از یک هزار زندانی آزادی زندانیان از زندانی در صنعا (عکس از آرشیو) منابع مطلع روز شنبه اعلام کردند که با میانجیگری سازمان ملل متحد، دولت یمن و شبه نظامیان حوثی بر سر تبادل بیش از یک هزار زندانی توافق کردند. این توافق در مذاکرات بین نمایندگان دو طرف در ژنو در سوئیس حاصل شده است. یک مقام حکومت یمن به خبرگزاری فرانسه گفته است، بر سر مبادله یک هزار و ۸۱ زندانی توافق شده است. طبق این گزارش، ۶۸۱ زندانی حوثی با ۴۰۰ زندانی وابسته به نیروهای دولتی از جمله ۱۵ تبعه عربستانی و چهار سودانی مبادله خواهند شد. این منبع مطلع اضافه کرده است، تبادل زندانیان می‌بایست طی دو هفته انجام شود. یک مقام حوثی نزدیک به مذاکرات به شبکه تلویزیونی المسیره، وابسته به شبه نظامیان حوثی، گفته است که این دور از گفت‌وگوها قرار بود روز یکشنبه با اعلام این توافق پایان یابد. این دور از مذاکرات با هدف توافق در مورد آزادی یک هزار و ۴۲۰ زندانی از ۱۸ سپتامبر در مکانی نامعلوم در سوئیس آغاز شد. شبکه العربیه هم می‌گوید یک هواپیمای سازمان ملل سه شنبه گذشته هیات مذاکره کننده شبه نظامیان ..

توافق دولت یمن و حوثی‌ها بر سر تبادل بیش از یک هزار زندانی

آزادی زندانیان از زندانی در صنعا (عکس از آرشیو)
آزادی زندانیان از زندانی در صنعا (عکس از آرشیو)

منابع مطلع روز شنبه اعلام کردند که با میانجیگری سازمان ملل متحد، دولت یمن و شبه نظامیان حوثی بر سر تبادل بیش از یک هزار زندانی توافق کردند.

این توافق در مذاکرات بین نمایندگان دو طرف در ژنو در سوئیس حاصل شده است.

یک مقام حکومت یمن به خبرگزاری فرانسه گفته است، بر سر مبادله یک هزار و ۸۱ زندانی توافق شده است.

طبق این گزارش، ۶۸۱ زندانی حوثی با ۴۰۰ زندانی وابسته به نیروهای دولتی از جمله ۱۵ تبعه عربستانی و چهار سودانی مبادله خواهند شد.

این منبع مطلع اضافه کرده است، تبادل زندانیان می‌بایست طی دو هفته انجام شود.

یک مقام حوثی نزدیک به مذاکرات به شبکه تلویزیونی المسیره، وابسته به شبه نظامیان حوثی، گفته است که این دور از گفت‌وگوها قرار بود روز یکشنبه با اعلام این توافق پایان یابد.

این دور از مذاکرات با هدف توافق در مورد آزادی یک هزار و ۴۲۰ زندانی از ۱۸ سپتامبر در مکانی نامعلوم در سوئیس آغاز شد.

شبکه العربیه هم می‌گوید یک هواپیمای سازمان ملل سه شنبه گذشته هیات مذاکره کننده شبه نظامیان حوثی را صنعا به ژنو برد تا در این دور از مذاکرات مشارکت کنند.

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، هم هفته گذشته در خصوص توافق بر سر تبادل زندانیان در مذاکرات ژنو ابراز خوش بینی کرده بود.

در این مذاکرات قرار بود در خصوص سرنوشت برادر عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که در اسارت نیروهای حوثی است، گفت‌وگو شود.

یک مقام هیات مذاکره کننده دولت یمن گفته است، مذاکره درباره آزادی ژنرال ناصر هادی منصور «به تعویق افتاده است.»

قرار است که صلیب سرخ جهانی بر تبادل زندانیان بین دو طرف نظارت کند.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ در پی تصرف مناطق گسترده‌ای از خاک این کشور از جمله صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی آغاز شد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از بهار ۲۰۱۵ با هدف مقابله با حوثی‌ها و بازگرداندن قدرت به دولت یمن وارد این جنگ شد. با این همه حوثی‌ها هنوز اکثر شهرهای بزرگ کشور را در کنترل خود دارند.

برخی از رسانه‌های بین‌المللی از جنگ یمن به عنوان جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی یاد می‌کنند.

سازمان‌های امدادرسان می‌گویند در جریان جنگ یمن، تاکنون بیش از صد هزار نفر کشته شده و میلیون‌ها نفر نیز در معرض قحطی و انواع امراض قرار دارند.

منابع: خبرگزاری فرانسه، العربیه و رادیو فردا