۹ آبان ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

زلمی خلیلزاد دوباره به قطر می‌رود؛ مذاکرات صلح افغانستان ادامه می‌یابد

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان از سفر خود به قطر برای گفت‌وگو درباره مذاکرات صلح افغانستان خبر داد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، با اعلام این خبر در صفحه توئیتر خود (به سه زبان انگلیسی، دری، و پشتو) نوشت: «دوباره به دوحه و منطقه می‌روم تا با شرکاء در مورد مذاکرات صلح به مالکیت و رهبری افغانان و دورنمای [روابط افزایش‌یافته] منطقه‌‌ای، تجارت، و [توسعه مرتبط با] صلح، ملاقات کنم.» او همچنین با اشاره به این که افغان‌ها و جامعه جهانی به دقت نظاره‌گر این مذاکرات هستند، تاکید کرد که آن‌ها «انتظار دارند که مذاکرات به سوی تهیه یک نقشه برای آینده سیاسی افغانستان و یک آتش بس دایمی و همه جانبه پیشرفت کند.» 1/2 Headed back to Doha and the region to meet with partners on Afghan-owned, Afghan-led peace negotiations and prospects for increased regional connectivity, trade, and development following peace. — U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) September 29, 2020چندی پیش در پی اعلام آغاز مذاکرات صلح، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، آغاز ای..

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان از سفر خود به قطر برای گفت‌وگو درباره مذاکرات صلح افغانستان خبر داد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، با اعلام این خبر در صفحه توئیتر خود (به سه زبان انگلیسی، دری، و پشتو) نوشت: «دوباره به دوحه و منطقه می‌روم تا با شرکاء در مورد مذاکرات صلح به مالکیت و رهبری افغانان و دورنمای [روابط افزایش‌یافته] منطقه‌‌ای، تجارت، و [توسعه مرتبط با] صلح، ملاقات کنم.»

او همچنین با اشاره به این که افغان‌ها و جامعه جهانی به دقت نظاره‌گر این مذاکرات هستند، تاکید کرد که آن‌ها «انتظار دارند که مذاکرات به سوی تهیه یک نقشه برای آینده سیاسی افغانستان و یک آتش بس دایمی و همه جانبه پیشرفت کند.»

1/2 Headed back to Doha and the region to meet with partners on Afghan-owned, Afghan-led peace negotiations and prospects for increased regional connectivity, trade, and development following peace.

— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) September 29, 2020

چندی پیش در پی اعلام آغاز مذاکرات صلح، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، آغاز این مذاکرات را یک فرصت تاریخی برای افغانستان برای پایان دادن به چهار دهه جنگ و خونریزی در آن کشور خوانده بود.

مذاکرات بین افغان‌ها با میانجیگری ایالات متحده از روز شنبه در پایتخت قطر آغاز شد و طی آن قرار است دو طرف بر سر یک آتش‌بس دائم و یک توافق تقسیم قدرت برای اداره افغانستان پس از خروج همه نیروهای ایالات متحده و نیروهای متحد در آوریل ۲۰۲۱ به اتفاق نظر برسند.

بر مبنای توافق تاریخی که ماه فوریه بین ایالات متحده و طالبان در دوحه انجام گرفته بود، گروه طالبان تعهد کرد به تروریست‌های القاعده اجازه توطئه برای انجام حملات بین المللی را ندهد و با رقبای افغان خود مذاکرات رو در روی صلح را به منظور پایان دادن به جنگ آغاز کند.