۳ آبان ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

جلوگیری ماموران از حضور مردم در مراسم خاکسپاری محمد رضا شجریان

پیکر محمدرضا شجریان، استاد بزرگ آواز ایران، در محوطه آرامگاه فردوسی در توس در حالی به خاک سپرده شد که از حضور مردمی که برای شرکت در مراسم به توس رفته بودند جلوگیری شد. مراسم خاکسپاری استاد شجریان روز شنبه ۱۹ مهر با حضور اعضای خانواده او و تعدادی از دوستان، پیشکسوتان موسیقی، هنرمندان و مقامات در مقابل آرامگاه فردوسی برگزار شد و فرزندان و دوستان محمدرضا شجریان پیکر او را تشییع کرده و در حالی که آواز «مرغ سحر» را میخواندند، آن را به خاک سپردند. این مراسم در حالی برگزار شد که بنا بر گزارش ها مسیر ورود به توس از خروجی جاده اصلی توسط نیروی انتظامی بسته شده بود و دوستداران آقای شجریان که چند کیلومتر را پیاده طی کرده و خود را به محوطه آرامگاه رسانده بودند، با درهای بسته مواجه شدند. توصیف تصویری دقیق از شرایط امروز ایران و مردمی که در پشت حصارها گیر افتاده‌اند. یکی از عکس‌های بسیار خوب از مراسم خاکسپاری استاد #شجریان که توسط مهشادجلالیان ثبت شده است.#محمدرضا_شجریانpic.twitter.com/KBH3zLeoUG — بلبل خوش الحان (@ArtLover1367) October 10, 2020بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، حاضران پش..

پیکر محمدرضا شجریان، استاد بزرگ آواز ایران، در محوطه آرامگاه فردوسی در توس در حالی به خاک سپرده شد که از حضور مردمی که برای شرکت در مراسم به توس رفته بودند جلوگیری شد.

مراسم خاکسپاری استاد شجریان روز شنبه ۱۹ مهر با حضور اعضای خانواده او و تعدادی از دوستان، پیشکسوتان موسیقی، هنرمندان و مقامات در مقابل آرامگاه فردوسی برگزار شد و فرزندان و دوستان محمدرضا شجریان پیکر او را تشییع کرده و در حالی که آواز «مرغ سحر» را میخواندند، آن را به خاک سپردند.

این مراسم در حالی برگزار شد که بنا بر گزارش ها مسیر ورود به توس از خروجی جاده اصلی توسط نیروی انتظامی بسته شده بود و دوستداران آقای شجریان که چند کیلومتر را پیاده طی کرده و خود را به محوطه آرامگاه رسانده بودند، با درهای بسته مواجه شدند.

توصیف تصویری دقیق از شرایط امروز ایران و مردمی که در پشت حصارها گیر افتاده‌اند.
یکی از عکس‌های بسیار خوب از مراسم خاکسپاری استاد #شجریان که توسط مهشادجلالیان ثبت شده است.#محمدرضا_شجریانpic.twitter.com/KBH3zLeoUG

— بلبل خوش الحان (@ArtLover1367) October 10, 2020

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، حاضران پشت درهای بسته آرامگاه همزمان با خاکسپاری آقای شجریان ترانه های او از جمله «ایران سرای امید» و «مرغ سحر» را می‌خواندند.

قسمت داخلیِ آرامگاه فردوسی که ورود برای عموم آزاد نبود pic.twitter.com/DRkZBMiTZc

— Arash Hashemi • آرش هاشمی (@iaaraash) October 10, 2020

روز پنچشنبه نیز در پی اعلام درگذشت محمدرضا شجریان، ماموران پلیس به طرفداران او که مقابل بیمارستان جم تجمع کرده و شعارهایی علیه صدا و سیما سر داده بودند، حمله کردند.

این اقدام موجب شد تا مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شامگاه پنجشنبه ۱۷ مهر در پیامی در توییتر با مردم ایران به دلیل درگذشت محمدرضا شجریان ابراز همدردی کرد و در ادامه با ضمیمه کردن ویدئویی از حمله ماموران امنیتی و انتظامی اضافه کرد: متاسفانه هنگامی که ایرانیان برای ادای احترام به او به خیابان‌ها آمدند، اراذل و اوباش شبه نظامی رژیم برای سرکوب آنها حمله‌ور شدند.

نت بلاکز، موسسه ناظر بر اینترنت در صفحه توئیتر خود از اختلال عمده در اینترنت ایران همزمان با تجمعات مردمی پس از درگذشت محمدرضا شجریان در شامگاه پنجشنبه خبر داده بود.