۳ آبان ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

انتقاد آمریکا از حضور چین، ونزوئلا و روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل؛ مایک پمپئو:‌ ناقضان حقوق بشر را مجازت کرده‌ایم

آمریکا از انتخاب دوباره کشورهای ناقض حقوق بشر از جمله چین، روسیه و ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتقاد کرد. مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که عصر سه‌شنبه ۲۲ مهر منتشر شد، با اشاره به انتخاب سه کشور چین، روسیه و ونزوئلا به عنوان اعضای شورای حقوق بشر،‌ به تصمیم دو سال پیش پرزیدنت ترامپ برای خروج از این شورا اشاره کرد، گفت:‌ این انتخاب‌ها فقط درست بودن تصمیم ایالات متحده در خروج [از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد] و استفاده از سایر عرصه‌ها و فرصت‌ها برای پاسداری و ترویج حقوق بشر جهانی را بیش از پیش تأیید می‌کند. برای نمونه، ایالات متحده در سال جاری میلادی میزبان یک رویداد بسیار مهم در حاشیه اجلاس یک هفته‌ای سران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود. محور اصلی این رویداد اهمیت مستمر اعلامیه جهانی حقوق بشر بود. سال گذشته نیز پرزیدنت ترامپ میزبان یک رویداد مهم در مورد آزادی مذهبی بود. آقای پمپئو افزود: پایبندی ایالات متحده به حقوق بشر بسیار فراتر از واژه‌ها [حرف بدون عمل] است. ما، از طریق اقدامات عملی وزارت خارجه، ناقضان حقوق بشر را در شین‌‌جیانگ، میانمار، ایران،..

آمریکا از انتخاب دوباره کشورهای ناقض حقوق بشر از جمله چین، روسیه و ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتقاد کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که عصر سه‌شنبه ۲۲ مهر منتشر شد، با اشاره به انتخاب سه کشور چین، روسیه و ونزوئلا به عنوان اعضای شورای حقوق بشر،‌ به تصمیم دو سال پیش پرزیدنت ترامپ برای خروج از این شورا اشاره کرد، گفت:‌ این انتخاب‌ها فقط درست بودن تصمیم ایالات متحده در خروج [از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد] و استفاده از سایر عرصه‌ها و فرصت‌ها برای پاسداری و ترویج حقوق بشر جهانی را بیش از پیش تأیید می‌کند. برای نمونه، ایالات متحده در سال جاری میلادی میزبان یک رویداد بسیار مهم در حاشیه اجلاس یک هفته‌ای سران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود. محور اصلی این رویداد اهمیت مستمر اعلامیه جهانی حقوق بشر بود. سال گذشته نیز پرزیدنت ترامپ میزبان یک رویداد مهم در مورد آزادی مذهبی بود.

آقای پمپئو افزود: پایبندی ایالات متحده به حقوق بشر بسیار فراتر از واژه‌ها [حرف بدون عمل] است. ما، از طریق اقدامات عملی وزارت خارجه، ناقضان حقوق بشر را در شین‌‌جیانگ، میانمار، ایران، و جاهای دیگر مجازات کرده‌ایم. تعهدات ما به صراحت در اعلامیه [جهانی حقوق بشر] سازمان ملل متحد و در کارنامه اقدامات ما بیان شده است. ایالات متحده نیرویی برای نیکی در جهان است و همواره چنین خواهد بود.

The election of China, Russia, and Cuba to the UN Human Rights Council validates the U.S. decision to withdraw from the Council in 2018 and use other venues to protect and promote universal human rights.  At #UNGA this year, we did just that.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) October 13, 2020

به گزارش آسوشیتدپرس، کشورهایی نظیر چین، روسیه و ونزوئلا به رغم مخالفت‌های گروه‌های حقوق بشری روز سه شنبه صاحب کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل شدند اما عربستان نتوانست به عضویت شورا درآید.

کلی کرفت، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز از حضور چین، روسیه و ونزوئلا به عنوان عضو در شورای حقوق بشر سازمان ملل انتقاد کرد و گفت: نتایج انتخابات امروز در شورای حقوق بشر سازمان ملل، تاییدی بر تصمیم پرزیدنت ترامپ برای ترک این نهاد به غایت فاسد است. با حضور چین، روسیه، کوبا و ونزوئلا به عنوان عضو، این شورا هدفی که برای آن طراحی شده و منشور جهانی حقوق بشر را به سخره می‌گیرد.

Today’s election results for the @UN Human Rights Council validates @POTUS Trump’s decision to leave that deeply corrupted body. With China, Russia, Cuba & Venezuela as members, the Council makes a mockery of its intended purpose and the Universal Declaration of Human Rights.

— Ambassador Kelly Craft (@USAmbUN) October 13, 2020

همچنین حساب توئیتری شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به رای گیری امروز شورای حقوق بشر، نوشت که ایالات متحده و متحدانش به دفاع از امنیت و کرامت انسانی و اعلامیه جهانی حقوق بشر ادامه خواهند داد.

Today, bad actors were again elected to the UN Human Rights Council, validating our withdrawal in 2018. Undeterred, the US and its Allies continue defending human security, human dignity, and the Universal Declaration of Human Rights. https://t.co/u0ISojqqaw

— NSC (@WHNSC) October 13, 2020

ایالات متحده آمریکا حدود دو سال پیش از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا آن زمان و در زمان اعلام این خروج گفت: تردیدی نیست که این شورا زمانی دیدگاهی شرافتمندانه داشته است، اما امروز لازم است که صادق باشیم، «شورای حقوق بشر یک مدافع ضعیف حقوق بشر است.»