۴ آذر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

نایب رئیس فیده می گوید بریتانیا به شطرنج باز ایرانی پناهندگی داد

نایجل شورت، استاد شطرنج بریتانیایی و نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی شطرنج (فیده)، در توییتی خبر داد که وزارت کشور بریتانیا به شهره بیات، شطرنج باز ایرانی، پناهندگی داده است. شهره بیات، سرداور فدراسیون جهانی شطرنج و دبیر پیشین فدراسیون شطرنج ایران، دی ماه گذشته اعلام کرده بود که به ایران بازنخواهد گشت. پیشتر عکس‌هایی از خانم بیات هنگام داوری مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در رسانه ها پخش شد که او در آنها حجاب اجباری بر سر نداشت. نایجل شورت، روز جمعه ۹ آبان در توئیتی نوشت: «به عنوان یک مجازات، سپاه پاسداران، کیومرث، پدر شهره بیات را مجبور کرده بود که از ریاست انجمن شطرنج گیلان کناره گیری کند.» Today the @ukhomeoffice - may Allah bless them- granted asylum to international chess arbiter @ShohrehBayat. Her father, Kiumars (right), was forced to quit as President of the Gilan #Chess Association, by the #Iranian Revolutionary Guard, in punishment. pic.twitter.com/fusdtEuJ8L — Nigel Short (@nigelshortchess) October 30, 2020خانم بیات پیش از این در گفتگو با سرویس جهانی بی‌‌بی‌‌سی گفته بود که از..

نایجل شورت، استاد شطرنج بریتانیایی و نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی شطرنج (فیده)، در توییتی خبر داد که وزارت کشور بریتانیا به شهره بیات، شطرنج باز ایرانی، پناهندگی داده است.

شهره بیات، سرداور فدراسیون جهانی شطرنج و دبیر پیشین فدراسیون شطرنج ایران، دی ماه گذشته اعلام کرده بود که به ایران بازنخواهد گشت.

پیشتر عکس‌هایی از خانم بیات هنگام داوری مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در رسانه ها پخش شد که او در آنها حجاب اجباری بر سر نداشت.

نایجل شورت، روز جمعه ۹ آبان در توئیتی نوشت: «به عنوان یک مجازات، سپاه پاسداران، کیومرث، پدر شهره بیات را مجبور کرده بود که از ریاست انجمن شطرنج گیلان کناره گیری کند.»

Today the @ukhomeoffice – may Allah bless them- granted asylum to international chess arbiter @ShohrehBayat. Her father, Kiumars (right), was forced to quit as President of the Gilan #Chess Association, by the #Iranian Revolutionary Guard, in punishment. pic.twitter.com/fusdtEuJ8L

— Nigel Short (@nigelshortchess) October 30, 2020

خانم بیات پیش از این در گفتگو با سرویس جهانی بی‌‌بی‌‌سی گفته بود که از طریق تلفن همراه متوجه شده عکس‌هایش در تمام رسانه ها پخش شده اند و رسانه های ایران ادعا می کنند که او روسری خود را برداشته تا اعتراضش به حجاب اجباری را نشان دهد​.

خانم بیات تأکید کرد که به رغم مخالفتش با حجاب اجباری و اعتقادش به آزادی مردم در انتخاب نوع پوشش، مانند گذشته در این مسابقات جهانی حجاب داشته است؛ چرا که در ایران زندگی می کند و چاره دیگری نداشته است.

پیشتر نیز فدراسیون شطرنج ایران، میترا حجازی پور، عضو تیم ملی زنان ایران در مسابقات جهانی شطرنج سریع جهان در مسکو را به دلیل برداشتن حجاب اخراج کرده بود.