۶ آذر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

افزایش‌ فشارهای امنیتی در آستانه سالگرد اعتراضات آبان ۹۸؛ ده‌ها نفر در شهر بهبهان به دادسرا احضار شدند

در آستانه سالگرد اعتراضات آبان ماه، گزارش ها حاکی است که فشارهای امنیتی بر خانواده های کشته شدگان این اعتراضات این تشدید شده است. از جمله مقامات امنیتی برای ده‌ها نفراز شهروندان بهبهانی از جمله خانواده این کشته شدگان احضاریه ارسال کرده اند. براساس نسخه‌ای ازاحضاریه‌ای از شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان که به دست صدای آمریکا رسیده است، این دادسرا ده‌ها نفر از شهروندان بهبهانی از جمله برخی اعضای خانواده‌های کشته شدگان حوادث آبان ۹۸ همچون فرزانه انصاری فر، خواهر فرزاد انصاری فر از کشته شدگان آبان ماه را احضار کرده است. از جمله اتهامات این افراد در این احضاریه توهین به خامنه‌ای و «مشارکت در اخلال و نظم و آسایش عمومی»، «برهم زدن امنیت کشور»، و «اجماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی» اعلام شده است. براساس این احضاریه به افرادی که نام ‌‌‌آن‌ها قید شده است که ظرف پنج روز به این دادسرا مراجعه کنند و در غیر این صورت بازداشت خواهند شد. نسخه‌ای از احضاریه شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان برای ده‌ها نفر که به دست صدای آمریکا رسیده استهمچنین روز یکشنبه..

در آستانه سالگرد اعتراضات آبان ماه، گزارش ها حاکی است که فشارهای امنیتی بر خانواده های کشته شدگان این اعتراضات این تشدید شده است. از جمله مقامات امنیتی برای ده‌ها نفراز شهروندان بهبهانی از جمله خانواده این کشته شدگان احضاریه ارسال کرده اند.

براساس نسخه‌ای ازاحضاریه‌ای از شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان که به دست صدای آمریکا رسیده است، این دادسرا ده‌ها نفر از شهروندان بهبهانی از جمله برخی اعضای خانواده‌های کشته شدگان حوادث آبان ۹۸ همچون فرزانه انصاری فر، خواهر فرزاد انصاری فر از کشته شدگان آبان ماه را احضار کرده است.

از جمله اتهامات این افراد در این احضاریه توهین به خامنه‌ای و «مشارکت در اخلال و نظم و آسایش عمومی»، «برهم زدن امنیت کشور»، و «اجماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی» اعلام شده است.

براساس این احضاریه به افرادی که نام ‌‌‌آن‌ها قید شده است که ظرف پنج روز به این دادسرا مراجعه کنند و در غیر این صورت بازداشت خواهند شد.

نسخه‌ای از احضاریه دادسرای بهبهان
نسخه‌ای از احضاریه شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان برای ده‌ها نفر که به دست صدای آمریکا رسیده است

همچنین روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه نیز تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که تخریب جاده منتهی به قبرستان بهشت رضوان، بهبهان را در آستانه سالگرد کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را نشان می داد.

ببينيد اين تخریب جاده قبرستان بهشت رضوان محل دفن شهدای قيام آبان به دستور سرهنگ عزیزی فرماندهی انتظامی واداره اطلاعات بهبهان وبا همکاری شهرداری, از ترس قیام مردم که موجب تعجب واعتراض خانواده های جان باختگان قیام آبان۹۸شده است!‍ pic.twitter.com/yyceef2qVF

— Sara Masoudy (@krissykein) November 8, 2020

برخی از کاربران در شبکه های اجتماعی گزارش داده اند که بعد ازاین که خانواده جانباختگان آبان ۹۸ در شهر بهبهان اعلام کردند، قصد دارند مراسم سالگرد در«بهشت رضوان» بهبهان برگزارکنند با این صحنه مواجه شدند.

بنابر گزارش‌های غیررسمی، جاده قبرستان توسط حکومت بطورکامل مسدود شده و گفته می‌شود تخریب به دستور «فرماندهی انتظامی واداره اطلاعات بهبهان وتوسط شهرداری» انجام شده است.

اینجازلزله نیامده!
بعدازاینکه خانواده جانباختگان #آبان۹۸در شهر #بهبهان اعلام کردندمیخواهندمراسم سالگرددربهشت رضوان»بهبهان برگزارکنندبااین صحنه مواجه شدندجاده قبرستان توسط حکومت بطورکامل مسدودشد.
گفته میشه تخریب بدستور فرماندهی انتظامی واداره اطلاعات بهبهان وتوسط شهرداری انجامشده pic.twitter.com/rP8IlL86fY

— azarakhsh (@azarakh94873975) November 9, 2020

بهبهان در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ نیز صحنه تجمعات گسترده و سرکوب خشن و شدید مردم توسط نیروهای رژیم جمهوری اسلامی بود.

آبان‌ماه گذشته مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین به خیابان‌ها آمدند. به نوشته خبرگزاری رویترز، با دستور خامنه‌ای حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند. حکومت ایران عوامل سرکوب را مجازات نکرد و به جای آن معترضان را بازداشت و محکوم کرد.

تائید گستردگی اعتراضات اخیر؛ تظاهرات در ۲۲ استان ایران بوده استتائید گستردگی اعتراضات اخیر؛ تظاهرات در ۲۲ استان ایران بوده است

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هم چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.