۹ آذر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

سقوط شهر استراتژيک «شوشی» و تداوم پیشروی نیروهای آذربایجان در ناگورنو- قره باغ

سقوط شهر استراتژيک «شوشی» و تداوم پیشروی نیروهای آذربایجان در ناگورنو- قره باغ نمایی از شهر شوشی که به تصرف نیروهای جمهوری آذربایجان در آمده است. همزمان با تشدید نبرد در ناحیه مورد اختلاف ناگورنو- قره باغ و انتشار گزارش‌هایی در مورد پیشروی نیروهای جمهوری آذربایجان به سوی استپاناکرت، بزرگترین شهر این ناحیه، روز دوشنبه ۱۹ آبان دولت محلی ناگورنو- قره باغ تصرف شهر استراتژیک «شوشی» توسط نیروهای آذربایجان را تایید کرد. واهرام پوقوسیان، سخنگوی رئیس دولت محلی ناحیه ناگورنو- قره باغ، روز دوشنبه گفت: «امروز متاسفانه باید بپذیریم که در روزهای اخیر مجموعه حوادث ناگواری روی داده و کنترل شهر شوشی را کاملا از دست داده‌ایم». الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان، روز یکشنبه از تصرف کامل شوشی، دومین شهر بزرگ ناحیه ناگورنو- قره باغ، خبر داده بود.(این شهر در زبان آذری شوشا تلفظ می‌شود). گروهی از مردم باکو این پیروزی را در خیابان‌های شهر جشن گرفتند. این شهر- قلعه که در نواحی کوهستانی مشرف به مرکز ناحیه ناگورنو- قره باغ قرار داد یک نقطه استراتژیک برای تداوم حملات نیروهای جمهوری آذربایجان به سوی شهر استپاناکر..

سقوط شهر استراتژيک «شوشی» و تداوم پیشروی نیروهای آذربایجان در ناگورنو- قره باغ

نمایی از شهر شوشی که به تصرف نیروهای جمهوری آذربایجان در آمده است.
نمایی از شهر شوشی که به تصرف نیروهای جمهوری آذربایجان در آمده است.

همزمان با تشدید نبرد در ناحیه مورد اختلاف ناگورنو- قره باغ و انتشار گزارش‌هایی در مورد پیشروی نیروهای جمهوری آذربایجان به سوی استپاناکرت، بزرگترین شهر این ناحیه، روز دوشنبه ۱۹ آبان دولت محلی ناگورنو- قره باغ تصرف شهر استراتژیک «شوشی» توسط نیروهای آذربایجان را تایید کرد.
واهرام پوقوسیان، سخنگوی رئیس دولت محلی ناحیه ناگورنو- قره باغ، روز دوشنبه گفت: «امروز متاسفانه باید بپذیریم که در روزهای اخیر مجموعه حوادث ناگواری روی داده و کنترل شهر شوشی را کاملا از دست داده‌ایم».
الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان، روز یکشنبه از تصرف کامل شوشی، دومین شهر بزرگ ناحیه ناگورنو- قره باغ، خبر داده بود.(این شهر در زبان آذری شوشا تلفظ می‌شود). گروهی از مردم باکو این پیروزی را در خیابان‌های شهر جشن گرفتند.
این شهر- قلعه که در نواحی کوهستانی مشرف به مرکز ناحیه ناگورنو- قره باغ قرار داد یک نقطه استراتژیک برای تداوم حملات نیروهای جمهوری آذربایجان به سوی شهر استپاناکرت تلقی می‌شود.
الهام علی‌اف روز دوشنبه در مصاحبه‌ با شبکه خبری بی‌بی سی گفت: «فرصت حکومت ارمنستان برای توافق رو به کاهش است» و یادآوری کرد تا زمانی که نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان باشد، احتمال مذاکرات واقعی برای صلح وجود ندارد.

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان، در دیدار با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، ۴ اسفند۱۳۹۴ بیشتر در این باره:

نیت پنهان خامنه‌ای از حمایت آشکار از آذربایجان چیست؟

طبق مصوبات سازمان ملل ناحیه گورنو- قره باغ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان تلقی می‌شود ولی ارامنه که اکثریت جمعیت این ناحیه را تشکیل می‌دهند با حاکمیت جمهوری آذربایجان مخالفند. از پایان آخرین درگیری‌های نظامی شدید بین دو طرف در سال ۱۹۹۴ ارامنه ناحیه ناگورنو- قره باغ با حمایت حکومت ارمنستان امور این منطقه را اداره کرده‌اند.
قبل از جنگ سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ اکثر جمعیت شهر شوشی آذری‌تبار بودند ولی این شهر از نظر فرهنگی و تاریخی برای هر دو طرف بسیار مهم است.
تخمین زده می‌شود در درگیری‌های اخیر که از ۲۷ سپتامبر آغاز شد چند هزار نفر کشته شده‌اند. سه آتش‌بس طی هفته‌های اخیر که با میانجی‌گری مسکو و واشینگتن برقرار شد به فاصله چند ساعت نقض شد و با توجه به برتری تسلیحاتی و پیشروی نیروهای آذربایجان در روزهای اخیر احتمال برقراری یک صلح پایدار در منطقه به شدت کاهش یافته است.
وزارت دفاع دولت محلی ناگورنو- قره باغ روز دوشنبه اعلام کرد که ۴۴ نفر دیگر از نیروهای ارمنی کشته شده‌اند. به این ترتیب شمار تلفات ارامنه از آغاز نبرد تاکنون به هزار و ۲۲۱ نفر رسید.
جمهوری آذربایجان تاکنون تعداد تلفات خود را اعلام نکرده است.
اقدامات کشورهای عضو شورای مینسک (فرانسه، روسیه و آمریکا) که در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا مسئولیت حل بحران ناگورنو- قره باغ را برعهده دارد از سال ۱۹۹۲ تاکنون به نتیجه نرسیده است.
در روزهای اخير بار دیگر اقدامات دیپلماتیک افزایش یافت و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسيه، روز شنبه با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی، و رجب طیب اردوغان ر‌ئیس‌جمهوری ترکیه گفت‌وگو کرد.
شبکه سی‌ان‌ان ترک به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که آقای اردوغان به رهبر روسیه پیشنهاد داده که برای حل بحران ناگورنو- قره باغ یک گروه کاری جدید تشکیل دهد.
دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز دوشنبه حاضر نشد در مورد این موضوع اظهارنظر کند.
تداوم نبرد در ناگورنو- قره باغ احتمال گسترش این بحران و از یک سو دخالت ترکیه، حامی سرسخت جمهوری آذربایجان و از سوی دیگر احتمال دخالت روسیه را که با ارمنستان پیمان امنیتی مشترک دارد افزایش داده است.