۳ آذر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پادشاه سعودی خواستار «موضع‌گیری قاطع» جامعه جهانی در مقابل ایران شد

پادشاه عربستان سعودی از جامعه بین‌المللی خواست که در برابر تلاش‌های رژیم ایران برای توسعه برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیکش، «موضع قاطعی» را اتخاذ کند. به گزاش رویترز، شاه سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، روز پنجشنبه ۲۲ آبان ماه در آغاز به کار مجلس مشورتی سالانه آن کشور گفت: «پادشاهی [سعودی] بر خطرات پروژه منطقه‌ای ایران، دخالت آن کشور در امور دیگر كشورها، حمایت آن از تروریسم، و دمیدن آن به آتش فرقه‌گرایی تاکید می‌کند و خواستار اتخاذ موضعی قاطع توسط جامعه جهانی در برابر ایران است تا از تلاش‌های آن کشور برای دستیابی به فناوری هسته‌ای و توسعه موشک‌های بالستیک جلوگیری شود.» پیش از این نیز ملک سلمان مهر ماه در سخنرانی مجازی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواستار یک راه حل جامع در مورد ایران و خلع سلاح حزب الله، گروه وابسته به رژیم ایران در لبنان، شده بود. پادشاه سعودی: نتیجه سوءاستفاده رژیم ایران از برجام «هرج و مرج، افراط ‌‌گرایی، و فرقه‌گرایی» بوده استملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، در اولین سخرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن اعلام حمایت از تلا..

پادشاه عربستان سعودی از جامعه بین‌المللی خواست که در برابر تلاش‌های رژیم ایران برای توسعه برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیکش، «موضع قاطعی» را اتخاذ کند.

به گزاش رویترز، شاه سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، روز پنجشنبه ۲۲ آبان ماه در آغاز به کار مجلس مشورتی سالانه آن کشور گفت: «پادشاهی [سعودی] بر خطرات پروژه منطقه‌ای ایران، دخالت آن کشور در امور دیگر كشورها، حمایت آن از تروریسم، و دمیدن آن به آتش فرقه‌گرایی تاکید می‌کند و خواستار اتخاذ موضعی قاطع توسط جامعه جهانی در برابر ایران است تا از تلاش‌های آن کشور برای دستیابی به فناوری هسته‌ای و توسعه موشک‌های بالستیک جلوگیری شود.»

پیش از این نیز ملک سلمان مهر ماه در سخنرانی مجازی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواستار یک راه حل جامع در مورد ایران و خلع سلاح حزب الله، گروه وابسته به رژیم ایران در لبنان، شده بود.

King Salman of Saudi Arabia, graphic element on grayپادشاه سعودی: نتیجه سوءاستفاده رژیم ایران از برجام «هرج و مرج، افراط ‌‌گرایی، و فرقه‌گرایی» بوده استملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، در اولین سخرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن اعلام حمایت از تلاش‌های ایالات متحده برای آغاز مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، خواستار یک رویکرد فراگیر برای مقابله با رژیم ایران شد.

او گفته بود که ایران از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت های جهانی، موسوم به برجام، برای «گسترش فعالیت‌های توسعه‌طلبانه‌اش، ایجاد شبکه‌های تروریستی خود، و استفاده از تروریسم» سوءاستفاده کرده است.

پیش از این نیز رئیس جمهوری ایالات متحده با بیان این که «توافق ایران یکی از بدترین و یک‌طرفه‌ترین تراکنش‌هایی است که ایالات متحده تاکنون درگیر آن شده است.» در اردیبهشت ۱۳۹۷، آمریکا را از توافق برجام خارج و در دو مقطع دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.