۴ آذر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

رویترز: ارمنی‌ها‌ قبل از تخلیه اطراف قره‌باغ خانه‌ها را آتش می‌زنند

رویترز: ارمنی‌ها‌ قبل از تخلیه اطراف قره‌باغ خانه‌ها را آتش می‌زنند خبرگزاری رویترز گزارش داده است ارمنی‌ها قبل از خروج از مناطق خارج از قره‌باغ، خانه‌ها را آتش می‌زنند. بر اساس توافق آتش‌بس ۱۰ نوامبر نیروهای نظامی ارمنی خارج از قره‌باغ باید به تدریج مناطق اشغالی را ترک کنند. در جریان جنگ ۴۴ روزانه، آذربایجان سه منطقه فضولی، جبرائیل و زنگلان را بازپس گرفت. همچنین بخش‌هایی از دیگر چهار منطقه خارج از قره‌باغ نیز بار دیگر به تصرف آذربایجان درآمده بود، اما طبق توافق آتش‌بس قرار شد نیروهای نظامی ارمنی منطقه کلبجر را تا ۱۵ نوامبر (یکشنبه هفته جاری)، منطقه آغدام و قازاخ را تا ۱۵ نوامبر و منطقه لاچین را تا اول دسامبر تخلیه کنند. منطقه قره‌باغ نیز فعلا تحت نظارت نیروهای حافظ صلح روسیه خواهد بود و از سویی نیروهای نظامی ترکیه در مرکزی که برای نظارت بر صلح ایجاد شده، حضور خواهند داشت. قبلا تصاویری در شبکه‌های اجتماعی از آتش زدن خانه‌های کلبجر به دست ساکنان ارمنی آن خانه‌ها منتشر شده بیشتر در این باره: هزاران تن از مردم ارمنستان در اعتراض به توافق‌ آتش‌بس با آذربایجان به خیابان‌ها آمدند بود. ..

رویترز: ارمنی‌ها‌ قبل از تخلیه اطراف قره‌باغ خانه‌ها را آتش می‌زنند

خبرگزاری رویترز گزارش داده است ارمنی‌ها قبل از خروج از مناطق خارج از قره‌باغ، خانه‌ها را آتش می‌زنند.

بر اساس توافق آتش‌بس ۱۰ نوامبر نیروهای نظامی ارمنی خارج از قره‌باغ باید به تدریج مناطق اشغالی را ترک کنند.

در جریان جنگ ۴۴ روزانه، آذربایجان سه منطقه فضولی، جبرائیل و زنگلان را بازپس گرفت. همچنین بخش‌هایی از دیگر چهار منطقه خارج از قره‌باغ نیز بار دیگر به تصرف آذربایجان درآمده بود، اما طبق توافق آتش‌بس قرار شد نیروهای نظامی ارمنی منطقه کلبجر را تا ۱۵ نوامبر (یکشنبه هفته جاری)، منطقه آغدام و قازاخ را تا ۱۵ نوامبر و منطقه لاچین را تا اول دسامبر تخلیه کنند.

منطقه قره‌باغ نیز فعلا تحت نظارت نیروهای حافظ صلح روسیه خواهد بود و از سویی نیروهای نظامی ترکیه در مرکزی که برای نظارت بر صلح ایجاد شده، حضور خواهند داشت.

قبلا تصاویری در شبکه‌های اجتماعی از آتش زدن خانه‌های کلبجر به دست ساکنان ارمنی آن خانه‌ها منتشر شده

نیروهای امنیتی ارمنستان یکی از معترضان را که خواستار استعفای نیکول پاشینیان شده است، همراه خود می‌برند بیشتر در این باره:

هزاران تن از مردم ارمنستان در اعتراض به توافق‌ آتش‌بس با آذربایجان به خیابان‌ها آمدند

بود.

یکی از این افراد روز شنبه به رویترز گفت: «از فردا (یکشنبه) آنها (آذربایجانی‌ها) اینجا خواهند آمد و نمی‌گذاریم در خانه‌های ما زندگی کنند. خانه‌ها را به کلی آتش خواهیم زد».

رویترز می‌نویسد روستاهایی که تخلیه می‌شوند، در آتش می‌سوزند.

سه دهه پیش، نیروهای ارمنی به غیر از قره‌باغ کوهستانی که اکثریت اهالی آن (۱۲۰ هزار نفر) ارمنی‌تبار بودند، هفت منطقه ترک‌نشین را نیز اشغال کردند و یک میلیون آذربایجانی آواره شدند.

بر اساس توافق آتش‌بس، همه هفت منطقه ترک‌نشین تا اول دسامبر (حدود دو هفته دیگر) از نیروهای نظامی ارمنی تخلیه خواهند شد و برای پنج سال، نظارت بر قره‌باغ شامل شهرهای خان‌کندی (اِستِپاناکِرت)، خوجالی و غیره با حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، بر عهده نیروهای حافظ صلح خواهد بود.

روز شنبه، اجلاس نیروهای حافظ صلح ترکیه و روسیه برگزار شد و ژنرال رستم مراداف، فرمانده نیروهای روسی حافظ صلح اعلام کرد که از سه‌شنبه هفته گذشته موردی از نقض آتش‌بس وجود نداشته است.

جمهوری آذربایجان اعلام کرده تا سه سال آینده کمک‌های مالی و معاونت‌های دولتی به یک میلیون آواره قره‌باغ کوهستانی و مناطق اطراف آن ادامه خواهد داشت.

این افراد و همچنین ارمنی‌های ساکن قره‌باغ و مناطق اطراف آن به مرور زمان تحت نظارت تیمی از سازمان بین‌المللی مهاجرت در مناطق آزاد شده ساکن خواهند شد.

در قرارداد آتش‌بس به ایجاد دو کریدور اشاره شده که هر دو آنها تحت نظارت نیروهای حافظ صلح روسی خواهد بود. یکی کریدور لاچین که ارمنستان را به قره‌باغ وصل می‌کند و دیگری کریدوری به طول ۵۰ کیلومتر که جمهوری آذربایجان را از طریق خاک ارمنستان به نخجوان وصل خواهد کرد.

تاکنون ارتباط زمینی نخجوان و آذربایجان از طریق ایران یا با دور زدن گرجستان و ترکیه بود. اکنون ترانزیت کالا و تردد مسافران از همین کریدور ۵۰ کیلومتری انجام خواهد شد.

دولت ارمنستان نیز درخواست کرده که از طریق شبکه ریلی نخجوان به خط آهن ایران وصل شود، اما این مورد جزء توافق ۹ ماده‌ای آتش‌بس نیست و باید جداگانه در این باره مذاکره شود.

ترکیه هفته گذشته اعلام کرد در نظر دارد از قارص ترکیه تا نخجوان خط آهن بکشد. سه سال پیش خط آهن باکو-‌تفلیس-‌قارص افتتاح شد و اکنون این خط آهن می‌تواند به نخجوان نیز متصل شود.