۵ آذر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

برای نخستین بار وزیر خارجه آمریکا در بلندی‌های جولان حضور یافت؛ به حق اسرائیل برای دفاع از خود احترام می‌گذاریم

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به همراه وزیر خارجه اسرائیل عصر پنجشنبه ۲۹ آبان در بلندی‌های جولان حضور یافت. آقای پمپئو در سخنان کوتاهی گفت: «من به آقای نخست وزیر گفتم که بسیار مایل بودم در جریان این سفر به این جا بیایم تا به جهان بگویم که ما انتخاب درستی کردیم. ایالات متحده و اسرائیل انتخاب درستی کرده‌اند. و این که، هر کشوری حق دارد از خودش و تمامیت ارضی‌اش دفاع کند. و این که ایالات متحده آمریکا و دولت پرزیدنت ترامپ، همچنان هر چه در توان داریم به کار می‌بندیم تا اطمینان پیدا کنیم که اسرائیل آن‌چه برای این منظور لازم دارد را در اختیار خواهد داشت. و ما به حق شما برای دفاع از مردم‌تان احترام می‌گذاریم.» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۸و در مراسمی در کاخ سفید که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز حضور داشت، بلندی های جولان را به عنوان بخشی از خاک اسرائیل به رسمیت شناخت. بازدید از کرانه غربی مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، همچنین روز پنجشنبه ضمن بازدید از کرانه غربی، جنبشی که خواهان بایکوت اسرائیل است را «یهودستیزانه» خواند و از اقدام جدید دولت آمریکا..

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به همراه وزیر خارجه اسرائیل عصر پنجشنبه ۲۹ آبان در بلندی‌های جولان حضور یافت.

آقای پمپئو در سخنان کوتاهی گفت: «من به آقای نخست وزیر گفتم که بسیار مایل بودم در جریان این سفر به این جا بیایم تا به جهان بگویم که ما انتخاب درستی کردیم. ایالات متحده و اسرائیل انتخاب درستی کرده‌اند. و این که، هر کشوری حق دارد از خودش و تمامیت ارضی‌اش دفاع کند. و این که ایالات متحده آمریکا و دولت پرزیدنت ترامپ، همچنان هر چه در توان داریم به کار می‌بندیم تا اطمینان پیدا کنیم که اسرائیل آن‌چه برای این منظور لازم دارد را در اختیار خواهد داشت. و ما به حق شما برای دفاع از مردم‌تان احترام می‌گذاریم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۸و در مراسمی در کاخ سفید که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز حضور داشت، بلندی های جولان را به عنوان بخشی از خاک اسرائیل به رسمیت شناخت.

بازدید از کرانه غربی

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، همچنین روز پنجشنبه ضمن بازدید از کرانه غربی، جنبشی که خواهان بایکوت اسرائیل است را «یهودستیزانه» خواند و از اقدام جدید دولت آمریکا علیه آن خبر داد.

مایک پمپئو از شراب‌سازی ساگوت در خارج اورشلیم دیدار کرد. وی با انتشار توئیتی در این باره نوشت ضمن ابراز تاسف از خسارات اقتصادی وارده به ساگوت و سایر کسب‌و‌کارهای منطقه در نتیجه اقدامات مخرب انجام شده در جهت تحریم شرکت‌های اسرائیلی، گفت: «ایالات متحده در کنار اسرائیل می‌ایستد و هیچ گونه مشروعیت‌زدایی را برنمی‌تابد.»

Enjoyed lunch at the scenic Psagot Winery today. Unfortunately, Psagot and other businesses have been targeted by pernicious EU labeling efforts that facilitate the boycott of Israeli companies. The U.S. stands with Israel and will not tolerate any form of delegitimization. pic.twitter.com/N4oCD5IqRB

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) November 19, 2020

مایک پمپئو پیشتر در جریان گفت‌وگو با نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم گفت که وزارت خارجه آمریکا گام‌های لازم را برداشته است تا اطمینان حاصل کند سازمان‌هایی که از کارزار بایکوت اسرائیل حمایت می‌کنند، از هیچ‌گونه حمایت مالی دولت آمریکا برخوردار نخواهند شد.

آقای پمپئو گفت: «امروز می‌خواهم اعلام کنم که با تصمیم وزارت خارجه، ما این کارزار جهانی ضد اسرائیلی را یهودستیزانه می‌دانیم.»

وزیر خارجه آمریکا در این سفر همچنین قرار است از بلندی‌های جولان، که آمریکا حاکمیت اسرائیل بر آن را به رسمیت شناخته است، دیدار کند.