۲۸ خرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پلیس بریتانیا مظنون بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۷۴ در بیرمنگام را دستگیر کرد

پلیس بریتانیا مظنون بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۷۴ در بیرمنگام را دستگیر کرد ۶ مرد ایرلندی که به اتهام مشارکت در بمب‌گذاری‌های بيرمنگهام به اشتباه بازداشت شدند و ۱۶ سال را در زندان گذراندند بخش ضد تروریسم پلیس بریتانیا روز چهارشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که مردی را به خاطر بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۷۴ در دو میخانه شهر بیرمنگهام بازداشت کرده است. این بمب‌گذاری‌ها که بر اثر آن ۲۱ نفر کشته شدند مرگبارترین حمله در خاک بریتانیا در جریان خشونت‌های سیاسی ۳۰ ساله ایرلند شمالی بود. بمب‌گذاری‌ها روز ۲۱ نوامبر سال ۱۹۷۴ در دو میخانه به نام‌های «ملبوری بوش» و «تاورن» در شهر بیرمنگهام واقع در مرکز انگلستان روی داد. هر چند نهادهای امنیتی بریتانیا معتقد بودند که این حملات توسط ارتش جمهوری خواه ایرلند شمالی (آی‌آرای) صورت گرفته ولی این گروه هیچ‌گاه مسئولیت آن را به عهده نگرفت. پلیس بریتانیا گفت واحدهای ضد تروریسم روز چهارشنبه یک مرد ۶۵ ساله را در ارتباط با این بمب‌گذاری‌ها در منزلش واقع در شهر بلفاست، مرکز ناحیه ایرلند شمالی بازداشت کرده‌اند. پلیس در بیانیه‌ای افزود: «این مرد طبق قوانین مبارزه با تروریسم بازداشت شده و..

پلیس بریتانیا مظنون بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۷۴ در بیرمنگام را دستگیر کرد

۶ مرد ایرلندی که به اتهام مشارکت در بمب‌گذاری‌های بيرمنگهام به اشتباه بازداشت شدند و ۱۶ سال را در زندان گذراندند
۶ مرد ایرلندی که به اتهام مشارکت در بمب‌گذاری‌های بيرمنگهام به اشتباه بازداشت شدند و ۱۶ سال را در زندان گذراندند

بخش ضد تروریسم پلیس بریتانیا روز چهارشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که مردی را به خاطر بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۷۴ در دو میخانه شهر بیرمنگهام بازداشت کرده است.

این بمب‌گذاری‌ها که بر اثر آن ۲۱ نفر کشته شدند مرگبارترین حمله در خاک بریتانیا در جریان خشونت‌های سیاسی ۳۰ ساله ایرلند شمالی بود.

بمب‌گذاری‌ها روز ۲۱ نوامبر سال ۱۹۷۴ در دو میخانه به نام‌های «ملبوری بوش» و «تاورن» در شهر بیرمنگهام واقع در مرکز انگلستان روی داد. هر چند نهادهای امنیتی بریتانیا معتقد بودند که این حملات توسط ارتش جمهوری خواه ایرلند شمالی (آی‌آرای) صورت گرفته ولی این گروه هیچ‌گاه مسئولیت آن را به عهده نگرفت.

پلیس بریتانیا گفت واحدهای ضد تروریسم روز چهارشنبه یک مرد ۶۵ ساله را در ارتباط با این بمب‌گذاری‌ها در منزلش واقع در شهر بلفاست، مرکز ناحیه ایرلند شمالی بازداشت کرده‌اند. پلیس در بیانیه‌ای افزود: «این مرد طبق قوانین مبارزه با تروریسم بازداشت شده و بازرسی از منزل او ادامه دارد. او در پاسگاه پلیس در ایرلند شمالی مورد بازجویی قرار خواهد گرفت.»

این بمب‌گذاری‌ها که بر اثر آن نفر ۲۱کشته و بیش از ۱۸۰ نفر مجروح شدند شدیدترین حمله در خاک بریتانیا طی بیش از ۳۰ سال خشونت‌های سیاسی مربوط به ایرلند شمالی بود.

خشونت‌های سیاسی ایرلند نتیجه اختلاف بین کاتولیک‌ها که طرفدار جدایی از بریتانیا و پیوستن به جمهوری ایرلند بودند با پروتستان‌های ساکن این ناحیه بود که طرفدار باقی ماندن این ناحیه به عنوان بخشی از قلمرو بریتانیا بودند.

این درگیری‌ها که بر اثر آن حدود سه هزار و ۶۰۰ نفر جان خود را از دست دادند با قرارداد صلح موسوم به توافق جمعه پاک در سال ۱۹۹۸ به پایان رسید.

۶ مرد ایرلندی به اتهام مشارکت در بمب‌گذاری‌های بيرمنگهام بازداشت شده و توسط دستگاه قضایی بریتانیا اشتباهی به حبس‌های طولانی محکوم شدند. این پرونده یکی از معروف‌ترین موارد بی‌عدالتی در تاریخ قضایی بریتانیاست و در نتيجه سال‌ها اعتراض و جدال حقوقی بالاخره این افراد پس از طی ۱۶ سال زندان در سال ۱۹۹۱ تبرئه و آزاد شدند.

یکی از این افرادی که اشتباهی محکوم شده بود در آن زمان گفت که پلیس بریتانیا از وقوع این بمب‌گذاری‌ها اطلاع داشت ولی اجازه داد که این حملات اتفاق بیافتد.

اما تحقیقات مفصل در مورد این حادثه که سال گذشته به پایان رسید اعلام کرد که این بمب‌گذاری توسط یکی از گروه‌های منشعب از ارتش جمهوری خواه ایرلند (آی‌آرای) انجام شده و هشداری که آنها قبل از وقوع انفجار به پلیس داده بودند، دقیق نبوده است.

این تحقیقات در عین حال اعلام کرد که پلیس بریتانیا در این حادثه هیچ خطایی مرتکب نشده است.