۴ آذر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

هزاران نفر در مراسم خاکسپاری قربانی اعتراضات بلاروس حضور یافتند

هزاران نفر در مراسم خاکسپاری قربانی اعتراضات بلاروس حضور یافتند وداع مردم بلاروس با رامان باندارنکا که به دست نیروهای امنیتی این کشور کشته شد هزاران نفر از مردم بلاروس روز جمعه ۳۰ آبان در مراسم تشيع جنازه و خاکسپاری رامان باندارنکا، تازه ترين قربانی اعتراضات علیه حکومت این کشور در شهر مینسک شرکت کردند. مرگ او که بر اثر ضرب و شتم شدید توسط نیروهای امنیتی بلاروس رخ داده اعتراضات با هدف برکناری الکساندر لوکاشنکو را تشدید کرده است. جمعیت زیادی که در برابر یکی از کلیساهای شهر مینسک تجمع کرده بود شعار می‌دادند «تو قهرمانی» و «زنده باد بلاروس». پس از انتقال پیکر رامان باندارنکا از کلیسا به قبرستانی در شمال شهر مینسک هزاران نفر در این مسیر راهپیمایی کردند. رامان باندارنکا روز ۲۲ آبان توسط ماموران لباس شخصی که ماسک به چهره داشتند بازداشت شد و به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. او به فاصله کوتاهی پس از انتقال به بیمارستان بر اثر جراحات شدید در ناحیه سر درگذشت. در اعتراضات چند ماه اخیر بلاروس چندین نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شده‌اند. شواهد و گزارش‌های معتبری نیز در مورد بدرفتاری با زندانیان ..

هزاران نفر در مراسم خاکسپاری قربانی اعتراضات بلاروس حضور یافتند

وداع مردم بلاروس با رامان باندارنکا که به دست نیروهای امنیتی این کشور کشته شد
وداع مردم بلاروس با رامان باندارنکا که به دست نیروهای امنیتی این کشور کشته شد

هزاران نفر از مردم بلاروس روز جمعه ۳۰ آبان در مراسم تشيع جنازه و خاکسپاری رامان باندارنکا، تازه ترين قربانی اعتراضات علیه حکومت این کشور در شهر مینسک شرکت کردند.

مرگ او که بر اثر ضرب و شتم شدید توسط نیروهای امنیتی بلاروس رخ داده اعتراضات با هدف برکناری الکساندر لوکاشنکو را تشدید کرده است. جمعیت زیادی که در برابر یکی از کلیساهای شهر مینسک تجمع کرده بود شعار می‌دادند «تو قهرمانی» و «زنده باد بلاروس».

پس از انتقال پیکر رامان باندارنکا از کلیسا به قبرستانی در شمال شهر مینسک هزاران نفر در این مسیر راهپیمایی کردند.

رامان باندارنکا روز ۲۲ آبان توسط ماموران لباس شخصی که ماسک به چهره داشتند بازداشت شد و به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. او به فاصله کوتاهی پس از انتقال به بیمارستان بر اثر جراحات شدید در ناحیه سر درگذشت.

در اعتراضات چند ماه اخیر بلاروس چندین نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شده‌اند. شواهد و گزارش‌های معتبری نیز در مورد بدرفتاری با زندانیان وشکنجه منتشر شده است. اکثر رهبران مخالف حکومت دستگیر و یا مجبور به ترک کشور شده‌اند.

اعتراضات به تقلب در

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیشتر در این باره:

اتحادیه اروپا تحریم‌های بلاروس را گسترش می‌دهد

از روز اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ۹ اوت آغاز شده و تاکنون ادامه یافته است. برخلاف ادعای حکومت مبنی بر پيروزی الکساندر لوکاشنکو برای ششمين دوره پياپی رياست جمهوری، معترضان می‌گويند نامزد مخالفان در اين انتخابات به پيروزی رسيده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا ضمن تاييد تقلب در رای گيری نتایج انتخابات بلاروس را به رسمیت نشناخته و تحريم‌هايی عليه مقامات اين کشور وضع کرده‌اند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۹ آبان ضمن اشاره به این نکته که تحریم‌های قبلی این اتحادیه علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهور و ده‌ها تن از مقامات ارشد بلاروس، سرکوب مخالفان را متوقف نکرده گفت: «تحریم‌های جدید نه فقط افراد بلکه نهادها، موسسات و فعالان اقتصادی را در برخواهد گرفت.»

آقای بورل افزود: «این تحریم‌ها روی فعالیت‌های اقتصادی عادی در بلاروس تاثیر خواهد گذاشت.»

اتحادیه اروپا در هفته‌های گذشته الکساندر لوکاشنکو و ۵۳ مقام ارشد دولت بلاروس را به دلیل سرکوب بی‌رحمانه مخالفان و تقلب انتخاباتی در فهرست تحریم‌های این اتحادیه قرار دارد. بر اساس این تحریم صدور روادید برای این افراد ممنوع و دارایی‌های آنها مسدود می‌شود.

جوزپ بورل افزود وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جلسه روز پنجشنبه به این نتیجه رسیده‌اند که «هیچ نشانه مثبتی در رفتار حکومت بلاروس دیده نمی‌شود و در نتیجه تصمیم گرفته‌اند که در واکنش به تداوم سرکوب بی‌رحمانه و در حمایت از حقوق دمکراتیک مردم آن کشور دور جدید تحریم‌ها را آماده کنند.»

آقای بورل یادآوری کرد که کشورهای عضو می‌توانند اهداف تحریم‌های جديد را پیشنهاد دهند. جلسه بعدی وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است روز ۷ دسامبر برگزار شود.

سیواتلانا تسیخانوسکایا، رهبر مخالفان بلاروس که به خاطر نگرانی از امنیت خود و خانواده‌اش به لیتوانی گریخته است چند روز پیش از اتحادیه اروپا خواست حلقه نزدیکان و افراد وابسته به لوکاشنکو را تحریم اقتصادی کند.

او همچنین از فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ که در حال بررسی احتمال لغو مسابقات بین‌المللی سال ۲۰۲۱ در بلاروس است خواست با قاطعیت این تصمیم را اجرا کند.

فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ اعلام کرده که به دلیل ادامه اعتراضات در بلاروس، تهدید لتونی میزبان دیگر این مسابقات به کناره‌گیری و پیامدهای بحران کرونا در حال بررسی نحوه و مکان برگزاری مسابقات قهرمانی سال ۲۰۲۱ است.