۴ آذر ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

زلمی خلیلزاد در دیدار با وزیر خارجه ازبکستان بر اهمیت کاهش فوری خشونت در افغانستان تاکید کرد

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان از گفت‌وگو با وزیر خارجه ازبکستان در واشنگتن درباره روند صلح افغانستان و تاثیر آن بر منطقه خبر داد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، روز پنجشنبه با انتشار چند توئیت به دیدار خود با عبدالعزیز کامل‌اُف، وزیر خارجه ازبکستان، در واشنگتن را پرداخت و گفت که هدف از آن دیدار بررسی «وضعیت کنونی گفت‌وگوهای صلح افغانستان» و اهمیت کاهش فوری خشونت در آن کشور است. او افزود: «ما همچنین درباره نقش منطقه برای مشارکت در روند صلح افغانستان بحث کردیم و بار دیگر نسبت به اهمیت اتصال اقتصادی، تجاری، و توسعه‌ای در منطقه که با صلح در افغانستان و به نفع آسیای میانه، افغانستان، و پاکستان تسهیل شده است، متعهد شدیم.» آقای خلیلزاد یادآور شد که به زودی یک نشست سطح بالا با حضور نمایندگان ایالات متحده، ازبکستان، پاکستان، و افغانستان برای بحث درباره اتصال منطقه‌ای و طرح‌های توسعه برگزار خواهد شد. 1/3 It was very good to see Foreign Minister Kamilov @usbekmfa in Washington DC. Along with Special Representative Irgashev and Amb @JavlonVakhabov, we discusse..

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان از گفت‌وگو با وزیر خارجه ازبکستان در واشنگتن درباره روند صلح افغانستان و تاثیر آن بر منطقه خبر داد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، روز پنجشنبه با انتشار چند توئیت به دیدار خود با عبدالعزیز کامل‌اُف، وزیر خارجه ازبکستان، در واشنگتن را پرداخت و گفت که هدف از آن دیدار بررسی «وضعیت کنونی گفت‌وگوهای صلح افغانستان» و اهمیت کاهش فوری خشونت در آن کشور است.

او افزود: «ما همچنین درباره نقش منطقه برای مشارکت در روند صلح افغانستان بحث کردیم و بار دیگر نسبت به اهمیت اتصال اقتصادی، تجاری، و توسعه‌ای در منطقه که با صلح در افغانستان و به نفع آسیای میانه، افغانستان، و پاکستان تسهیل شده است، متعهد شدیم.»

آقای خلیلزاد یادآور شد که به زودی یک نشست سطح بالا با حضور نمایندگان ایالات متحده، ازبکستان، پاکستان، و افغانستان برای بحث درباره اتصال منطقه‌ای و طرح‌های توسعه برگزار خواهد شد.

1/3 It was very good to see Foreign Minister Kamilov @usbekmfa in Washington DC.
Along with Special Representative Irgashev and Amb @JavlonVakhabov, we discussed the current status of #Afghanistan Peace Negotiations and the importance of an immediate reduction in violence. pic.twitter.com/U8u37TyUE5

— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) November 19, 202

تلاش ها برای ادامه مذاکرات صلح افغانستان در حالی ادامه دارد که در ماه‌های اخیر خشونت در این کشور افزایش یافته است. از جمله این خشونت‌ها حمله اخیر به دانشگاه کابل بود که طی آن ۲۲ نفر – که اکثرشان دانشجو بودند – کشته شدند.

پس از آن حمله نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان همه را به اتحاد برای صلح، یافتن راهی برای آتش‌بس، و تسریع در دستیابی به یک توافق سیاسی تشویق کرد و آن را «پاسخ درستی به این بربریت غیرقابل بیان» دانسته بود.

ایالات متحده طی چند سال گذشته برای برقراری صلح در افغانستان، کشوری که گرفتار چند دهه جنگ و مشکلات ناشی از آن است، تلاش کرده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، آغاز مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان، موسوم به مذاکرات «بین الافغانی» را فرصتی تاریخی برای افغانستان جهت پایان دادن به چهار دهه جنگ و خونریزی در آن کشور خوانده بود.