۴ بهمن ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

وزیر خارجه سعودی «دیدار محرمانه» نتانیاهو و بن سلمان را تکذیب کرد

وزیر خارجه سعودی «دیدار محرمانه» نتانیاهو و بن سلمان را تکذیب کرد فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه، سوم آذر، پس از آن‌که رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای «دیدار محرمانه» با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به عربستان پرواز کرده است، وزیر خارجه عربستان این خبر را تکذیب کرد. فیصل بن فرحان،‌ وزیر خارجه عربستان، در توئیتر خود در مورد این خبر نوشت: «من گزارش‌های مطبوعاتی راجع به دیدار ادعایی والاحضرت ولیعهد و مقامات اسرائیلی در جریان بازدید اخیر توسط آقای پومپئو، وزیر خارجه، را دیدم. چنین جلسه‌ای اتفاق نیفتاده است. تنها مقامات حاضر در آن، آمریکایی و سعودی بودند.» این در حالی است که در همین روز رسانه‌های اسرائیلی، ازجمله رادیوی ارتش این کشور، از قول یک مقام اسرائیلی که نام وی اعلام نشده نوشتند که نتانیاهو و یوسی کوهن، رئیس آژانس جاسوسی اسرائیل، موساد، روز یکشنبه به شهر نیوم عربستان پرواز کردند و در آنجا با ولیعهد آن کشور دیدار داشتند. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در جریان سفرش در این شهر حضور داشت و رسانه‌ها احتمال دادند در «دید..

وزیر خارجه سعودی «دیدار محرمانه» نتانیاهو و بن سلمان را تکذیب کرد

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان

روز دوشنبه، سوم آذر، پس از آن‌که رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای «دیدار محرمانه» با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به عربستان پرواز کرده است، وزیر خارجه عربستان این خبر را تکذیب کرد.

فیصل بن فرحان،‌ وزیر خارجه عربستان، در توئیتر خود در مورد این خبر نوشت: «من گزارش‌های مطبوعاتی راجع به دیدار ادعایی والاحضرت ولیعهد و مقامات اسرائیلی در جریان بازدید اخیر توسط آقای پومپئو، وزیر خارجه، را دیدم. چنین جلسه‌ای اتفاق نیفتاده است. تنها مقامات حاضر در آن، آمریکایی و سعودی بودند.»

این در حالی است که در همین روز رسانه‌های اسرائیلی، ازجمله رادیوی ارتش این کشور، از قول یک مقام اسرائیلی که نام وی اعلام نشده نوشتند که نتانیاهو و یوسی کوهن، رئیس آژانس جاسوسی اسرائیل، موساد، روز یکشنبه به شهر نیوم عربستان پرواز کردند و در آنجا با ولیعهد آن کشور دیدار داشتند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در جریان سفرش در این شهر حضور داشت و رسانه‌ها احتمال دادند در «دیدار» یادشده از سوی آن مقام اسرائیلی حاضر بوده است.

روز دوشنبه داده‌های سایت فلایت رادار ۲۴ نیز که پرواز هواپیماها در دنیا را رصد می‌کند، پرواز یک هواپیما از اسرائیل به شهر ساحلی نیوم عربستان را تأیید کرد.

اکنون وزیر خارجه عربستان این خبر را تکذیب کرده اما به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس دفتر نخست‌وزیر اسرائیل به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداده است.

رسانه‌های اسرائیل اواسط مهرماه امسال گزارش‌هایی دربارهٔ سفر مخفیانه رئیس موساد به عربستان منتشر کرده بودند.

بیشتر در این باره:

رسانه‌های اسرائیلی: نتانیاهو برای «دیدار محرمانه» با بن سلمان به عربستان پرواز کرده است

آسوشیتدپرس می‌نویسد که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در سفر تازه خود به منطقه خاورمیانه با یک گروه مطبوعاتی آمریکایی سفر کرد، اما هنگامی که راهی دیدار با ولیعهد عربستان بود آنها را در فرودگاه نیوم ترک کرد.

آقای پومپئو روز ۲۳ مهرماه امسال در دیدار با همتای عربستانی خود از این کشور حاشیه خلیج فارس خواست که عادی‌سازی روابط با اسرائیل را مد نظر داشته باشد.

سه کشور عربی شامل امارات متحده عربی، بحرین و سودان با میانجی‌گری ایالات متحده و دولت دونالد ترامپ در چند ماه گذشته، روابط خصمانه خود با اسرائیل را کنار گذاشتند تا زمینه دستیابی به توافق صلح را فراهم کنند.

این اقدام کشورهای عربی، واکنش تند رهبران فلسطینی را به دنبال داشته‌است؛ تا جایی‌که آن‌ها را به «خیانت» متهم کرده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی نیز اقدام کشورهای عربی در اتحاد با اسرائیل را «خیانت به اسلام» توصیف کرده‌اند.

اواسط آبان امسال یوسی کوهن، رئیس موساد، با تأکید بر این‌که اتحاد و به هم پیوستن اسرائیل و کشورهای عربی، پیامی به «محور شرارت» به رهبری ایران است، از عربستان خواست که «منتظر فلسطینی‌ها نماند» و به عادی‌سازی رابطه با اسرائیل اقدام کند.

او از کشورهایی مثل عمان، مراکش، قطر و نیجر هم به عنوان کشورهایی نام برد که در فهرست عادی شدن رابطه قرار گرفته‌اند ولی تأکید کرده که تداوم عادی‌سازی روابط کشورهای عربی و اسلامی با اسرائیل به رفتار و سخت‌گیری رئیس‌جمهور بعدی آمریکا در قبال ایران بستگی دارد.

دولت اسرائیل از مدافعان تداوم فشار حداکثری بر حکومت ایران است و می‌گوید در این صورت دستیابی به «توافق‌های بیشتر» با کشورهای عربی امکان‌پذیر است.