۴ بهمن ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل از اجرای قریب الوقوع حکم اعدام احمدرضا جلالی،‌ پزشک دوتابعیتی زندانی در ایران

عفو بین‌الملل با انتشار متنی در توئیتر اعلام کرده است که احمدرضا جلالی،‌ پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، در خطر اعدام قرار گرفته است. سازمان عفو بین‌الملل با انتشار متنی اعلام کرد که احمدرضا جلالی،‌ پزشک دو تابعیتی محکوم به اعدام در ایران، روز سه‌شنبه ۴ آذر به سلول انفرادی زندان اوین منتقل شد. به گفته این سازمان، به او اطلاع داده شده که اجرای حکم اعدام او به زودی انجام می‌شود. این نهاد حقوق بشری همچنین اعلام کرده است که در حال تماس با مقامات ایران است تا بی‌‌‌درنگ و بدون قید و شرط برنامه اجرای حکم اعدام این پزشک ایرانی-سوئدی را متوقف کنند. #StoptheExecution & #freeahmadreza! @Amnesty is calling on Iran’s authorities @khamenei_ir to immediately stop any plans to execute Swedish-Iranian academic #AhmadrezaDjalali. On 24 Nov, he was transferred to solitary confinement and informed that his execution is imminent. pic.twitter.com/MU9i0mFFEs — AmnestySverige (@AmnestySverige) November 24, 2020براساس اطلاعات موجود، احمدرضا جلالی در سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته ب..

عفو بین‌الملل با انتشار متنی در توئیتر اعلام کرده است که احمدرضا جلالی،‌ پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، در خطر اعدام قرار گرفته است.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار متنی اعلام کرد که احمدرضا جلالی،‌ پزشک دو تابعیتی محکوم به اعدام در ایران، روز سه‌شنبه ۴ آذر به سلول انفرادی زندان اوین منتقل شد. به گفته این سازمان، به او اطلاع داده شده که اجرای حکم اعدام او به زودی انجام می‌شود.

این نهاد حقوق بشری همچنین اعلام کرده است که در حال تماس با مقامات ایران است تا بی‌‌‌درنگ و بدون قید و شرط برنامه اجرای حکم اعدام این پزشک ایرانی-سوئدی را متوقف کنند.

#StoptheExecution & #freeahmadreza! @Amnesty is calling on Iran’s authorities @khamenei_ir to immediately stop any plans to execute Swedish-Iranian academic #AhmadrezaDjalali.
On 24 Nov, he was transferred to solitary confinement and informed that his execution is imminent. pic.twitter.com/MU9i0mFFEs

— AmnestySverige (@AmnestySverige) November 24, 2020

براساس اطلاعات موجود، احمدرضا جلالی در سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت شد. او به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، توسط دادگاه انقلاب ایران محاکمه و به مجازات اعدام محکوم شد. دیوان عالی نیز درخواست بازبینی در آن حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

پیشتر ویدا مهران‌نیا، همسر این پزشک زندانی به صدای آمریکا گفته بود، اکثریت قریب به اتفاق مقامات قضایی و حتی مراجع امنیتی کاملا از بیگناهی او و اشتباه بودن حکم اعدام صادر شده مطمئن هستند، ولی کسی حاضر نیست این اشتباه را اعلام ‌و جبران ظلم کند.

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام در ایرانیکسال و نیم از اعتراض احمدرضا جلالی پزشک زندانی به حکم اعدام گذشت؛ کسی پاسخگو نیستهمسر احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، می‌گوید که علیرغم ارائه مدارک کاملا دقیق و غیرقابل انکار مبنی بر بیگناهی همسرش متاسفانه کسی پاسخگوی حکم غیرعادلانه صادر شده برای او نیست و او کماکان در معرض خطر اعدام است.

رژیم ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.