۵ بهمن ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

تحلیلگران: هرگونه واکنش شتاب‌زده ایران به کشته شدن دانشمند ارشد هسته‌ای «یک اشتباه غیرضروری بزرگ» خواهد بود

بخش انگلیسی صدای آمریکا – دیپلمات‌ها و تحلیلگران می‌گویند انتظار ندارند ایران به سرعت اقدامی تلافی جویانه را در رابطه با کشته شدن محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای، انجام دهد. ایران نگران است که یک انتقام‌گیری شتاب‌زده موجب برانگیختن یک واکنش نظامی سخت از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واپسین هفته‌های ریاست جمهوری او شود. رهبران جمهوری اسلامی همچنین این موضوع را هم در نظر می‌گیرند که تلافی کردن ترور فخری‌زاده ممکن است برنامه‌های جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، را برای ازسرگیری تعامل دیپلماتیک با ایران پیچیده‌تر کند. جاناتان شنتزر از بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن می‌گوید: «اگر ایران دست به نوعی حمله بزند، یا در فعالیت‌های خشونت‌‌آمیزی که مشخصا به رژیم نسبت داده خواهد دخیل شود، به نظر من یک اشتباه غیرضروری بزرگ خواهد بود.»

بخش انگلیسی صدای آمریکا – دیپلمات‌ها و تحلیلگران می‌گویند انتظار ندارند ایران به سرعت اقدامی تلافی جویانه را در رابطه با کشته شدن محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای، انجام دهد.

ایران نگران است که یک انتقام‌گیری شتاب‌زده موجب برانگیختن یک واکنش نظامی سخت از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واپسین هفته‌های ریاست جمهوری او شود.

رهبران جمهوری اسلامی همچنین این موضوع را هم در نظر می‌گیرند که تلافی کردن ترور فخری‌زاده ممکن است برنامه‌های جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، را برای ازسرگیری تعامل دیپلماتیک با ایران پیچیده‌تر کند.

جاناتان شنتزر از بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن می‌گوید: «اگر ایران دست به نوعی حمله بزند، یا در فعالیت‌های خشونت‌‌آمیزی که مشخصا به رژیم نسبت داده خواهد دخیل شود، به نظر من یک اشتباه غیرضروری بزرگ خواهد بود.»