۵ بهمن ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

واکسیناسیون در آمریکا؛ کدام کارمند «ضروری» محسوب می‌شود؟

در حالی که صنایع مختلف آمریکا خواستار دسترسی زودهنگام کارمندانشان به واکسن کووید-19 هستند، اداره‌های بهداشت محلی و داروخانه‌ها با چالش جدیدی روبرو شده‌اند و آن تأیید هویت کارمندان ضروری است تا کسی خارج از نوبت واکسینه نشود. کمپین واکسیناسیون آمریکا در حال انجام بر روی کارکنان بیمارستان و خانه های سالمندان متمرکز است. اما از ماه ژانویه و فوریه، طیف وسیعی از صنایع واجد شرایط واکسیناسیون می‌شوند البته در صورتی که مشاغل ضروری داشته باشند و در خط مقدم باشند. چه کسی تصمیم می گیرد که کدام کارمند ضروری است؟ معیارهای واجد شرایط بودن به عنوان یک کارمند ضروری از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا تخمین زده است که حدود 30 میلیون کارمند ضروری در نوبت بعدی واکسیناسیون قرار دارند و پس از آن 57 میلیون کارمند ضروری دیگر واکسینه خواهند شد. در ماه مارس، وزارت امنیت داخلی آمریکا فهرستی از کارمندانی که در دوران همه‌گیری کرونا «ضروری» محسوب می‌شوند را منتشر کرد که تقریبا 70 درصد از نیروی کار آمریکا را در برمی‌گیرد. بسیاری از ایالت‌ها در طول تابستان شروع به اولویت‌بندی کرد..

در حالی که صنایع مختلف آمریکا خواستار دسترسی زودهنگام کارمندانشان به واکسن کووید-19 هستند، اداره‌های بهداشت محلی و داروخانه‌ها با چالش جدیدی روبرو شده‌اند و آن تأیید هویت کارمندان ضروری است تا کسی خارج از نوبت واکسینه نشود.

کمپین واکسیناسیون آمریکا در حال انجام بر روی کارکنان بیمارستان و خانه های سالمندان متمرکز است. اما از ماه ژانویه و فوریه، طیف وسیعی از صنایع واجد شرایط واکسیناسیون می‌شوند البته در صورتی که مشاغل ضروری داشته باشند و در خط مقدم باشند.

چه کسی تصمیم می گیرد که کدام کارمند ضروری است؟

معیارهای واجد شرایط بودن به عنوان یک کارمند ضروری از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا تخمین زده است که حدود 30 میلیون کارمند ضروری در نوبت بعدی واکسیناسیون قرار دارند و پس از آن 57 میلیون کارمند ضروری دیگر واکسینه خواهند شد.

در ماه مارس، وزارت امنیت داخلی آمریکا فهرستی از کارمندانی که در دوران همه‌گیری کرونا «ضروری» محسوب می‌شوند را منتشر کرد که تقریبا 70 درصد از نیروی کار آمریکا را در برمی‌گیرد.

بسیاری از ایالت‌ها در طول تابستان شروع به اولویت‌بندی کردند ، که گاه تنها به اهمیت صنایع محلی محدود می‌شد. دست ایالت‌ها در چگونگی توزیع واکسن باز است.

کمیته مشورتی که به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا مشاوره می‌دهد توصیه می‌کند افراد بالای 75 سال، افرادی که در خط مقدم هستند، آموزگاران و کسانی که در صنایع غذایی، کشاورزی، تولید، خدمات پستی، حمل و نقل مواد غذایی و فروشگاه‌های مواد غذایی مشغول کار هستند باید در اولویت بعدی دریافت واکسن قرار بگیرند.

هویت کارمندان واجد شرایط دریافت واکسن چطور تأیید می‌شود؟

هنوز رهنمود شفافی در این رابطه وجود ندارد اما داروخانه‌های بزرگ آمریکا مانند «سی وی اس» و «وال گرینز» می‌گویند در واکسیناسیون به دستورالعمل‌های ایالتی و محلی رجوع خواهند کرد.

انجمن برند‌های مصرف کننده که شرکت‌های غذایی، مراقبت های شخصی و محصولات خانگی را نمایندگی می‌کند می‌گوید که در حال تهیه فرمی است که شرکت‌ها بتوانند از آن برای تعیین واجد شرایط بودن کارمندان خود استفاده کنند تا همه چیز روشن‌تر شود.