۳۰ دی ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

فایزر ظرف ۹ ماه آینده ۲۰۰ میلیون دوز واکسن به اتحادیه اروپا تحویل می‌دهد

فایزر ظرف ۹ ماه آینده ۲۰۰ میلیون دوز واکسن به اتحادیه اروپا تحویل می‌دهد یک سخنگوی کمیسیون اروپا روز دوشنبه ۸ دی گفت تحویل ۲۰۰ میلیون دوز از واکسن مشترک شرکت‌های «فایزر» و «بیون‌تک» به اعضای اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ تکمیل خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس این زمان‌بندی که به نسبت آنچه که قبلاً تصور می‌شد طولانی‌تر است، کشورهای عضو اتحادیه اروپا با حدود ۴۵۰ میلیون جمعیت برای انجام واکسیناسیون گِسترده در برابر ویروس کرونا به واکسن محصول شرکت‌های دیگر نیاز خواهند داشت. اکثر کشورهای اروپایی از روز یکشنبه با استفاده از اولین محموله‌های واکسن «فایزر» و «بیون تک» روند واکسیناسیون کادر درمانی، افراد آسیب‌پذیر و سال‌خوردگان را آغاز کردند. محصول مشترک «فایزر» و «بیون‌تک» تنها واکسنی است که آژانس دارویی اروپا تاکنون تجویز اضطراری آن را تأیید کرده و مستلزم تزریق دو دوز است. سخنگوی کمیسیون اروپا به خبرگزاری رویترز گفت: «توزیع تمامی ۲۰۰ میلیون دوز از این واکسن تا ماه سپتامبر تکمیل خواهد شد.» اما سخنگوی شرکت «فایزر» حاضر نشد در مورد این زمان‌بندی اظهار نظر کند و افزود: «زمان‌بند..

فایزر ظرف ۹ ماه آینده ۲۰۰ میلیون دوز واکسن به اتحادیه اروپا تحویل می‌دهد

یک سخنگوی کمیسیون اروپا روز دوشنبه ۸ دی گفت تحویل ۲۰۰ میلیون دوز از واکسن مشترک شرکت‌های «فایزر» و «بیون‌تک» به اعضای اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ تکمیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس این زمان‌بندی که به نسبت آنچه که قبلاً تصور می‌شد طولانی‌تر است، کشورهای عضو اتحادیه اروپا با حدود ۴۵۰ میلیون جمعیت برای انجام واکسیناسیون گِسترده در برابر ویروس کرونا به واکسن محصول شرکت‌های دیگر نیاز خواهند داشت.

اکثر کشورهای اروپایی از روز یکشنبه با استفاده از اولین محموله‌های واکسن «فایزر» و «بیون تک» روند واکسیناسیون کادر درمانی، افراد آسیب‌پذیر و سال‌خوردگان را آغاز کردند. محصول مشترک «فایزر» و «بیون‌تک» تنها واکسنی است که آژانس دارویی اروپا تاکنون تجویز اضطراری آن را تأیید کرده و مستلزم تزریق دو دوز است.

سخنگوی کمیسیون اروپا به خبرگزاری رویترز گفت: «توزیع تمامی ۲۰۰ میلیون دوز از این واکسن تا ماه سپتامبر تکمیل خواهد شد.»

اما سخنگوی شرکت «فایزر» حاضر نشد در مورد این زمان‌بندی اظهار نظر کند و افزود: «زمان‌بندی که ما تعیین کرده‌ایم در حقیقت حالت مطلوب است و تحت تأثیر ظرفیت و مدت زمان تولید ممکن است تغییر کند. میزان تولید و توزیع واکسن تحت تأثیر این ملاحظات تدقیق خواهد شد.»

سخنگوی کمیسیون اروپا خاطر نشان کرد که مذاکرات این اتحادیه با شرکت «فایزر» برای خرید ۱۰۰ میلیون دوز دیگر از واکسن که بخشی از قرارداد اولیه است ادامه دارد. تاریخ تحویل این ۱۰۰ میلیون دز هنوز مشخص نشده‌است.

خرید واکسن چینی توسط ترکیه

رئیس جمهور ترکیه نیز روز دوشنبه اعلام کرد که آن کشور اولین محموله واکسن شرکت چینی «سینوواک» را تا روز پنجشنبه تحویل خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز دولت ترکیه برای خرید ۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا با شرکت چینی «سینوواک» قرارداد امضا کرده و قرار بود اولین محموله شامل ۳ میلیون دز واکسن روز دوشنبه به ترکیه تحویل داده شود ولی انتقال این محموله چند روز به تأخیر افتاده‌است.

ترکیه درعین حال در قرار داد جداگانه‌ای با شرکت «فایزر» ۴.۵ میلیون دز از واکسن محصول این شرکت را خریداری کرده‌است. خرید ۳۰ میلیون دز دیگر از این واکسن به عنوان گزینه‌ای برای معاملات بعدی در این قرارداد منظور شده‌است.

همزمان روز دوشنبه وزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد که تعداد تلفات روزانه ناشی از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ طی شبانه روز گذشته به ۲۵۷ نفر افزایش یافته‌است. طبق آمارهای رسمی تاکنون ۲۰ هزار و ۱۳۵ نفر در ترکیه به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.