۳۰ دی ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پی‌یر کاردن، پدر مد و مارک تجاری، در ۹۸ سالگی درگذشت

پی‌یر کاردن، طراح مد سرشناس فرانسوی، در ۹۸ سالگی درگذشت. به گزارش رویترز، آقای کاردن اولین فردی بود که از نام خود به عنوان یک برند استفاده کرد و به عرضه اجناس و کالاها، از لباس و عطر گرفته تا اتومبیل، با نام خود روی آورد. این طراح مد برجسته در طول بیش از ۶۰ سال فعالیت حرفه‌ای خود، به خاطر شم تجاری شجاعانه‌اش مورد تحسین دیگر طراحان مد قرار گرفت. او با طرح‌های ‌آینده‌نگرانه‌ خود مثل پیراهن‌های حبابی‌شکل، و نقش و نگار‌ها و برش‌های هندسی‌، بر صحنه مد تاثیر زیادی گذاشت. آقای کاردن، که خود مربی طراحان مد مشهوری مثل ژان پل گوتیه بود، تا آخر عمر در صحنه مد فعال ماند. او همواره طراحان مد جوان و نوپا را زیر بال و پر خود می‌گرفت، در مهمانی‌ها و رویدادها شرکت می‌کرد، و مرتب به دفتر کارش در پاریس سر می‌زد. Couturier, designer, ambassadeur de la France, académicien, mécène, tout au long de sa vie, Pierre Cardin aura mené bel ouvrage. Merci monsieur Cardin de m’avoir ouvert les portes de la mode et d’avoir rendu mon rêve possible... #PierreCardinpic.twitter.com/GeworJSsuA — Jean Paul Gaultier (@JPGa..

پی‌یر کاردن، طراح مد سرشناس فرانسوی، در ۹۸ سالگی درگذشت.

به گزارش رویترز، آقای کاردن اولین فردی بود که از نام خود به عنوان یک برند استفاده کرد و به عرضه اجناس و کالاها، از لباس و عطر گرفته تا اتومبیل، با نام خود روی آورد.

این طراح مد برجسته در طول بیش از ۶۰ سال فعالیت حرفه‌ای خود، به خاطر شم تجاری شجاعانه‌اش مورد تحسین دیگر طراحان مد قرار گرفت. او با طرح‌های ‌آینده‌نگرانه‌ خود مثل پیراهن‌های حبابی‌شکل، و نقش و نگار‌ها و برش‌های هندسی‌، بر صحنه مد تاثیر زیادی گذاشت.

آقای کاردن، که خود مربی طراحان مد مشهوری مثل ژان پل گوتیه بود، تا آخر عمر در صحنه مد فعال ماند. او همواره طراحان مد جوان و نوپا را زیر بال و پر خود می‌گرفت، در مهمانی‌ها و رویدادها شرکت می‌کرد، و مرتب به دفتر کارش در پاریس سر می‌زد.

Couturier, designer, ambassadeur de la France, académicien, mécène, tout au long de sa vie, Pierre Cardin aura mené bel ouvrage.
Merci monsieur Cardin de m’avoir ouvert les portes de la mode et d’avoir rendu mon rêve possible… #PierreCardinpic.twitter.com/GeworJSsuA

— Jean Paul Gaultier (@JPGaultier) December 29, 2020

ژان پل گوتیه، طراح فرانسوی، به نشان تقدیر از استاد فقیدش در توئیتی نوشت: «آقای کاردن، از شما ممنونم که درهای دنیای مد را به روی من باز کردید و باعث شدید که رویاهایم به واقعیت تبدیل شود.»

French fashion designer Pierre Cardin sits on a chair sourrounded by his models in his Paris mansion de Couture, France, March…
پییر کاردن با مدل‌هایش در مزون خود در پاریس – ۹ مارس ۱۹۵۹

پی‌یر کاردن اولین طراحی بود که در واپسین سال‌های دهه ۱۹۵۰ مجموعه‌ لباس‌های خود را در فروشگاه‌های بزرگ به فروش رساند. او همچنین اولین کسی بود که وارد فعالیت دادن مجوز (اعطای لیسانس استفاده از برند او) برای عطر، زیورآلات، و حتی مواد غذایی شد. همین کار موجب شد که او از فعالیت دیگر مزون‌های مد، نیز سود بسیاری را کسب کند.

FILE PHOTO: French fashion designer Pierre Cardin poses in front of his store next to his museum called
پی‌یر کاردن در مقابل فروشگاه خود در پاریس که در مجاورت موزه او به نام «گذشته-حال-آینده» قرار دارد (عکس از آرشیو)