۴ بهمن ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آزادی دو زندانی آمریکایی در ایران، از دست آوردهای وزیر خارجه آمریکا 

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۲ دی در چند پیام توییتری به دستاوردهای وزارتخانه تحت مدیریتش پرداخت و از جمله، به آزادی ژیو وانگ و مایکل وایت دو شهروند آمریکایی که توسط جمهوری اسلامی زندانی شده بودند اشاره کرد. مایک پمپئو در توییتی نوشت: «ژیو وانگ در سال ۲۰۱۶ در حال انجام تحقیقات تاریخی بود که رژیم ایران او را دستگیر کرد، او را به جاسوسی محکوم کرد، و حکم ۱۰ سال زندان برای او صادر کرد.» [email protected] was conducting historical research in 2016 when the Iranian regime arrested him, convicted him of espionage, and sentenced him to 10 years in prison. We pressed for his freedom until the regime released him in 2019 – with no pallets of cash in return. #AmericansFirstpic.twitter.com/VxTi1fEEld — Secretary Pompeo (@SecPompeo) January 1, 2021وی افزود: «ما برای آزادی او فشار آوردیم تا آن که رژیم او را در سال ۲۰۱۹ آزاد کرد – بدون پالت‌های پول نقد در ازای آن.» ژیو وانگ دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه پرینستون بود که برای تحقیق درباره دوره قاجار در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد، اما در تابستان آن سال توسط..

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۲ دی در چند پیام توییتری به دستاوردهای وزارتخانه تحت مدیریتش پرداخت و از جمله، به آزادی ژیو وانگ و مایکل وایت دو شهروند آمریکایی که توسط جمهوری اسلامی زندانی شده بودند اشاره کرد.

مایک پمپئو در توییتی نوشت: «ژیو وانگ در سال ۲۰۱۶ در حال انجام تحقیقات تاریخی بود که رژیم ایران او را دستگیر کرد، او را به جاسوسی محکوم کرد، و حکم ۱۰ سال زندان برای او صادر کرد.»

.@XiyueWang9 was conducting historical research in 2016 when the Iranian regime arrested him, convicted him of espionage, and sentenced him to 10 years in prison. We pressed for his freedom until the regime released him in 2019 – with no pallets of cash in return. #AmericansFirstpic.twitter.com/VxTi1fEEld

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) January 1, 2021

وی افزود: «ما برای آزادی او فشار آوردیم تا آن که رژیم او را در سال ۲۰۱۹ آزاد کرد – بدون پالت‌های پول نقد در ازای آن.»

ژیو وانگ دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه پرینستون بود که برای تحقیق درباره دوره قاجار در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد، اما در تابستان آن سال توسط جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد.

آقای پمپئو در توییت دیگری نیز به بازداشت مایکل وایت عضو سابق نیروی دریایی آمریکا در ایران در سال ۲۰۱۸ و محکومیت او به ۱۳ سال زندان اشاره کرد و نوشت: با همکاری سوییس، او را در مارس ۲۰۲۰ آزاد کردیم.

The Iranian regime authorities arrested U.S. Navy veteran Michael White in 2018, sentenced him to 13 years in prison. Worked with the Swiss, our protecting power in Iran, to get him released in March 2020. Michael returned home in June 2020. #AmericansFirstpic.twitter.com/WTpjp8KHEB

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) January 1, 2021

مایکل وایت یک عضو سابق نیروی دریایی آمریکا، ژوئیه ۲۰۱۸ برای دیدن زنی که می‌گفت دوست دخترش است، به ایران رفت. در ژانویه ۲۰۱۹ دولت ایران تایید کرد که وایت در شهر مشهد بازداشت شده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، وایت از سال ۲۰۱۸ زندانی شده بود و یک محکومیت ۱۳ ساله را سپری می‌کرد.