۸ بهمن ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

بخت بلند نتانیاهو برای انتخابات تازه؛ نگرانی از تکرار حادثه کنگره در اسرائیل

بخت بلند نتانیاهو برای انتخابات تازه؛ نگرانی از تکرار حادثه کنگره در اسرائیل بنیامین نتانیاهو در کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۰ در حالی که مرحله تازه‌ای از محاکمه نخست وزیر اسرائیل به تعویق افتاده، بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در این کشور برای انتخابات سوم فروردین، لیکود قوی‌ترین حزب خواهد ماند و بخت بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید، بیشتر از همه رقیبانش است. به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دادگاه استان اورشلیم روز جمعه،‌۱۹ دی، به دلیل مقررات شهربندان ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا نشست‌های محاکمه بنیامین نتانیاهو را تا زمان نامعلوم به تعویق انداخت. این تصمیم در آستانه دور جدید محاکمه آقای نتانیاهو و در حالی اعلام شد که دادستانی کیفرخواست در یکی از سه پرونده اتهامی فساد را به سود او تغییر داد، اما درخواست تیم وکلای وی را برای باطل کردن هر سه کیفرخواست، رد کرد. شماری از سیاستمداران رقیب روز جمعه مدعی شدند که آقای نتانیاهو برای اخلال در روند محاکمه و وقت‌کشی، تشدید مقررات شهربندان را اعلام کرد. به ادعای این سیاستمداران، در حالی که واکسیناسیون سراسری با سرعت زیاد در جریان است، نیازی به تشدید م..

بخت بلند نتانیاهو برای انتخابات تازه؛ نگرانی از تکرار حادثه کنگره در اسرائیل

بنیامین نتانیاهو در کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۰
بنیامین نتانیاهو در کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۰

در حالی که مرحله تازه‌ای از محاکمه نخست وزیر اسرائیل به تعویق افتاده، بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در این کشور برای انتخابات سوم فروردین، لیکود قوی‌ترین حزب خواهد ماند و بخت بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید، بیشتر از همه رقیبانش است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دادگاه استان اورشلیم روز جمعه،‌۱۹ دی، به دلیل مقررات شهربندان ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا نشست‌های محاکمه بنیامین نتانیاهو را تا زمان نامعلوم به تعویق انداخت.

این تصمیم در آستانه دور جدید محاکمه آقای نتانیاهو و در حالی اعلام شد که دادستانی کیفرخواست در یکی از سه پرونده اتهامی فساد را به سود او تغییر داد، اما درخواست تیم وکلای وی را برای باطل کردن هر سه کیفرخواست، رد کرد.

شماری از سیاستمداران رقیب روز جمعه مدعی شدند که آقای نتانیاهو برای اخلال در روند محاکمه و وقت‌کشی، تشدید مقررات شهربندان را اعلام کرد. به ادعای این سیاستمداران، در حالی که واکسیناسیون سراسری با سرعت زیاد در جریان است، نیازی به تشدید محدودیت‌ها نبوده است.

اما آقای نتانیاهو و حامیان وی در واکنش گفتند که تنها دلیل برقراری محدودیت‌های شدید در شهربندان سوم افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به ویروس کرونا است که ممکن است ضربه‌ای جدی به موفقیت روند واکسنیاسیون باشد.

بنی گانتز، رهبر حزب آبی- سفید و وزیر دفاع، نیز که شریک اصلی بنیامین نتانیاهو در دولت انتقالی است، با خودداری از انتقاد صریح از نخست وزیر گفت که «دادگاه سرنوشت بنیامین نتانیاهو را روشن خواهد کرد».

چند نظرسنجی جدید که نتایج آن جمعه شب در شبکه‌های مختلف تلویزیونی اسرائیل منتشر شد، نشان می‌دهد در دور تازه از انتخابات اسرائیل در سوم فروردین، حزب «امید جدید» به رهبری گیدئون ساعار، یک سیاستمدار تازه جدا شده از حزب لیکود و حزب قدیمی «یش آتید» («آینده‌ای هست») به رهبری یائیر لاپید، با لیکود رقابت خواهند کرد، هرچند که لیکود همچنان برتری خود را با فاصله زیاد حفظ می‌کند.

بنیامین نتانیاهو (راست) در کنار بنی گانتز بیشتر در این باره:

اَکسیوس: نتانیاهو خواهان کنترل انحصاری سیاست اسرائیل در قبال ایران است

به گزارش گلوبز و والانیوز، حزب لیکود ۳۲ کرسی و احزاب «امید جدید» و «آینده‌ای هست» به رهبری گیدئون ساعار، هر یک تا ۱۶ کرسی کسب خواهند کرد.

۴۲ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها نیز گفته‌اند که بنیامین نتانیاهو کماکان شایستگی رهبری اسرائیل را دارد، در حالی که ۳۶ درصد گیدئون ساعار را لایق مسند نخست وزیری می‌دانند.

حزب آبی- سفید که در سه دوره اخیر انتخابات، رقیب اصلی لیکود بود، بر اساس این نظرسنجی‌ها، در انتخابات جدید یا با فروپاشی روبه‌رو خواهد شد یا تنها چهار کرسی به دست خواهد آورد. گابی اشکنازی، یکی از دو رهبر این حزب که وزیر خارجه بود، از صحنه سیاست اعلام کناره‌گیری کرد.

پیش‌بینی تکرار رویداد کنگره آمریکا در اسرائیل

در این میان، برخی از سیاستمداران ارشد اسرائیل با اشاره به رویدادهای روزهای اخیر آمریکا، گفته‌اند که «نوبت برکناری بنیامین نتانیاهو» فرا رسیده است.

اهود باراک، نخست وزیر پیشین، روز جمعه در توییترش نوشت که بنیامین نتانیاهو «دوقلوی سیاسی» دونالد ترامپ، و یک «دروغگوی خودشیفته» و «خودکامه» است که مانند او علیه قانون و سیستم قضایی «فتنه‌انگیزی» می‌کند.

اهود باراک گفت که همان‌گونه که آمریکایی‌ها رئیس ‌جمهوری خود را «اخراج» کردند، اسرائیلی‌ها نیز بنیامین نتانیاهو را از صحنه سیاست خارج کنند.

آوی نیسان‌کورن، سیاستمدار ارشدی نیز که هفته پیش با جدایی از حزب آبی- سفید از ائتلاف دولت نیز خارج شد و پست وزارت دادگستری را ترک کرد، جمعه ارزیابی کرد که اسرائیل نیز شاهد رویدادهای خشونت‌باری مشابه حوادث روزهای گذشته در کنگره آمریکا باشد.

به نوشته تایمز اسرائیل، آقای نیسان‌کورن گفت در دموکراسی «شکننده» کنونی، تکرار «وضعیتی بسیار بدتر» از رویدادهای آمریکا، توسط راستگرایان اسرائیل کاملا محتمل است.

۵۶ درصد از اسرائیلی‌ها نیز در نظرسنجی‌های روز جمعه بعید ندانسته‌اند که انتخابات تازه کشورشان به صحنه بروز خشونت‌هایی مانند اتفاقات هفته گذشته در واشینگتن منجر شود.

این در حالی است که آقای نتانیاهو روز چهارشنبه گذشته در حضور استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری دولت دونالد ترامپ، خشونت‌های برخی از هواداران رئیس جمهوری آمریکا در هجوم به کنگره را به صراحت و قاطعیت نکوهش کرد و آن را با اصول دموکراسی در تضاد دانست.

رسانه‌های اسرائیل فاش کردند که در جریان تظاهرات مخالفان بنیامین نتانیاهو در هفته گذشته، به توصیه نیروهای امنیتی محافظ نخست وزیری، آقای نتانیاهو و همسرش به مکان امن در ساختمان نخست وزیری در مرکز اورشلیم انتقال یافتند. یگان ویژه شباک، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، مسئول حفظ جان بنیامین نتانیاهو است.

مخالفان بنیامین نتانیاهو گفته‌اند که با وجود تشدید محدودیت‌های شهربندان ناشی از کرونا، تظاهرات را ادامه می‌دهند.