۵ بهمن ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

پیامدهای حمله به کنگره؛ پلوسی می‌گوید ترامپ استعفا نکند، استیضاح می‌شود

پیامدهای حمله به کنگره؛ پلوسی می‌گوید ترامپ استعفا نکند، استیضاح می‌شود شماری از خشونت طلبان طرفدار دونالد ترامپ چهارشنبه وارد ساختمان کنگره شدند. در ادامه پیامدهای سیاسی حمله شماری از خشونت طلبان طرفدار دونالد ترامپ به ساختمان کنگره،‌ نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه ۱۹ دی ماه گفت که طرح استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده دوشنبه رسما در صحن کنگره مطرح خواهد شد. تعداد از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند، تاکنون ۱۶۰ نفر در این مجلس از طرح استیضاح دونالد ترامپ حمایت کرده‌اند. در صورتی که استیضاح دونالد ترامپ دوباره در کنگره مطرح شود، او نخستین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که دو بار استیضاح می‌شود. از سوی دیگر، کاخ‌سفید در بیانیه‌ای به گزارش‌ها در خصوص طرح استیضاح مجدد رئیس‌جمهوری واکنش نشان داده و گفته است، چنین اقدامی باعث «تفرقه بیشتر» در کشور خواهد شد. در حالی که تنها ۱۲ روز به پایان ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، دموکرات به دنبال اقدام فوری در این زمینه هستند نانسی پلوسی تصریح کرده است، ما می‌بایست اقدام کنیم. نانسی پلوسی روز جمعه پس ا..

پیامدهای حمله به کنگره؛ پلوسی می‌گوید ترامپ استعفا نکند، استیضاح می‌شود

شماری از خشونت طلبان طرفدار دونالد ترامپ چهارشنبه وارد ساختمان کنگره شدند.
شماری از خشونت طلبان طرفدار دونالد ترامپ چهارشنبه وارد ساختمان کنگره شدند.

در ادامه پیامدهای سیاسی حمله شماری از خشونت طلبان طرفدار دونالد ترامپ به ساختمان کنگره،‌ نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه ۱۹ دی ماه گفت که طرح استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده دوشنبه رسما در صحن کنگره مطرح خواهد شد.

تعداد از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند، تاکنون ۱۶۰ نفر در این مجلس از طرح استیضاح دونالد ترامپ حمایت کرده‌اند.

در صورتی که استیضاح دونالد ترامپ دوباره در کنگره مطرح شود، او نخستین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که دو بار استیضاح می‌شود.

از سوی دیگر، کاخ‌سفید در بیانیه‌ای به گزارش‌ها در خصوص طرح استیضاح مجدد رئیس‌جمهوری واکنش نشان داده و گفته است، چنین اقدامی باعث «تفرقه بیشتر» در کشور خواهد شد.

در حالی که تنها ۱۲ روز به پایان ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، دموکرات به دنبال اقدام فوری در این زمینه هستند نانسی پلوسی تصریح کرده است، ما می‌بایست اقدام کنیم.

نانسی پلوسی روز جمعه پس از چهار ساعت مذاکره با اعضای مجلس نمایندگان و همچنین مایک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از دونالد ترامپ خواست استعفا تا دهد یا استیضاح خواهد شد.

وی همچنین گفته است که همه گزینه‌ها از جمله استیضاح، اجرای متمم ۲۵ قانون اساسی و استعفای رئیس جمهوری مد نظر هستند.

روز چهارشنبه شماری از هواداران دونالد ترامپ که در سخنرانی او در جنوب کاخ سفید شرکت کرده بودند به سمت ساختمان حرکت کردند. اما به دنبال تجمع در اطراف ساختمان کنگره، شماری از خشونت طلبان طرفدار دونالد ترامپ وارد ساختمان آن شدند. در جریان این حمله دست کم پنج نفر از جمله یک افسر پلیس کشته و ده‌ها نفر بازداشت شدند.

وزارت دادگستری آمریکا جمعه اعلام کرد ۱۳ نفر در ارتباط با حمله روز چهارشنبه بازداشت شدند.

تصویری از هجوم شماری از هواداران خشونت‌طلب دونالد ترامپ به کنگره آمریکا بیشتر در این باره:

رایزنی دمکرات‌های کنگره برای استیضاح دونالد ترامپ

تسریع «روند»

اریک سوالول، نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا هم گفته است، با توجه به رویدادهای روز چهارشنبه ما هم با سرعت این اتفاقات حرکت می‌کنیم و اولین زمان مطرح کردن استیضاح روز دوشنبه است.

این نماینده دموکرات به «ام ان بی سی» گفته است، مجلس نمایندگان با توجه به سرعت تحولات دیگر طرح استیضاح را در کمیسیون قضایی بررسی نمی‌کند، بلکه آن را مستقیما در صحن مجلس مطرح می‌کند.

سناتور جمهوری‌خواه لیزا موكافسكی از آلاسكا ، نیز ضمن حمایت از برکناری رئیس جمهوری آمریکا گفته است، دونالد ترامپ باید برود.

لیزا موكافسكی اولین سناتور جمهوری‌خواهی است که از استیضاح و برکناری دونالد ترامپ حمایت کرده است.

سناتور جمهوری‌خواه بن سس٬ از ایالت نبراسکا نیز ضمن محکوم کردن رویدادهای روز چهارشنبه گفته است٬ در صورت مطرح شدن طرح استیضاح در سنا، آماده است تا آن را بررسی کند.

این سناتور جمهوری‌خواه گفته است که دونالد ترامپ قسم خود به قانون اساسی را زیر پا گذاشته است.

با این حال، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه به شبکه فاکس نیوز گفته است که روز جمعه را با دونالد ترامپ گذارنده است و رئیس جمهوری در روزهای آخر بر انتقال روان و قانونمند متمرکز شده است.

لیندسی گراهام با اشاره به ویدئو روز پنجشنبه دونالد ترامپ درباره روی کار آمدن دولت جدید در ۲۰ ژانویه گفته است که این بیانیه اذعان دونالد ترامپ به انتقال قدرت است.

لیندسی گراهام در ادامه گفته است، در حالی که نانسی پلوسی به دنبال استیضاح دونالد ترامپ است، جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است که این فرایند به عهده کنگره است و او در این موضوع دخالت نمی‌کند.

این سناتور جمهوری‌خواه در ادامه تصریح کرد، جو بایدن می‌بایست با نانسی پلوسی تماس بگیرد و خواستار توقف طرح استیضاح شود.

جو بایدن روز جمعه در پاسخ به پرسشی در این خصوص گفت که در ۱۲ روز آینده تلاش خود را برای آغاز کار دولتش متمرکز کرده است و می‌خواهد خیلی سریع تدابیر لازم برای مقابله با چالش‌های کرونا و مشکلات اقتصادی را اجرا کند.

با این حال در صورتی که استیضاح دونالد ترامپ روز دوشنبه در مجلس نمایندگان به تصویب برسد، مجلس سنا به دلیل تعطیلات می‌تواند آن را ۲۰ ژانویه یا روز بعد از آن در دستور کار قرار دهد. شبکه «ام ان بی سی» می‌گوید، در صورتی که دونالد ترامپ بعد از مراسم تحلیف محاکمه و محکوم شود، از نامزد شدن در انتخابات‌های بعدی محروم می‌شود.

با استفاده از رویترز، فاکس نیوز، و رادیو فردا؛ خ