۲۸ خرداد ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح دوباره پرزیدنت دونالد ترامپ رای داد

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا عصر روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه (به وقت واشنگتن) پس از حدود هفت ساعت بحث و گفت‌وگو، رأی به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده دادند. در حالی که تنها یک هفته به پایان دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ مانده ‌است، ۲۳۲ نماینده به استیضاح او رای موافق دادند و ۱۹۷ نماینده با آن مخالفت کردند. در این رای‌گیری ۱۰ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان هم به استیضاح رای مثبت دادند.اسناد و مصوبه استیضاح باید برای تصمیم‌گیری در مورد برکناری یا تبرئه رئیس جمهوری به سنا ارسال شود. استیضاح پرزیدنت ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» پس از حمله گروهی از هواداران او به جلسه کنگره برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، در دستور کار قرار گرفت. حمله روز ۱۷ دی به کنگره آمریکا باعث شد یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شوند. این حمله مورد تقبیح و اعتراض مقامات ارشد ایالات متحده قرار گرفت. رأی مجلس نمایندگان، که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است، غیرقابل انتظار نبود. این مجلس قبلا هم در زمستان سال گذشته دونالد ترامپ را استیضاح کرده بود، اما سنا او را از اتهامات وارده تبرئه کرد. همزمان ..

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا عصر روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه (به وقت واشنگتن) پس از حدود هفت ساعت بحث و گفت‌وگو، رأی به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده دادند.

در حالی که تنها یک هفته به پایان دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ مانده ‌است، ۲۳۲ نماینده به استیضاح او رای موافق دادند و ۱۹۷ نماینده با آن مخالفت کردند.

the House voted second trump impeachment
در این رای‌گیری ۱۰ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان هم به استیضاح رای مثبت دادند.

اسناد و مصوبه استیضاح باید برای تصمیم‌گیری در مورد برکناری یا تبرئه رئیس جمهوری به سنا ارسال شود.

استیضاح پرزیدنت ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» پس از حمله گروهی از هواداران او به جلسه کنگره برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، در دستور کار قرار گرفت. حمله روز ۱۷ دی به کنگره آمریکا باعث شد یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شوند. این حمله مورد تقبیح و اعتراض مقامات ارشد ایالات متحده قرار گرفت.

رأی مجلس نمایندگان، که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است، غیرقابل انتظار نبود. این مجلس قبلا هم در زمستان سال گذشته دونالد ترامپ را استیضاح کرده بود، اما سنا او را از اتهامات وارده تبرئه کرد.

همزمان با این جلسه پرزیدنت ترامپ در بیانیه‌ای خواستار پرهیز از هرگونه خشونت و خرابکاری شد و گفت: این چیزی نیست که مورد حمایت من و آمریکا باشد. من از همه آمریکایی‌ها می‌خواهم که کمک کنند تا تنش‌ها کاهش یابد و خونسردی حاکم شود. با تشکر.»

In this Dec. 7, 2020 photo President Donald Trump in the Oval Office of the White House in Washington. Trump has announced that…بیانیه پرزیدنت ترامپ درباره هرگونه تجمع احتمالی: از همه می‌خواهم از خشونت و خرابکاری پرهیز کننددونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در واکنش به گزارش‌هایی مبنی بر احتمال برگزاری تجمع‌های اعتراضی بیشتر، خواستار پرهیز از هرگونه خشونت و خرابکاری شد.

سنای تحت کنترل هم‌‌حزبی‌های رییس جمهوری قصد ندارد برای رسیدگی به استیضاح و برگزاری محاکمه، جلسه اضطراری تشکیل بدهد. سنا تا ۱۹ ژانویه، یک روز پیش از برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، تعطیل است.

In this image from video, Senate Majority Leader Mitch McConnell, R-Ky., speaks on the Senate floor about the impeachment trial…رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان سنا برگزاری جلسه اضطراری استیضاح ترامپ را رد کردهمزمان با برگزاری جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهوری مستقر ایالات متحده، در مجلس نمایندگان آمریکا در روز چهارشنبه ۲۴ دی، میچ‌ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، برگزاری یک نشست اضطراری در سنا جهت رسیدگی به این موضوع را رد کرد.

با رد برگزاری نشست اضطراری در سنا از سوی میچ مک‌کانل، به نظر می رسد که احتمال برکناری ترامپ پیش از پایان ریاست جمهوری اش منتفی است.

احتمال دارد سنا بعد از پایان دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، روند استیضاح را برگزار کند. با این حال برخی دموکرات‌ها می‌گویند در آن زمان کنگره باید بر روی بررسی صلاحیت وزرای دولت بایدن تمرکز کند. در صورتی که آقای ترامپ در استیضاح محکوم شود، از تصدی مناصب فدرال محروم خواهد شد.

Speaker of the House Nancy Pelosi of Calif., arrives at the House chamber at the Capitol in Washington, Wednesday, Jan. 13,… در صورت تصویب، روند استیضاح دوم پرزیدنت ترامپ‌ چطور اجرا خواهد شدمجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، را به دلیل تشویق کردن طرفدارانش برای هجوم به ساختمان کنگره آمریکا استیضاح کند؛ رویدادی که در صورت رأی آوردن، نام پرزیدنت ترامپ را به عنوان نخستین رئیس جمهوری آمریکا که دو بار استیضاح شده است، در تاریخ ثبت خواهد کرد.