۹ اسفند ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

بریتانیا، فرانسه و آلمان: کاربری غیرنظامی معتبری برای فلز اورانیوم در ایران وجود ندارد

دولت های بریتانیا، آلمان و فرانسه با صدور بیانیه‌ای مشترک از اعلام مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر آمادگی ایران برای تولید فلز اورانیوم، ابراز نگرانی عمیق کردند. این بیانیه می گوید که ایران هیچ استفاده غیرنظامی معتبری برای فلز اورانیوم ندارد. بیانیه مشترک سه کشور اروپایی طرف توافق هسته ای با ایران(برجام) می گوید که تولید فلز اورانیوم به طور بالقوه با مسائل نظامی ارتباط زیادی دارد. سه کشور اروپایی در این بیانیه می گویند که ایران در برجام متعهد شده است که به مدت ۱۵ سال وارد کار تولید فلز اورانیوم و یا انجام تحقیقات و توسعه در ارتباط با متالورژی اورانیوم نشود. بریتانیا، آلمان و فرانسه از ایران خواسته اند که اگر برای حفظ برجام جدیت دارد، این فعالیت ها را متوقف کند و بدون تاخیر بیشتر به تعهدات خود در برجام برگردد. به گزارش رویترز، چند روز قبل آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که ایران کار روی ساخت فلز اورانیوم را آغاز کرده است. طبق این گزارش، تهران چهارشنبه اعلام کرد که فلز اورانیوم را برای یک راکتور تحقیقاتی لازم دارد. ساخت این فلز نقض برجام به شمار می رود. از چندماه پیش، کشورهای اروپایی عضو..

دولت های بریتانیا، آلمان و فرانسه با صدور بیانیه‌ای مشترک از اعلام مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر آمادگی ایران برای تولید فلز اورانیوم، ابراز نگرانی عمیق کردند.

این بیانیه می گوید که ایران هیچ استفاده غیرنظامی معتبری برای فلز اورانیوم ندارد.

بیانیه مشترک سه کشور اروپایی طرف توافق هسته ای با ایران(برجام) می گوید که تولید فلز اورانیوم به طور بالقوه با مسائل نظامی ارتباط زیادی دارد.

سه کشور اروپایی در این بیانیه می گویند که ایران در برجام متعهد شده است که به مدت ۱۵ سال وارد کار تولید فلز اورانیوم و یا انجام تحقیقات و توسعه در ارتباط با متالورژی اورانیوم نشود.

بریتانیا، آلمان و فرانسه از ایران خواسته اند که اگر برای حفظ برجام جدیت دارد، این فعالیت ها را متوقف کند و بدون تاخیر بیشتر به تعهدات خود در برجام برگردد.

به گزارش رویترز، چند روز قبل آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که ایران کار روی ساخت فلز اورانیوم را آغاز کرده است. طبق این گزارش، تهران چهارشنبه اعلام کرد که فلز اورانیوم را برای یک راکتور تحقیقاتی لازم دارد. ساخت این فلز نقض برجام به شمار می رود.

از چندماه پیش، کشورهای اروپایی عضو برجام نسبت به افزایش احتمالی فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی هشدار داده بودند. براساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵،‌ جمهوری اسلامی مجاز به سقف تولید ۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۳.۷ درصد است. اما براساس گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران حجم اورانیم غنی‌سازی شده را به ده برابر افزایش داده و سطح غنی‌سازی را نیز از ۴.۵ درصد گذرانده است.

FILE - In this May 9, 2011 file photo, EU flags fly outside the European Commission headquarters in Brussels. Disinformation…واکنش اتحادیه اروپا به خبر آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی در فردو: این نقض چشمگیر تعهدات توسط ایران استبه گزارش خبرگزاری رویترز در روز دوشنبه ۱۵ دی ماه، یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که چنان‌چه خبر اعلام‌شده مبنی بر غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران «تایید شود، این امر به مثابه نقض چشمگیر تعهدات ایران خواهد بود.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز بارها تاکید کرده است که باج‌گیری هسته‌ای، موضع ایران را تقویت نمی‌کند، بلکه منجر به انزوا و فشار بیشتر می‌شود. او که به زودی جای خود را به وزیر خارجه دولت جو بایدن خواهد داد در یکی از آخرین موضع‌گیری‌های خود گفته بود: رژیم ایران، حامی شماره یک تروریسم در جهان است و نباید اجازه غنی‌سازی اورانیوم در هیچ سطحی را داشته باشد.

Secretary of State Mike Pompeo, speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, July 1, 2020, in Washington…واکنش مایک پمپئو به زمزمه‌ها برای اخراج بازرسان آژانس اتمی از ایران: این تهدید حتی فراتر از نقض برجام استمایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید تهدید جمهوری اسلامی برای اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران، اقدامی حتی فراتر از نقض توافق هسته‌ای موسوم به برجام است و کمکی به رژیم ایران نمی‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۲ آذر گفته بود که اگر ایران به اجرای دقیق توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.