۸ اسفند ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

واکنش منفی کاربران ایرانی به استقبال گرم جمهوری اسلامی از طالبان

حضور هیاتی از سران گروه طالبان در ایران به منظور دیدار با مقامات جمهوری اسلامی، واکنش عمدتا منفی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشته است. به گزارش رسانه‌های ایران، هیات طالبان به سرپرستی «ملا عبدالغنی برادر» معاون دفتر سیاسی این گروه روز سه‌شنبه هفتم بهمن وارد تهران شده و روز چهارشنبه با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کردند. علی شمخانی پس از این دیدار در توئیتی نوشت که رهبران طالبان «در مبارزه با آمریکا» مصمم هستند. این دیدار و توئیت آقای شمخانی واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است. از جمله داریوش که می‌نویسد: چهار انفجار تروریستی طی یک روز در #کابل! عامل انفجارها #طالبان هستند. آن وقت در تهران #علی_شمخانی با هیئت ارشد #رهبری_طالبان دیدار می کند و از ایشان تعریف و تمجید می کند! این یعنی آن روی کثیف سیاست. هر شکل حمایت از طالبان خیانت به #مردم_افغانستان است #جان_پدر_کجاستیpic.twitter.com/asIeXj1GwU — داریوش معمار (@darushmemar) January 27, 2021حسین دهباشی سازنده فیلم‌های تبلیغاتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری – که اکنون با او زاویه پیدا کرده – ..

حضور هیاتی از سران گروه طالبان در ایران به منظور دیدار با مقامات جمهوری اسلامی، واکنش عمدتا منفی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشته است.

به گزارش رسانه‌های ایران، هیات طالبان به سرپرستی «ملا عبدالغنی برادر» معاون دفتر سیاسی این گروه روز سه‌شنبه هفتم بهمن وارد تهران شده و روز چهارشنبه با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کردند. علی شمخانی پس از این دیدار در توئیتی نوشت که رهبران طالبان «در مبارزه با آمریکا» مصمم هستند.

این دیدار و توئیت آقای شمخانی واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است.

از جمله داریوش که می‌نویسد:

چهار انفجار تروریستی طی یک روز در #کابل!
عامل انفجارها #طالبان هستند.
آن وقت در تهران #علی_شمخانی با هیئت ارشد #رهبری_طالبان دیدار می کند و از ایشان تعریف و تمجید می کند!
این یعنی آن روی کثیف سیاست.
هر شکل حمایت از طالبان خیانت به #مردم_افغانستان است #جان_پدر_کجاستیpic.twitter.com/asIeXj1GwU

— داریوش معمار (@darushmemar) January 27, 2021

حسین دهباشی سازنده فیلم‌های تبلیغاتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری – که اکنون با او زاویه پیدا کرده – نیز یادآوری می‌کند جواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی طلوع افغانستان گفته بود جمهوری اسلامی ایران، طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج نکرده است.

ظریف: ایران طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج نکرده/ ۲۹آذر۱۳۹۹
ملّا برادر آخند: هیات بلندپایه طالبان به دعوت رسمی وزارت خارجه ایران به تهران وارد شد/ ۷بهمن۱۳۹۹#جان_پدر_کجاستی

— حسین دهباشى (@majazestan) January 26, 2021

معینی هم می‌نویسد: «بعدحمایت از "آل‌اسد"در سوریه باتصریح براینکه "گیریم که دیکتاتوره"،فقره طالبان دومین فاش‌گویی از این جنسه(حالا:"گیریم تروریست‌ان") و این خوبه اینکه آغوش باز برای طالبان رو نفع ملی بدونیم یا نه،فرع بر اینه که نظام داره "صریح" از اصلش میگه؛ توجیه وسیله به اعتبار هدف.»

بعدحمایت از "آل‌اسد"در سوریه باتصریح براینکه "گیریم که دیکتاتوره"،فقره طالبان دومین فاش‌گویی از این جنسه(حالا:"گیریم تروریست‌ان") و این خوبه!
اینکه آغوش باز برای طالبان رو نفع ملی بدونیم یا نه،فرع بر اینه که نظام داره "صریح" از اصلش میگه؛ توجیه وسیله به اعتبار هدف.#طالبان_گم_شوhttps://t.co/1ZKEo3EJRy

— MHMD Moeini (@mmoeeni) January 27, 2021

رها معتقد است که مقامات جمهوری اسلامی «برای رسیدن به مقاصد شوم و پلیدشون طالبان که هیچ، به زودی با داعش هم تفاهم‌نامه امضا می‌کنند.»

برای رسیدن به مقاصد شوم و پلیدشون #طالبان که هیچ، به زودی با #داعش هم تفاهم‌نامه امضا می‌کنند.#طالبان_گم_شوhttps://t.co/QIoTN42FbL

— raha mhdv (@RahaM40) January 27, 2021

و البته طیفی مانند این کاربر هم می‌گویند این دیدار اساسا تعجب برانگیز نیست: «یه جوری از آمدن طالبان به ایران تعجب کردین که انگار طالبان وارد یه کشور نرمال شدن ، ما خودمون از ۱۰۰ درصد مسئولینمون ۱۲۰ درصدشون تروریست بحساب میان و تحریمن»

یه جوری از آمدن طالبان به ایران تعجب کردین که انگار طالبان وارد یه کشور نرمال شدن ، ما خودمون از 100 درصد مسئولینمون 120 درصدشون تروریست بحساب میان و تحریمن

— sh.m (@mahtab5556) January 27, 2021

اشاره به مذاکره آمریکا با طالبان هم در میان واکنش‌ها دیده می‌شود. از جمله رضا که می‌نویسد: «الان اگه انتقاد کنیم که جرا از قاتلین مردم افغانستان دعوت کردین تهران میگن آمریکایی‌هام با طالبان مذاکره کردن… مگه آمریکا الگوی شماست؟ از کارای خوبش الگو بگیرید.»

الان اگه انتقاد کنیم که جرا از قاتلین مردم افغانستان دعوت کردین تهران میگن آمریکایی‌هام با طالبان مذاکره کردن…
مگه آمریکا الگوی شماست؟
از کارای خوبش الگو بگیرید. https://t.co/Lu2fJer60X

— Reza Shafakhah (@reza_shafakhah) January 26, 2021

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکادر نخستین روزهای آغاز به کار خود با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرد و تصریح کرد که یکی از قصدهای دولت جو بایدن برای بررسی توافق فوریه ۲۰۲۰ میان آمریکا و طالبان، این است که از جمله بررسی شود آیا طالبان به تعهدات خود در زمینه قطع روابط با گروه های تروریستی، کاهش خشونت‌ها در افغانستان و وارد شدن در مذاکرات معنادار با دولت افغانستان عمل کرده است یا خیر.