۱۵ اسفند ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

بازداشت بیش از ۳۰۰۰ معترض به بازداشت ناوالنی؛ آمریکا سرکوب مردم روسیه را محکوم کرد

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۲ بهمن با انتشار توییتی ادامه سرکوب معترضان در روسیه را که در اعتراض به زندانی شدن الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان کرملین، در شهرهای مختلف آن کشور به خیابان آمده و خواستار آزادی او شده‌اند، محکوم کرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گروهی که بازداشت‌های سیاسی را پیگیری می‌کند، گزارش داده که پلیس روسیه روز یکشنبه بیش از ۳۰۰۰ معترض را در یازده منطقه مختلف آن کشور بازداشت کرده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتی نوشت: «ایالات متحده استفاده مداوم از روش‌های خشونت‌آمیز علیه معترضان مسالمت‌جو و روزنامه‌نگاران توسط مسئولان روسیه برای دومین هفته متوالی را محکوم می‌کند.» وی بار دیگر از روسیه خواست کسانی را که به دلیل استفاده از حقوق انسانی خود بازداشت شده‌اند، از جمله الکسی ناوالنی، آزاد کند. The U.S. condemns the persistent use of harsh tactics against peaceful protesters and journalists by Russian authorities for a second week straight. We renew our call for Russia to release those detained for exercising their human rights, including Aleksey Navalny. — Se..

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۲ بهمن با انتشار توییتی ادامه سرکوب معترضان در روسیه را که در اعتراض به زندانی شدن الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان کرملین، در شهرهای مختلف آن کشور به خیابان آمده و خواستار آزادی او شده‌اند، محکوم کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گروهی که بازداشت‌های سیاسی را پیگیری می‌کند، گزارش داده که پلیس روسیه روز یکشنبه بیش از ۳۰۰۰ معترض را در یازده منطقه مختلف آن کشور بازداشت کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتی نوشت: «ایالات متحده استفاده مداوم از روش‌های خشونت‌آمیز علیه معترضان مسالمت‌جو و روزنامه‌نگاران توسط مسئولان روسیه برای دومین هفته متوالی را محکوم می‌کند.»

وی بار دیگر از روسیه خواست کسانی را که به دلیل استفاده از حقوق انسانی خود بازداشت شده‌اند، از جمله الکسی ناوالنی، آزاد کند.

The U.S. condemns the persistent use of harsh tactics against peaceful protesters and journalists by Russian authorities for a second week straight. We renew our call for Russia to release those detained for exercising their human rights, including Aleksey Navalny.

— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) January 31, 2021

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله شهریور گذشته با عامل عصبی نوویچوک مسموم شد و در آلمان تحت درمان قرار گرفت. مسئولان آلمانی و حامیان او معتقدند مسکو پشت «سوء قصد» بوده است.

با وجود تهدید مقام‌های روسیه به بازداشت او در صورت بازگشت، او ۱۷ ژانویه به همراه همسرش به کشور بازگشت و در بدو ورود، توسط ماموران امنیتی در فرودگاه مسکو بازداشت شد.

دولت ایالات متحده خواستار آزادی این منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و دیگر حامیان زندانی او شده و از سرکوب اعتراضات مردمی در آن کشور انتقاد کرده است.