۱۷ اسفند ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

وزیر خارجه آمریکا در مورد ایران و دیگر مسائل جهانی با همتایان اروپایی خود گفت‌وگو می‌کند

وزیر خارجه آمریکا در مورد ایران و دیگر مسائل جهانی با همتایان اروپایی خود گفت‌وگو می‌کند یک مقام آمریکایی گفت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آن کشور روز جمعه ۱۷ بهمن در یک جلسه مجازی با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در مورد ایران، میانمار، روسیه، چین و بحران کرونا مذاکره می‌کند. یکی از محورهای مهم این مذاکرات تلاش دولت جدید آمریکا در راستای یافتن راه حلی برای احیای برجام، توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ است که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد. مقام آمریکایی که نام او در گزارش خبرگزاری رویترز قید نشده روز جمعه گفت: «وزیر خارجه در این فرصت با همتایان اروپایی خود در مورد تعدادی از چالش‌های مشترک از جمله بحران کرونا، ایران، روسیه، چین، ميانمار و محیط زیست گفت‌وگو خواهد کرد.» بیشتر در این باره: مکرون از آمادگی خود برای «میانجیگری صادقانه» بین ایران و آمریکا خبر داد طبق برجام حکومت ایران پذیرفت در ازای لغو بخشی از تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های بین المللی میزان تولید اورانیوم غنی شده را که می‌تواند برای تولید بمب هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرد کاهش دهد. دونا..

وزیر خارجه آمریکا در مورد ایران و دیگر مسائل جهانی با همتایان اروپایی خود گفت‌وگو می‌کند

یک مقام آمریکایی گفت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آن کشور روز جمعه ۱۷ بهمن در یک جلسه مجازی با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در مورد ایران، میانمار، روسیه، چین و بحران کرونا مذاکره می‌کند.

یکی از محورهای مهم این مذاکرات تلاش دولت جدید آمریکا در راستای یافتن راه حلی برای احیای برجام، توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ است که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد.

مقام آمریکایی که نام او در گزارش خبرگزاری رویترز قید نشده روز جمعه گفت: «وزیر خارجه در این فرصت با همتایان اروپایی خود در مورد تعدادی از چالش‌های مشترک از جمله بحران کرونا، ایران، روسیه، چین، ميانمار و محیط زیست گفت‌وگو خواهد کرد.»

امانوئل مکرون بیشتر در این باره:

مکرون از آمادگی خود برای «میانجیگری صادقانه» بین ایران و آمریکا خبر داد

طبق برجام حکومت ایران پذیرفت در ازای لغو بخشی از تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های بین المللی میزان تولید اورانیوم غنی شده را که می‌تواند برای تولید بمب هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرد کاهش دهد.

دونالد ترامپ در اردیبهشت ۹۷ از این توافق خارج شد و چند ماه بعد با از سرگيری تحریم‌های آمريکا فشار به حکومت ایران را تشدید کرد.

یک منبع مطلع گفت بعید است گفت‌وگوهای روز جمعه در مورد ایران وارد جزییات شود چون این اولین باری است که وزیر خارجه جدید آمریکا در این مورد با همتایان اروپایی خود مذاکره می‌کند.

این مقام آمریکایی که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود افزود: «هدف این مذاکرات اساسا تاکید بر همکاری واشینگتن با متحدان اروپایی و گام اول در گفت‌وگوهای مفصل‌تر پیرامون موضوعات مورد علاقه طرفین است.»

یکی دیگر از نشانه‌های حاکی از توجه ویژه دولت جدید آمریکا به مسئله ایران برگزاری جلسه شورای امنیت ملی با شرکت مقامات ارشد در روز جمعه است. البته آقای بایدن در این جلسه حضور نخواهد داشت. سخنگوی کاخ سفید در توئیتی نوشت: «جلسه امروز بخشی از روند بازبینی سیاست‌های دولت جدید است و یک جلسه تصمیم‌گیری به شمار نمی‌آید.»

جو بایدن اعلام کرده که در صورت بازگشت ایران به اجرای تمامی تعهدات خود در قبال برجام آمریکا نیز به این توافق بازمی‌گردد و از چنین فرصتی برای یک توافق همه‌جانبه برای محدود کردن برنامه‌های موشکی و فعالیت‌های ایران در سطح منطقه استفاده خواهد کرد.

ایران تاکید کرده که قبل از بازگشت به اجرای تعهدات خود دولت آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند و در عین حال مذاکره در مورد ساير موضوعات امنیتی و مشارکت کشورهای دیگر در گفتگوها را رد کرده است.

با این همه، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه به احتمال حل این بن‌بست اشاره کرد و گفت به جای بحث در مورد اینکه کدام طرف باید گام اول را بردارد می‌توان اقدامات دو جانبه را به شکل هماهنگ و همزمان پیش برد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن